Wiadomości z Żor

Przyjazd repatriantów coraz bliżej

  • Dodano: 2018-01-24 23:30

W grudniu minął rok od podjęcia przez miejskich radnych o przyjęciu i zapewnieniu warunków do życia łącznie 54 repatriantów z krajów byłego Bloku Wschodniego. Na ul. Szeptyckiego końca dobiega remont kamienicy, w której zamieszkają zaproszone osoby polskiego pochodzenia.

Pod koniec listopada 2016 roku w trakcie sesji Rady Miejskiej radni przegłosowali uchwałę zobowiązującą – w imieniu mieszkańców – prezydenta Żor, Waldemara Sochę do przyjęcia w ramach programu Rodak 54 repatriantów, mieszkających obecnie w krajach byłego Bloku Wschodniego: Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Uzbekistanu i azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej. Osoby polskiego pochodzenia zyskały prawo do osiedlenia się na terenie Gminy Żory, a miasto zobowiązało się tym samym do zapewnienia przez rok źródła utrzymania repatriantom i członkom ich rodzin poprzez wsparcie na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej, pomoc w znalezieniu pracy lub założeniu działalności gospodarczej, a w miarę indywidualnych potrzeb opiekę przedszkolną lub podjęcie nauki przez dzieci. Miasto wynajmie im również na czas nieokreślony lokale mieszkalne.

Co ważne, koszty sprowadzenia i utrzymania repatriantów ponosi Skarb Państwa na mocy ustawy o repatriacji. Przepisy pozwalają na przekazanie dużych nakładów finansowych dla samorządów, które zdecydują się na przyjęcie osób polskiego pochodzenia, a Skarb Państwa refunduje m.in. koszty adaptacji lokali mieszkalnych czy edukację dzieci. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się zatrudnić przyjezdnych otrzymają zwrot kosztów przeznaczonych na pensje. 

Warto przypomnieć, że nie jest to pierwsza grupa repatriantów, która pojawi się w Żorach. Miasto od 11 lat przyjmuje kolejne, do tej pory niezbyt liczne, grupy repatriantów. W 2006 roku w Żorach pojawiła się pierwsza rodzina z Kazachstanu. Dziś repatrianci mieszkają w różnych miejscach Żor, a dzięki staraniom urzędników, życzliwości mieszkańców i państwowej dotacji mogą godnie żyć.

Przybysze z kraju byłego Bloku Wschodniego otrzymali możliwość osiedlenia się, dzięki zapewnieniu przez miasto lokali mieszkalnych, środków z pomocy społecznej, a także aktywizacji zawodowej.

Środki na zapewnienie pomocy i utrzymania repatriantów pochodzą z budżetu państwa. Wysokość tych środków zależy od kwoty wynikającej z decyzji wojewody. Nie znamy jeszcze daty przyjazdu repatriantów wraz z rodzinami, prawdopodobnie będzie to jednak 2018 rok. Lokalni żorscy przedsiębiorcy wykazują spore zainteresowanie zatrudnieniem repatriantów – informuje Anna Ujma, Główny Specjalista – Pełnomocnik Prezydenta ds. Promocji, Kultury i Sportu.

W związku z zaproszeniem dużej grupy 24 rodzin (łącznie 54 osób) urzędnicy zdecydowali się zaadaptować na potrzeby osiedlenia się w mieście kamienicę w centrum miasta. UM planuje kupić 50 mieszkań na ten cel, 9 z nich znajduje się w już w zasobach miasta. Kończą się kompleksowe remonty mieszkań na ul. Gwarków 28 i ul. Szeptyckiego 14, które mają zostać oddane jeszcze w tym miesiącu.

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również