Wiadomości z Żor

Przed nami finał projektu "Niech szyje śląska makatka"!

  • Dodano: 2023-09-04 11:00

W sobotę 9 września odbędzie się finał projektu "Niech szyje śląska makatka". Zostaną wystawione makatki, które powstały w trakcie warsztatów.

Po naszymu: iberhantuch, wanszoner, ślonska garnitura

Bez względu na to, jakie przybierała nazwy, jej forma była ta sama: biała tkanina ozdobna z folklorystycznymi motywami, scenką rodzajową, podkreślającym całość trafnym hasłem. Taki obraz zachował się w głębokiej pamięci mieszkańców Śląska, którzy wracają swoimi wspomnieniami do dawnych czasów. W końcu makatki stały się częścią niepisanego dziedzictwa kulturalnego naszego regionu, były nieodzownym, charakterystycznym elementem każdego domostwa tak jak byfyj, emaliowane naczynia Huty Silesi, czy śląska porcelana. I tak jak one, makatka z biegiem czasu popadła w zapomnienie, stając się reliktem przeszłości.

- Zapraszamy wszystkich chętnych do podróży w czasie, do zobaczenia wystawy makatek powstałych podczas warsztatów realizowanych w trakcie projektu „Niech szyje śląska makatka!”. Finał odbędzie się już w tę sobotę, 9 września o godzinie 12, w Amfiteatrze Miejskim przy ulicy Ogrodowej w Żorach - zaprasza Miejski Ośrodek Kultury w Żorach.

Prezentacja prac powstałych w trakcie warsztatów odbędzie się w niespotykanej formie „ŻYWEJ” wystawy, bowiem makatki pojawią się na scenie Miejskiego Amfiteatru podczas... występu Zespołu Pieśni i Tańca SARI.

Wspólne czytanie "Nad Niemnem"

Wydarzenie będzie połączone ze wspólnym czytaniem „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej w ramach Ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania w wykonaniu uczniów i przyjaciół Zespołu Szkół Nr 2 im. Ks. prof. Józefa Tischnera pod kierownictwem Anety Antosiak i Martyny Rzymanek. 

Naszą wystawę wzbogaci twórczość podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej powstała w Pracowni tkactwa i makramy, która w zestawieniu z tradycyjnymi śląskimi makatkami będzie prezentować pełniejszy obraz lokalnej sztuki rękodzielniczej.

Podczas finału będzie możliwość wykonania mini makatek dla najmłodszych, malowanie twarzy, a także odbędą się warsztaty tworzenia zakładki do książek w iście folklorystycznym wydaniu. Zgodnie z tradycją Narodowego Czytania będzie również możliwość przybicia pamiątkowej pieczęci na własny egzemplarz książki.  

Projekt „Niech szyje śląska makatka!” dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2023.

Przed nami finał projektu "Niech szyje śląska makatka"!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również