Własnoręczne zapalenie znicza olimpijskiego oraz krzesanie ognia na multimedialnym ekranie, czy poprowadzenie w roli dyspozytora akcji gaśniczej – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych dla zwiedzających Muzeum Ognia. W maju oraz czerwcu żorskie Centrum Nauki i Techniki zmienia godziny otwarcia.
Siedziba żorskiego Centrum Nauki i Techniki Muzeum Ognia została zaliczona do 13 najciekawszych tego typu placówek na świecie przez specjalistyczny, architektoniczny serwis Contemporist. Doceniono w ten sposób nawiązania do tragicznej historii Żor, kilka razy doszczętnie zniszczonych przez pożary. - Większość odwiedzających stanowią uczniowie szkół podstawowych, ale też są wycieczki emerytów, słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a podczas weekendów gościmy rodziny z dziećmi. Bierzemy też udział w ogólnopolskim projekcie Nowe Muzeum, zachęcającym, by „wyskoczyć z kapci”, bo nasze muzeum z kapciami i kustoszem ma niewiele wspólnego – mówi Paweł Szczebak, menedżer placówki.
Muzeum Ognia jest zarządzane przez spółkę Nowe Miasto, która prowadzi w Żorach również Park Wodny Aquarion i Westernowy Park Rozrywki TWINPIGS. – Często wycieczki do Twinpigs łączone są przez grupy z odległych zakątków Polski z odwiedzinami w Muzeum Ognia – podkreślił Paweł Szczebak. W minionym roku placówkę odwiedziło 28 tysięcy ludzi.
W żorskim Muzeum Ognia wykorzystano nowoczesne technologie, dzięki którym dzieci, ale i dorośli w prosty sposób mogą poznać zasadę działania silnika parowego czy spalinowego, wykryć najzimniejsze części swoich twarzy, wdać się w pogawędkę z mutimedialnym profesorem Pożogą lub przejść przez ekscytującą „ścianę ognia”. Placówkę zwiedza się samodzielnie, a bilet wstępu jest jednocześnie formularzem z pytaniami testowymi. Warto go wypełnić w trakcie zapoznawania się z „eksponatami”, a na koniec zwiedzania sprawdzić swój wynik. - Wciąż chcemy dynamicznie się rozwijać i przyciągać nowych klientów. W tym celu nawiązujemy współpracę z warszawskim Centrum Nauki Kopernik czy Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach – mówi Paweł Szczebak.
W maju oraz w czerwcu Muzeum Ognia zmienia godziny otwarcia. Centrum Nauki i Techniki będzie otwarte również w poniedziałek, od 9:00 do 16:00, zaś w czwartek Muzeum Ognia będzie czynne od 9:00 do 19:00. Pozostałe dni bez zmian. Podsumowując:
- poniedziałek, wtorek, środa i piątek: 9:00 - 16:00
- czwartek: 9:00 - 19:00
Podczas Święta Ogniowego, 11 maja Muzeum Ognia będzie czynne w godz. 9:00 - 19:00. Tego dnia placówkę odwiedzić można w promocyjnej cenie 5 zł. Goście indywidualni dodatkowo będą mogli wykonać własnoręcznie świeczkę z węzy pszczelej. Dla żorskich szkół przygotowano ofertę specjalną - zwiedzanie plus lekcję tematyczną, związaną z dawnymi oraz współczesnymi obchodami „Święta Ogniowego” również w cenie 5 zł za osobę.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.muzeumognia.zory.pl.