Wiadomości z Żor

O czym warto pamiętać przed leasingiem firmowego samochodu?

  • Dodano: 2020-09-10 09:45, aktualizacja: 2020-09-11 12:20

Leasing stanowi jedno z najpopularniejszych rozwiązań umożliwiających zakup firmowego pojazdu. Dzięki niemu możemy zainwestować w rozwój działalności, bez ponoszenia wysokich kosztów i nadmiernego obciążenia finansów firmy. Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z leasingu?

Rodzaje leasingu

Leasing to metoda finansowania, którą można porównać do dzierżawy. To sposób nabywania, w którym leasingodawca udostępnia daną ruchomość nabywcy, czyli leasingobiorcy, w zamian za dokonywanie regularnych opłat w formie rat. Transakcję zawiera się na okres kilku lat, a po zakończeniu umowy pojazd może zostać wykupiony za kilka procent pierwotnej ceny. Tu warto nadmienić, że wyróżniamy różne formy leasingu.

Na czym polega leasing operacyjny oraz finansowy? Obie formy nie różnią się znacząco od tradycyjnego leasingu, główna różnica między nimi dotyczy kwestii podatkowych. W leasingu operacyjnym nalicza się on stopniowo. W finansowym z kolei opłacany jest wraz z pierwszą ratą. Dodatkowo leasing operacyjny daje możliwość rozliczenia wydatków związanych z użytkowaniem pojazdu jako koszt uzyskania przychodu. W leasingu finansowym dotyczy to tylko jedynie odsetek rat.   

Jaki pojazd można nabyć?     

Jakie możliwości pod względem zakupu daje leasing samochodowy? W ten sposób możemy wyposażyć flotę firmowych aut zarówno w pojazdy niezbędne w codziennej pracy, jak i te reprezentacyjne. Nie ma ograniczeń pod względem preferowanej marki. Decydując się na leasing, możemy kupić zarówno osobówkę, jak i auto dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t.   

Leasing – jakie formalności należy dopełnić?

Ogromną zaletą leasingu jest także fakt, że sama procedura jest możliwie jak najbardziej uproszczona. Bank wymaga od wnioskodawcy jedynie minimum niezbędnych dokumentów i zapewnia szybką decyzję. Co będzie wymagane podczas zawierania umowy leasingowej? 

  • wpis do ewidencji działalności gospodarczej,
  • potwierdzenie rejestracji w Urzędzie Skarbowym,
  • zaświadczenie o numerze REGON i NIP,
  • ksero dowodu osobistego leasingobiorcy, wspólników oraz ewentualnych poręczycieli.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.