MZK Jastrzębie-Zdrój 1 września wprowadza kompleksowe zmiany rozkładu jazdy na terenie wszystkich obsługiwanych gmin, w tym Żor. Nowe trasy, oznaczenia linii i nowość - wprowadzenie kolorowych stref przepływu pasażerów.
Międzygminny Związek Komunikacyjny w Jastrzębiu-Zdroju zakończył prace dotyczące zmiany rozkładu jazdy w Jastrzębiu-Zdroju i gminach obsługiwanych przez przewoźnika. Wprowadzane korekty dotyczące również Żor, a czego od wielu lat domagali się sami pasażerowie. Wśród uwag znalazły się – z jednej strony – zbyt duża liczba autobusów na niektórych trasach i „puste przebiegi”, a z drugiej zaś brak wielu ważnych połączeń.
Zgodnie z informacją MZK, nowy rozkład jazdy ma zostać opublikowany 26 sierpnia, na tydzień przed wejściem w życie, a obowiązywać zacznie w niedzielę 1 września i dotyczyć będzie większości pasażerów przewoźnika.
Zdajemy sobie sprawę, że nie zadowolimy wszystkich mieszkańców korzystających z komunikacji autobusowej i wnioski zawsze będą się pojawiać. Mimo to zrobiliśmy wszystko, co obecnie jest możliwe, by zoptymalizować rozkład jazdy, wprowadzić zmiany, które znacząco poprawią system komunikacyjny w Jastrzębiu-Zdroju i najbliższej okolicy – mówi Roman Foksowicz, przewodniczący Zarządu MZK Jastrzębie.
Wnioski pasażerów kluczowe dla zmian w rozkładzie
Przy wprowadzaniu zmian do rozkładu jazdy uwzględniono w pierwszej kolejności dojazd do szkół i miejsc pracy (głównie jastrzębskich kopalń), a także skomunikowanie miasta z dworcami kolejowymi w Zebrzydowicach, Wodzisławiu i Rybniku, dostosowując rozkład do obecnego rozkładu jazdy pociągów. Zlikwidowano również „puste kursy” i dostosowano tabor do ruchu pasażerów.
Nowe oznaczenia linii to mniej problemów
Rozkład jazdy nie był gruntownie zmieniany od prawie 20 lat, a prace nad jego nową wersją trwały pół roku. To modyfikacja blisko 4 tysięcy kursów tygodniowo. Pojawią się nowe nazwy linii.
Utrzymanie dotychczasowych oznaczeń przy zmianie rozkładu jazdy powodowałoby z pewnością spore komplikacje. Wielu pasażerów przyzwyczajonych do swoich tras nie sprawdza rozkładu jazdy, który jest im najczęściej doskonale znany. W przypadku planowanych zmian to przyzwyczajenie może okazać się zgubne. Pojawienie się zupełnie nowych oznaczeń wymusza niejako konieczność zapoznania się z nową trasą. Dzięki temu pasażerowie unikną niepotrzebnych nerwów i straconego czasu – wyjaśnia Rafał Jabłoński, rzecznik prasowy MZK Jastrzębie.
Destynacje zyskają nowe kolory
Ułatwieniem dla pasażerów ma być wprowadzenie kolorystycznych oznaczeń linii. Pojawi się zatem nie tylko jej numer, ale także prostokąt w odpowiednim kolorze. Miasto podzielono na sześć stref przepływu pasażerów.
- strefa „C” oznaczona kolorem zielonym to kursy wykonywane głównie w dzielnicach centralnych miasta.
- strefa „S” oznaczona kolorem żółtym to kursy w kierunku Szerokiej, Boryni i Żor,
- strefa „B” oznaczona kolorem niebieskim to autobusy wyjeżdżające z Jastrzębia w kierunku Bzia i Pawłowic.
- strefa „M” oznaczona kolorem fioletowym to kierunek Moszczenica i Szotkowice,
- strefa „R” oznaczona kolorem czerwonym to kierunek Ruptawa i Zebrzydowice
- strefa „W” oznaczona kolorem białym będzie przyporządkowana przejazdom w kierunku Wodzisławia i Rybnika.
Konkretna linia będzie oznaczona literą przyporządkowaną danej strefie i liczbą rozpoczynająca się od 10. Przykład: B10 – pierwsza linia w kierunku Bzia i Pawłowic. Plansza z objaśnieniem graficznym poniżej.
MZK Jastrzębie wprowadza dyżur informacyjny
Od niedzieli 1 września w Biurze Obsługi Klienta MZK uruchomiony zostanie dyżur telefoniczny. Kontakt będzie możliwy w czasie kursowania autobusów, od wczesnych godzin porannych do późnych godzin nocnych. Wszelkie informacje będą dostępne pod numerami telefonów: 32/476-35-77 oraz 32/475-14-01. Dodatkowo punkt informacyjny zostanie uruchomiony w Urzędzie Miasta w Jastrzębiu-Zdroju (sala obsługi klientów na parterze). Zadawanie pytań jest również możliwe za pośrednictwem komunikatora Messenger z pozycji strony internetowej i portalu społecznościowego Facebook.