Wiadomości z Żor

MZK Jastrzębie-Zdrój nowy cennik i inne zmiany - Żory.com.pl

 • Dodano: 2019-08-17 19:30, aktualizacja: 2020-10-08 12:24

MZK Jastrzębie-Zdrój 1 września wprowadza kompleksowe zmiany rozkładu jazdy na terenie wszystkich obsługiwanych gmin, w tym Żor. Nowe trasy, oznaczenia linii i nowość - wprowadzenie kolorowych stref przepływu pasażerów. 

Międzygminny Związek Komunikacyjny w Jastrzębiu-Zdroju zakończył prace dotyczące zmiany rozkładu jazdy w Jastrzębiu-Zdroju i gminach obsługiwanych przez przewoźnika. Wprowadzane korekty dotyczące również Żor, a czego od wielu lat domagali się sami pasażerowie. Wśród uwag znalazły się – z jednej strony – zbyt duża liczba autobusów na niektórych trasach i „puste przebiegi”, a z drugiej zaś brak wielu ważnych połączeń.

Zgodnie z informacją MZK, nowy rozkład jazdy ma zostać opublikowany 26 sierpnia, na tydzień przed wejściem w życie, a obowiązywać zacznie w niedzielę 1 września i dotyczyć będzie większości pasażerów przewoźnika.

Zdajemy sobie sprawę, że nie zadowolimy wszystkich mieszkańców korzystających z komunikacji autobusowej i wnioski zawsze będą się pojawiać. Mimo to zrobiliśmy wszystko, co obecnie jest możliwe, by zoptymalizować rozkład jazdy, wprowadzić zmiany, które znacząco poprawią system komunikacyjny w Jastrzębiu-Zdroju i najbliższej okolicy – mówi Roman Foksowicz, przewodniczący Zarządu MZK Jastrzębie.

Wnioski pasażerów kluczowe dla zmian w rozkładzie

Przy wprowadzaniu zmian do rozkładu jazdy uwzględniono w pierwszej kolejności dojazd do szkół i miejsc pracy (głównie jastrzębskich kopalń), a także skomunikowanie miasta z dworcami kolejowymi w Zebrzydowicach, Wodzisławiu i Rybniku, dostosowując rozkład do obecnego rozkładu jazdy pociągów. Zlikwidowano również „puste kursy” i dostosowano tabor do ruchu pasażerów.

Nowe oznaczenia linii to mniej problemów

Rozkład jazdy nie był gruntownie zmieniany od prawie 20 lat, a prace nad jego nową wersją trwały pół roku. To modyfikacja blisko 4 tysięcy kursów tygodniowo. Pojawią się nowe nazwy linii. 

Utrzymanie dotychczasowych oznaczeń przy zmianie rozkładu jazdy powodowałoby z pewnością spore komplikacje. Wielu pasażerów przyzwyczajonych do swoich tras nie sprawdza rozkładu jazdy, który jest im najczęściej doskonale znany. W przypadku planowanych zmian to przyzwyczajenie może okazać się zgubne. Pojawienie się zupełnie nowych oznaczeń wymusza niejako konieczność zapoznania się z nową trasą. Dzięki temu pasażerowie unikną niepotrzebnych nerwów i straconego czasu – wyjaśnia Rafał Jabłoński, rzecznik prasowy MZK Jastrzębie.

Destynacje zyskają nowe kolory

Ułatwieniem dla pasażerów ma być wprowadzenie kolorystycznych oznaczeń linii. Pojawi się zatem nie tylko jej numer, ale także prostokąt w odpowiednim kolorze. Miasto podzielono na sześć stref przepływu pasażerów. 

 • strefa „C” oznaczona kolorem zielonym to kursy wykonywane głównie w dzielnicach centralnych miasta. 
 • strefa „S” oznaczona kolorem żółtym to kursy w kierunku Szerokiej, Boryni i Żor, 
 • strefa „B” oznaczona kolorem niebieskim to autobusy wyjeżdżające z Jastrzębia w kierunku Bzia i Pawłowic. 
 • strefa „M” oznaczona kolorem fioletowym to kierunek Moszczenica i Szotkowice,
 • strefa „R” oznaczona kolorem czerwonym to kierunek Ruptawa i Zebrzydowice
 • strefa „W” oznaczona kolorem białym będzie przyporządkowana przejazdom w kierunku Wodzisławia i Rybnika. 

Konkretna linia będzie oznaczona literą przyporządkowaną danej strefie i liczbą rozpoczynająca się od 10. Przykład: B10 – pierwsza linia w kierunku Bzia i Pawłowic. Plansza z objaśnieniem graficznym poniżej.

MZK Jastrzębie wprowadza dyżur informacyjny

Od niedzieli 1 września w Biurze Obsługi Klienta MZK uruchomiony zostanie dyżur telefoniczny. Kontakt będzie możliwy w czasie kursowania autobusów, od wczesnych godzin porannych do późnych godzin nocnych. Wszelkie informacje będą dostępne pod numerami telefonów: 32/476-35-77 oraz 32/475-14-01. Dodatkowo punkt informacyjny zostanie uruchomiony w Urzędzie Miasta w Jastrzębiu-Zdroju (sala obsługi klientów na parterze). Zadawanie pytań jest również możliwe za pośrednictwem komunikatora Messenger z pozycji strony internetowej i portalu społecznościowego Facebook.

Joanna ZegarlickaJoanna Zegarlicka
Źródło: Międzygminny Związek Komunikacyjny w Jastrzębiu-Zdroju

Komentarze (11)    dodaj »

 • Traugut

  Autobus 307 z Pawłowic-Centrum odjeżdża 5.22 a z Jastrzębia przyjeżdża B10 5.24 i niemożna zdążyć jechać na Żory 307

 • Franek

  zobaczymy bliżej wyborów co wymyśli Pani Prezydent ze swoją elitą bo teraz nas nie potrzebują i robią co chcą im tak dobrze Pozdrawiam wszystkich jastrzębian z poważaniem

 • Beti

  To jest durny pomysł ze zmianą rozkładu jazdy. Mogli chociaż te oszołomy przy każdej literce napisać jaki to kiedyś był numer autobusu i jakby to już ułatwiło sprawę.

 • Joanna W.

  Cooo, nic z tego nie rozumiem :( Tym bardziej moja mama. O co z tym chodzi.

 • mieszkaniec

  miałem autobus do pracy teraz jakiś osioł tak wymyślił ze muszę kombinować niech kupi sobie metr gumy i szczeli się w pałę wszyscy co to wymyślili niech się zwolnią bo to jest daremny pomysł do niczego się nie nadają

 • BABCIA

  NOWY ROZKŁAD JEST TRAGEDIĄ DLA STARSZYCH OSÓB BO GO NIE ROZUMIEJĄ KTO TO WYMYŚLIŁ

 • baron.

  było lepiej a jest gorzej . ciekawe co za oszołom układał ten rozkład?

 • Janina P.

  Z Rybnika odjeżdżał E3 lub 131 o godz 18.14 , a teraz 18.46, co wydłuża opół godziny powrót do domu ,tym bardziej jak ktoś pracuje 12 godz i dojeżdża do pracy 3 godz , a teraz według nowego rozkładu dochodzi dodatkowe pół godz czekania . Rozkład miał być lepszy, tymczasem nie spełnia oczekiwań mieszkańców.

 • Smak

  MZK "Osiołki" się powinni nazywać..Nowy e- rozkład to totalna porażka,a e-3 o 10:10 z Wodzisławia wcale nie przyjechał.

 • Ryszard Myśler

  Międzygminny Związek "Komunikatorów "znowu kombinuje najpierw sprowadził ala firmę z warszawki kosztem PKM,póki co na naprawę tablic trzeba czekać miesiącami. Teraz wprowadzają Nowe numery linii autobusowych porodówka tylko by pasażerów wprowadzać w kłopoty ot MZK lubi marnować publiczne pieniądze. Brawo MZK pod światlym przewodnictwem prezydenta naszego miasta

 • Kaluza  M.

  Witam mam pytnie dlaczego na nowym rozkladzie trasa W 10 Jastrzebie -Rybnik jest kurs w sobote o 21:30 a od pon.-piat.nie ma zadnego .Czy ktos pomyslal o nas ktorzy pracuja do 21 :00 i nie moga wydostac sie z al. Pilsudskiego tylko mamy 40 min.czekac na autobusy .My pracujemy caly tydzien nie tylko w sobote.Prosze rozwazyc te sytuacje.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również