Wiadomości z Żor

Muzeum Ognia w Żorach - spędź kreatywnie wolny czas

  • Dodano: 2021-08-09 13:15, aktualizacja: 2021-08-11 09:19

Podczas wakacji, większość mieszkańców wyjeżdża nad morze, w góry lub poza granice kraju. Jednak ci, którzy zostają w mieście, również mogą zorganizować ciekawe atrakcje i spędzić miło wakacje. W Żorach jest wiele miejsc, które można odwiedzić z rodziną i spędzić kreatywnie czas. Jednym z takich miejsc jest właśnie Muzeum Ognia. Obiekt znajduje się w Żorach, na ul. Katowickiej 3.

Ogień - motyw przewodni

Budynek muzeum, to wyjątkowy obiekt przypominający kształtem oraz kolorem, płomienie ognia. To nie tylko zewnętrzny wygląd, ale również po wejściu do muzeum pojawiają się elementy nawiązujące do ognia. Do budowy wykorzystano miedź, która swoim kolorem przypominać ma właśnie kolor płomieni. Cały projekt zrealizowany został przez projektantów z OVO Grąbczewscy Architekci. Muzeum rozpoczęto budować w 2010 roku i po 5 latach obiekt został otwarty.

Muzeum ognia - jak powstał pomysł?

Sama historia sięga aż XVIII wieku, kiedy to swój początek miało miasto Żory. Za sprawą zabudowy miasta, która sprzyjała pojawianiu się pożarów, miasto płonęło wiele razy.  W 1661 roku, miasto pochłonął ogromny pożar, który zniszczył zabudowę i większość miasta. Ocalonych zostało tylko kilka obiektów. W tym czasie Żory zostały opuszczone przez wielu mieszkańców, ze względu na brak domów oraz pożywienia.

W wyniku pożaru a dokładnie zatruciu czadem zginął burmistrz Żor, Marcin Scholtz. W związku z pożarami, jakie pojawiały się w mieście powstało Święto poświęcone Ogniu. Taki dzień, poświęcony był na modły do Boga z prośbą o ochronę miasta przed ogniem. Oczywiście, to nie koniec pojawiającego się żywiołu, ponieważ dotknął on miasto ponownie w 1807 roku. Żywioł pochłonął wtedy praktycznie całe Żory, niszcząc ogrom budynków. Podczas II wojny światowej Żory nie zostały oszczędzone i niestety ponownie zapłonęły, wyniszczając prawie całe miasto. 

Od 1939 roku "Święto Ogniowe" stało się świętem kościelno-państwowym i obecnie obchodzone jest przez mieszkańców Żor.

Nagrody i Nominacje

Muzeum Ognia jest obiektem, nagrodzonym wieloma nominacjami oraz nagrodami m.in. finalista w konkursie Życie w architekturze 2015 dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce, nominacja do nagrody im. Miesa van der Rohe 2017, nominacja do Nagrody Roku SARP 2016 dla Najlepszego Obiektu Architektonicznego w Polsce.
To tylko pokazuje jak niezwykłym i efektownym miejscem jest Muzeum Ognia w Żorach.

Informacje dla odwiedzających

Drzwi muzeum otwarte są dla odwiedzających od wtorku do piątku w godzinach 09:00-16:00 oraz sobota-niedziela w godzinach 10:00-17:00. Odwiedzający mogą zakupić bilety normalne, ulgowe, ale również grupowy. Wejście dla dzieci do lat 3, jest darmowe. Oprócz tego można zakupić tzw. bilet rodzinny, z różną ilością osób.

Więcej informacji na temat biletów oraz rezerwacji, można znaleźć TUTAJ 

Nauka poprzez zabawę

Muzeum ognia nie tylko zapewni nieco atrakcji i zabawy, ale również jego zadaniem jest nauka. Jest to idealny pomysł na wycieczkę szkolną, podczas której uczniowie będą czerpać wiedzę podczas zabawy. W ofercie znajdziemy więc możliwość zorganizowania wycieczki dla szkół, która oferuje nie tylko zwiedzanie i lekcję, ale również różne warsztaty.

Z obiektu skorzystać mogą również firmy, dla których stworzona została oferta dla biznesu. Można zorganizować wystawy, wernisaże, ale również konferencje czy szkolenia. Dodatkowo, w ofertach znajdziemy również możliwość zorganizowania urodzin w muzeum.

Dajcie znać w komentarzach czy byliście już kiedyś w muzeum i jak wasze wrażenia po wizycie.


Źródło: Sara Konopelska

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.