Wiadomości z Żor

Kwalifikacja wojskowa 2019 w Żorach ruszy 5 kwietnia

  • Dodano: 2019-03-03 16:30

Mężczyźni z rocznika 2000 staną już za miesiąc do kwalifikacji wojskowej w Żorach. Procedura potrwa od 5 do 19 kwietnia.

Obowiązkowa kwalifikacja wojskowa dla młodych mieszkańców Żor rozpocznie się już za miesiąc. WKU w Rybniku informuje, że badania lekarskie i przyznanie kategorii do czynnej służby wojskowej rozpoczną się 5 kwietnia, a zakończą 2 tygodnie później – 19 kwietnia. Poborowi, którzy w tym roku podlegają obowiązkowi kwalifikacji wojskowej muszą stawić się w tym okresie w Żorskim Centrum Organizacji Pozarządowych na Osiedlu Sikorskiego 52 w godzinach 8.00-16.00.

Kwalifikacja wojskowa w województwie śląskim jest prowadzona zgodnie z decyzją Wojewody Śląskiego z 18 stycznia. Komisje lekarskie będą pracować do 26 kwietnia we wszystkich powiatach województwa śląskiego.

Kwalifikacja wojskowa – jak wygląda? Obowiązek uzyskania kategorii do służby wojskowej

Po raz pierwszy w 2019 roku przed komisją lekarską staną mężczyźni urodzeni w 2000 roku. Obowiązek pojawienia się podczas kwalifikacji wojskowej mają także mężczyźni z roczników 1995-1999 bez określonej kategorii wojskowej i osoby urodzone w latach 1998 i 1999, uznane wcześniej za czasowo niezdolne do pełnienia służby wojskowej. 

Powiatowe komisje lekarskie określą także kategorie wojskowe paniom z roczników 1995-2000, które podlegające obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (to przede wszystkim studentki kończące naukę na uczelniach medycznych i weterynaryjnych w roku akademickim 2018/2019). 

Kwalifikacja wojskowa: co potrzebne?

  • dowód osobisty lub dokument potwierdzający tożsamość (np. paszport)
  • aktualna fotografia bez nakrycia głowy o wymiarach 3x4 cm
  • dokumenty potwierdzające posiadane wykształcenie bądź pobieranie nauki i posiadane kwalifikacje zawodowe
  • kwalifikacja wojskowa – dokumentacja medyczna wraz z wynikami specjalistycznych badań, ważnymi 12 miesięcy od ich wykonania

Stawienie się przed komisją wojskową jest obowiązkowe!

Według ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP, niestawienie się przed Wojskową Komendą Uzupełnień bez podania przyczyn absencji, odmowa przeprowadzenia badań lekarskich lub brak właściwej dokumentacji medycznej jest karane grzywną, a nawet pozbawieniem wolności. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również