Wiadomości z Żor

Kosmiczne Urodziny Miasta Żory w hali MOSiR. Sprawdź atrakcje!

  • Dodano: 2024-02-12 10:15

752. urodziny Miasta Żory zapowiadają się nieziemsko! Na młodszych i starszych mieszkańców naszego miasta będą czekały bardzo ciekawe atrakcje, a motywem przewodnim głównej części obchodów będą roboty oraz kosmos.

Urodziny Miasta Żory w MOSiR

Główna część obchodów urodzin Miasta Żory tym razem odbędzie się w hali sportowej MOSiR Żory przy ul. Folwareckiej 10. Dokładnie w dniu założenia Miasta, czyli 24 lutego o godz. 17:00 odbędzie się tam rodzinna impreza pełna atrakcji.  Rozpocznie ją interaktywny spektakl pt. „Robotrons – Niepokonani Aniołowie Galaktyki” z udziałem imponujących robotów! Po przedstawieniu będzie można zrobić sobie zdjęcie z robotami i skorzystać z pozostałych atrakcji, a te z pewnością zachwycą gości!

W mobilnym planetarium będzie można podziwiać pokazy astronomiczne pod hasłem „Lecimy w Kosmos!” dla dzieci w wieku do 7 lat oraz „Niebo + Słońce” dla starszych dzieci, a także młodzieży, a nawet dorosłych.

Na wszystkich gości będą też czekały warsztaty kosmiczne: gogle VR, budowanie bazy księżycowej z klocków LEGO Duplo, obserwacje przez mikroskop i wystawa prawdziwych meteorytów.  Będą też warsztaty z robotyki, widowiskowe eksperymenty fizyczne i chemiczne, stanowiska doświadczalne i zajęcia z wyrabiania glutków.

Na młodsze dzieci będą też czekały dwa dmuchańce, a wszyscy goście będą mogli liczyć na słodki poczęstunek. Wszystkie atrakcje są bezpłatne!

Z okazji urodzin Miasta Żory, Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach im. Ottona Sterna zaprasza na spotkanie z Maciejem Jakubowiakiem wokół książki pt. „Hanka. Opowieść o awansie”, które odbędzie się 24 lutego o godz. 18:00. Prowadzenie: Elżbieta Goraus. Maciej Jakubowiak to eseista, redaktor wicenaczelny magazynu „Dwutygodnik”. Autor książek, jego teksty można też znaleźć w „Tygodniku Powszechnym”, „Książkach”, „Polityce”, „Znaku” i „Piśmie”. Laureat Nagrody im. Adama Włodka, nagrody Krakowskiej Książki Miesiąca, stypendium twórczego Miasta Krakowa i nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO, nominowany do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka i Odkryć Empiku. Za esej „Koniec z akademią” był nominowany do nagrody Grand Press. Uczestnik Wirtualnej Rezydencji Literackiej w Melbourne i Wyszehradzkiej Rezydencji Literackiej w Bratysławie. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, obowiązują zapisy w Informacji-Recepcji osobiście, telefonicznie pod nr 32 43 44 584/32 43 43 197, wew. 20 lub mailowo na adres informacja@mbpzory.pl.

Natomiast już 22 lutego w Muzeum Miejskim w Żorach odbędzie się spotkanie z cyklu „Nasza tożsamość” pod hasłem „Historia w herbie Żor”. Herby na terenach Polski zaczęły pojawiać się w XIII wieku, w związku z nadawaniem istniejącym miejscowościom praw miejskim i lokacją miast na prawie magdeburskim, m.in. Żor w 1272 roku. Ich samorządy miały prawo wystawiania dokumentów, niezbędna więc była im pieczęć z godłem. Z wizerunku na pieczęci wykształcał się następnie oficjalny herb miasta. Żory jako jedno z pierwszych po 1989 roku upomniało się o swoją symbolikę historyczną i postanowiło nadać jej odpowiednią rangę – czytamy w książce Insygnia miasta Żory oraz zasady użycia insygniów miejskich, ceremoniał miejski, herby żorskich dzielnic (2007). Początek spotkania o godz. 17:30, wstęp wolny. Prowadzenie Tomasz Górecki.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również