W setną rocznicę urodzin Stanisława Lema Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach im. Ottona Sterna zaprasza do udziału w kolejnych wydarzeniach w ramach projektu „MyśLEM więc jestem. Czy Stanisław Lem był prorokiem?”.
W najbliższą sobotę, 21 sierpnia w godz. 13:00 - 18:00, będzie możliwość bezpiecznego spoglądania w Słońce z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Obserwacja połączona będzie z wykładem POD PLANETĄ PIRX BD+14 45596 B. Obecny na miejscu astronom DAMIAN JABŁEKA przybliży widzom wiedzę z zakresu Układu Słonecznego, opowie o plamach słonecznych i dlaczego Słońce wymaga tyle naszej uwagi. Dodatkowo będzie można porozmawiać o sprzęcie astronomicznym oraz sposobach jego użycia w dzień i w nocy. UWAGA: Jeśli warunki na to pozwolą, obserwacja słońca będzie miała miejsce na tarasie widokowym biblioteki!
W piątek 27 sierpnia br. o godz. 18:00 w żorskiej bibliotece odbędzie się panel dyskusyjny HOUSTON, MAMY PROBLEM. WIZJE (CIEMNEJ) PRZYSZŁOŚCI STANISŁAWA LEMA z udziałem AGNIESZKI GAJEWSKIEJ oraz MARKA ORAMUSA prowadzony przez FILIPA KOBIELĘ.
DR HAB. PROF. UAM AGNIESZKA GAJEWSKA - literaturoznawczyni, wykładowczyni, autorka i aktywistka feministyczna. W czerwcu 2006 roku na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zdobyła stopień doktora nauk humanistycznych z zakresu literaturo-znawstwa, z wyróżnieniem za pracę „Futurologiczne aspekty współczesnego dyskursu feministycznego w Polsce”. Jest kierowniczką Pracowni Krytyki Feministycznej i sekretarzem naukowym Interdyscyplinarnego Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości. Opiekuje się Genderowym Kołem Literaturoznawczym. W 2016 roku wydała monografię „Zagłada i gwiazdy”. Przeszłość w prozie Stanisława Lema.
MAREK ORAMUS - pisarz fantastyki i publicysta. Współpracował z gliwickim oddziałem Tygodnika Studenckiego „Politechnik”. Był też zastępcą redaktora naczelnego itd. W latach 1983-1986 prowadził dział recenzji w „Przeglądzie Technicznym”, za co otrzymał nagrodę „Fantastyki”. Jego debiutem jako autora science fiction było opowiadanie „Eutanazja” zamieszczone w 1975 na łamach „Politechnika”. Debiut książkowy to opublikowana w 1983 roku powieść science fiction „Senni zwycięzcy”, zaliczana do nurtu fantastyki socjologicznej. W 2007 roku wydał pierwszą po śmierci Stanisława Lema książkę poświęconą jego osobie i twórczości - „Bogowie Lema”.
FILIP KOBIELA - w 2002 roku ukończył studia na kierunku filozofia na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 2008 roku na tej samej uczelni zakończył studia doktoranckie w zakresie filozofii. Rok później uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie filozofii (Uniwersytet Jagielloński, Wydział Filozoficzny). Jest autorem licznych publikacji naukowych, prezentacji polskich i międzynarodowych, monografii, recenzji i artykułów związanych również z filozofią w twórczości Stanisława Lema.
Z uwagi na obowiązujące obostrzenia, wydarzenia są objęte rezerwacją miejsc: informacja@mbpzory.pl / tel. 32 43 43 197, 32 43 44 584 lub w Informacji - Recepcji. Więcej informacji na www.mbpzory.pl.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”.