Wiadomości z Żor

Jak i czym wyczyścić żelazko z kamienia?

  • Dodano: 2020-02-17 10:45

Jeśli podczas prasowania widzisz na ubraniu białe drobinki oraz brzydkie zacieki, prawdopodobnie wewnątrz żelazka odłożył się kamień. Zlekceważenie tego problemu będzie skutkowało trwałym uszkodzeniem żelazka. Podpowiadamy, jak pozbyć się z niego kamienia.

Jak wyczyścić żelazko z kamienia – ocet

Ocet wydaje się lekiem na całe zło. Co prawda jest przyprawą kulinarną i składnikiem wielu potraw, ale często sięgamy po niego przy sprzątaniu. Nic dziwnego, bo jest naturalny, a więc bezpieczny dla zdrowia. Można nim sprzątać nawet w domu, w którym są małe dzieci. Ma charakterystyczny, nieprzyjemny zapach, który na szczęście szybko wietrzeje.

Jeśli kamień zebrał się w otworach wylotowych pary, najwygodniej jest zamoczyć patyczek do uszu w occie i przetrzeć nim każdy otwór osobno. Trochę to potrwa, ale jest skuteczne.

Kamień prawdopodobnie znajduje się także wewnątrz żelazka. Tu również przyda się ocet. Roztwór składający się w połowie z wody, w połowie z octu, wlewamy do zbiornika na wodę i nastawiamy maksymalne parowanie. Aby ocenić postęp w odkamienianiu żelazka, można np. uprasować stare, ciemne zasłony. Jeśli na tkaninie nie pozostaną białe ślady, możemy odnotować sukces.

Ostatnim krokiem jest wlanie czystej wody do żelazka i jej odparowanie w analogiczny sposób, aby pozbyć się zapachu octu z otworów na parę. Nikt nie lubi, gdy ręczniki sportowe, ubrania czy zasłony pachną octem.

Jak wyczyścić żelazko z kamienia – kwasek cytrynowy

Kwasek cytrynowy z powodzeniem zastąpi ocet, jeśli akurat go nam zabraknie. Sposób czyszczenia jest analogiczny jak w przypadku octu. Roztwór wody i kwasku przygotowuje się w proporcji 1 łyżeczka kwasku na pół szklanki wody. Kwasek cytrynowy nie jest tak bezpieczny, jak ocet, dlatego przed rozpoczęciem czyszczenia warto zajrzeć do instrukcji żelazka. Być może producent zaznaczył, by nie czyścić żelazka w ten sposób i podał inne sposoby.

Jak wyczyścić żelazko z kamienia – gotowe preparaty odkamieniające

Na pewno są droższe niż ocet i kwasek cytrynowy, ale nie można odmówić im skuteczności. Bardzo często są produktami pochodzącymi od producentów żelazek i przeznaczone do konkretnych modeli. Jeśli zamierzamy sięgnąć po tego typu preparat, warto wczytać się dokładnie w instrukcję, możemy bowiem zniszczyć żelazko odkamieniając je w niewłaściwy sposób.

Po odkamienianiu trzeba umyć stopę żelazka. W przypadku posiadania żelazka ze stopą teflonową trzeba zachować szczególną ostrożność. Teflonowa powierzchnia łatwo ulega zarysowaniom.

Jak zapobiegać osadzaniu się kamienia w żelazku

Nowoczesne żelazka wyposażone są w system umożliwiający automatyczne odkamienianie oraz specjalne filtry. To duża wygoda, bo w razie potrzeby wystarczy nacisnąć guzik i cieszyć się wyczyszczonym żelazkiem. W przypadku starszych modeli musimy sobie radzić sami.

Kamień osadzający się w żelazku pochodzi z wody, to oczywiste. Jednak wystarczy użyć wody destylowanej, by ten problem wyeliminować. Jeśli mamy w domu dzbanek do filtrowania wody, można użyć wody z owego dzbanka.

Największym problemem jest osadzenie się dużej ilości kamienia wewnątrz żelazka. Jeśli nie mamy wody destylowanej ani dzbanka z filtrem, a żelazko nie ma systemu automatycznego odkamieniania, pozostaje tylko jedno – regularne czyszczenie żelazka z kamienia. Jeśli dużo i często prasujemy, czyszczenie powinno się odbyć przynajmniej raz w miesiącu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.