Guniaki czerwczyki rozpoczynają swoją aktywność wieczorami, lecz o miesiąc później niż zazwyczaj. Owady sieją postrach wśród dzieci, które w okolicach godziny 19:00 w popłochu uciekają z placów zabaw. Czy chrabąszcze mogą być niebezpieczne?
Spóźnione o miesiąc
Inwazji chrabąszczy spodziewaliśmy się w czerwcu, jednak guniaki czerwczyki przybyły o miesiąc później. Powodem opóźnienia jest tegoroczna chłodna wiosna. Owady rozpoczynają swoją aktywność wieczorami – w powietrzu pojawia się ich naprawdę sporo. Chrabąszcze nie stanowią dla ludzi zagrożenia, jednak potrafią być bardzo uciążliwe. Mają tendencję do wplątywania się we włosy. Rowerzyści narzekają, że chrabąszcze często wpadają im do ust w trakcie jazdy. Największe skupiska owadów obserwuje się w okolicach drzew.
-Ciężko ich nie zauważyć. Bardzo lubią światło – ciągną do lamp na klatkach schodowych. Dzieciaki szczególnie się ich boją, więc w okolicach 19:30 osiedlowy plac zabaw pustoszeje. – mówi mieszkanka jednego z chorzowskich osiedli – Też za nimi nie przepadam. Wychodząc z psem na spacer muszę ubierać kaptur, żeby chrabąszcze nie wplątały mi się we włosy – dodaje.
Guniak Czerwczyk – charakterystyka
Nim chrabąszcz nauczy się latać, przez około 2-3 lata przebywa w glebie. Obecna inwazja chrabąszczy wynika z trwającego okresu godowego. Guniaka można rozpoznać po błyszczących, złotych skrzydełkach i jasnobrązowym kolorze tułowia. Mogą osiągać rozmiary do 2 centymetrów! Owady żerują głównie w okolicach zieleni i nie stanowią żadnego zagrożenia dla ludzi – są tylko i wyłącznie uciążliwe.