Sprzedałeś lub kupiłeś nieruchomość? Ktoś się wprowadził lub wyprowadził? W takich sytuacjach należy pamiętać o aktualizacji danych, związanych z gospodarowaniem odpadami komunalnymi!
Zgodnie z art. 6m ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej u.c.p.g.) w przypadku zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć w Urzędzie Miasta deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie 14 dni od dnia nastąpienia zmiany. Dotyczy to sytuacji: wprowadzenie/wyprowadzenie się mieszkańca, narodziny dziecka, śmierć osoby zamieszkującej oraz zmiana właściciela nieruchomości.
Warto przypomnieć, że obowiązek meldunkowy nadal istnieje. Wynika on z postanowień ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (tekst jednolity Dz. U.2017.657 ze zm.). Przedmiotowa ustawa w rozdziale 4 określa na czym polega obowiązek meldunkowy, definiuje pojęcie pobytu stałego i czasowego, określa termin w którym należy dokonać meldunku, jak również określa obowiązki osób wyjeżdżających poza granicę Rzeczypospolitej Polskiej.
Organ podatkowy może dokonać weryfikacji złożonych przez właścicieli nieruchomości deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w oparciu o ww. dane meldunkowe poparte informacjami np. z Urzędu Skarbowego (PIT zawiera informację o zamieszkaniu), ZUS, a także o pobieranych zasiłkach 500+ oraz dodatku mieszkaniowego.
W myśl przepisu art. 6o ust. 1 u.c.p.g. w razie uzasadnionych wątpliwości co do danych zawartych w deklaracji wójt, burmistrz lub prezydent miasta określa, w drodze decyzji, wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, biorąc pod uwagę dostępne dane właściwe dla wybranej przez radę gminy metody, a w przypadku ich braku - uzasadnione szacunki, w tym w przypadku nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, średnią ilość odpadów komunalnych powstających na nieruchomościach o podobnym charakterze.