Wiadomości z Żor

Europejskie Dni Dziedzictwa: Sprawdźcie, jakie imprezy odbędą się w Żorach

  • Dodano: 2019-08-26 13:15

W I i II weekend września odbędzie się 27. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegoroczny temat imprezy "POLSKI SPLOT" nawiązuje do procesu kształtowania granic i budowy państwowości po 1918 roku. Sprawdźcie jakie imprezy odbędą się z tej okazji w Żorach!

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku. Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu.

Głównym celem EDD jest:

  • szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna,
  • promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego,
  • podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej
  • oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru.

Sprawdźcie, jakie imprezy odbędą się z tej okazji w Żorach!

Żorski splot kultur. Twórczość Stefanie Zweig przewodnikiem po meandrach tożsamości

17:00 - "Nigdzie, czyli gdzie?" Nigdzie w Afryce Stefanie Zweig to przykład literatury, która - w sposób lepszy niż niejeden etnograficzny opis - oddaje prawdę miejsca i czasu. Na czym polega fenomen tej książki i w jaki sposób opowiada ona rzeczywistość, nawiązując do współczesności również mieszkańców Żor, opowie: Joanna Cyganek.

  • 8 września - Muzeum Miejskie w Żorach

16:00 - "Afryka dawniej. Afryka dzisiaj" wykład o charakterze etnograficznym, w którym weźmiemy pod lupę te elementy kultury i mentalności Afrykańczyków, które stanowią o urodzie książki Stefanie Zweig, a dla czytelnika europejskiego nie są takie oczywiste. Prowadzenie Lucjan Buchalik.

  • 14 września - Muzeum Miejskie w Żorach

17:00 - "Nowy dom Stefanie, część I". Wspólne czytanie historii o sześcioletniej Stefanie, która wraz z rodzicami opuszcza rodzinny dom, by szukać schronienia w dalekiej Kenii. Spróbujemy odtworzyć sytuację osoby nagle pozbawionej domu i zmierzymy się z pytaniem, co jest ważne w takich momentach. Zajęcia w ramach cyklu skierowanego do rodzin z dziećmi. Prowadzenie: Marietta Kalinowska-Bujak i Joanna Cyganek.

  • 15 września - Muzeum Miejskie w Żorach

16:00 - "Nowy dom Stefanie, część II". Historia małej Stefanie stanie się kanwą wspólnie stworzonego przedstawienia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również