Wiadomości z Żor

Europejskie Dni Dziedzictwa: Sprawdźcie, jakie imprezy odbędą się w Żorach

  • Dodano: 2019-08-26 13:15

W I i II weekend września odbędzie się 27. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegoroczny temat imprezy "POLSKI SPLOT" nawiązuje do procesu kształtowania granic i budowy państwowości po 1918 roku. Sprawdźcie jakie imprezy odbędą się z tej okazji w Żorach!

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku. Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu.

Głównym celem EDD jest:

  • szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna,
  • promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego,
  • podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej
  • oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru.

Sprawdźcie, jakie imprezy odbędą się z tej okazji w Żorach!

Żorski splot kultur. Twórczość Stefanie Zweig przewodnikiem po meandrach tożsamości

17:00 - "Nigdzie, czyli gdzie?" Nigdzie w Afryce Stefanie Zweig to przykład literatury, która - w sposób lepszy niż niejeden etnograficzny opis - oddaje prawdę miejsca i czasu. Na czym polega fenomen tej książki i w jaki sposób opowiada ona rzeczywistość, nawiązując do współczesności również mieszkańców Żor, opowie: Joanna Cyganek.

  • 8 września - Muzeum Miejskie w Żorach

16:00 - "Afryka dawniej. Afryka dzisiaj" wykład o charakterze etnograficznym, w którym weźmiemy pod lupę te elementy kultury i mentalności Afrykańczyków, które stanowią o urodzie książki Stefanie Zweig, a dla czytelnika europejskiego nie są takie oczywiste. Prowadzenie Lucjan Buchalik.

  • 14 września - Muzeum Miejskie w Żorach

17:00 - "Nowy dom Stefanie, część I". Wspólne czytanie historii o sześcioletniej Stefanie, która wraz z rodzicami opuszcza rodzinny dom, by szukać schronienia w dalekiej Kenii. Spróbujemy odtworzyć sytuację osoby nagle pozbawionej domu i zmierzymy się z pytaniem, co jest ważne w takich momentach. Zajęcia w ramach cyklu skierowanego do rodzin z dziećmi. Prowadzenie: Marietta Kalinowska-Bujak i Joanna Cyganek.

  • 15 września - Muzeum Miejskie w Żorach

16:00 - "Nowy dom Stefanie, część II". Historia małej Stefanie stanie się kanwą wspólnie stworzonego przedstawienia.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.