Wiadomości z Żor

Dzień przedsiębiorczości z żorską policję

  • Dodano: 2019-03-21 11:30

Komenda Miejska Policji w Żorach po raz kolejny dołączyła do projektu, którego celem jest umożliwienie młodzieży zdobycie wiedzy i praktycznych umiejętności ułatwiających realizację planów zawodowych.

Podczas 16. edycji Dnia Przedsiębiorczości otworzyła podwoje przed grupą licealistów wiążących swą przyszłość ze służbą w Policji. Uczniowie zapoznani zostali nie tylko z procedurą doboru, czy zasadami obowiązującymi w tej formacji, ale i wzięli udział w specjalnie przygotowanych dla nich zadaniach.

Licealiści w żorskiej komendzie

W budynku żorskiej komendy "zameldowała się" grupa licealistów, którzy w przyszłości planują zasilić policyjne szeregi. Póki co uczęszczają do klasy mundurowej w III LO im. Z. Herberta, gdzie uczą się prawa, zgłębiają tajniki wiedzy o Policji, czy z zapałem biorą udział w zajęciach samoobrony.

Młodzież w pierwszej kolejności odwiedziła gabinet I Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Żorach, który przywitał licealistów i rozmawiał z nimi o planach zawodowych, następnie uczniowie zostali zapoznani z procedurą doboru do Policji i warunkami, jakie musi spełnić każdy kandydat. Pierwszymi z zadań, które oczekiwały na uczniów było wypełnienie kwestionariusza osobowego kandydata do służby i ćwiczenie na autoprezentację. Wszyscy z nich musieli odbyć zainscenizowaną rozmowę kwalifikacyjną, podczas której pytani byli o motywy wstąpienia do Policji.

Uczniowie, po omówieniu ćwiczenia mieli możliwość obejrzeć wyposażenie policyjne i zajrzeć do sali monitoringu miejskiego. W dalszej kolejności odwiedzili pokój okazań i wzięli udział w pokazie technik daktyloskopii. Spotkali się również z policjantami z zespołu patrolowo-interwencyjnego, którzy opowiedzieli im o swojej służbie, czy doświadczeniach zawodowych, ale też o tym, jak łączą swe pasje ze służbą w Policji, która daje im wiele satysfakcji.

Licealiści podczas pobytu w komendzie mogli też spróbować swoich sił jako śledczy. Otrzymali bowiem dwa opisy zdarzeń kryminalnych, do których musieli dopasować odpowiednie druki, przygotować się do przesłuchania, a na koniec zrelacjonować zdarzenie przed kamerą. Wcielając się na ostatnim etapie zadania w rolę rzecznika zobowiązani zostali też do przygotowania apelu dotyczącego bezpiecznych zachowań, zwłaszcza na drodze.

W dzisiejszym planie wizyty znalazło się również miejsce na lekcję poświęconą bezpieczeństwu nastolatków w ruchu drogowym. Przeprowadził ją policjant z żorskiego wydziału ruchu drogowego, który nawiązując do wiosennej aury omówił zasady obowiązujące osoby poruszające się na urządzeniach przeznaczonych do uprawiania sportu i rekreacji tj. rolki, deskorolki, segwaye, czy hulajnogi, które w polskim prawie traktowane są jak osoby piesze.

Zanim młodzież opuściła budynek komendy mogła również wcielić się w rolę policjanta doprowadzającego osobę zatrzymaną i w rolę zatrzymanego. Ostatni z etapów dzisiejszego spotkania prowadził bowiem do pomieszczeń po byłej policyjnej izbie zatrzymań wzbudzającej tradycyjnie najwięcej emocji. Po krótkiej wizycie "za kratkami" licealiści odebrali drobne upominki przekazane przez Biuro Promocji Miasta, podzielili się wrażeniami ze spotkania i podziękowali za umożliwienie zdobycia ciekawego doświadczenia.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.