Wiadomości z Żor

Dodatkowe środki na budowę basenu w Roju!

  • Dodano: 2022-03-02 08:30, aktualizacja: 2022-03-02 08:38

Prawie 8 milionów złotych dodatkowego dofinansowana otrzymały Żory na budowę basenu otwartego w Żorach-Roju! W poniedziałek, 27 lutego, w siedzibie Urzędu Miasta Żory Waldemar Socha – Prezydent Miasta Żory oraz Wojciech Kałuża – Wicemarszałek Województwa Śląskiego uroczyście podpisali w tej sprawie formalne dokumenty. W wydarzeniu wziął udział także Wiceprzewodniczący Rady Miasta Żory - Kazimierz Dajka.

Ośrodek rekreacyjny w Żorach-Roju

Miasto Żory realizuje projekt pn. „Ośrodek rekreacyjny w Żorach-Roju: przestrzeń wypoczynku, rekreacji i integracji mieszkańców”, który otrzymał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Pierwotnie koszt całego projektu szacowany był na około 7,2 mln zł a dofinansowanie z Unii Europejskiej miało wynieść łącznie około 4,5 mln zł, jednak to się zmieniło.

- Covid mocno nam skomplikował sytuację z tym projektem. Konieczna była zmiana technologii, bo bezpieczeństwo sanitarne jest kluczowe. Stąd też taka decyzja Zarządu Województwa Śląskiego o zwiększeniu dofinansowania dla tego projektu. Oczywiście z związku ze zmianą zakresu prac, zwiększyły się też koszty inwestycji, do ponad 20 milionów złotych. Cieszymy się, ze Zarząd Województwa znalazł te środki i możemy dziś podpisywać taki aneks, bo to bardzo ważna inwestycja dla mieszańców Żor – powiedział Wojciech Kałuża, Wicemarszałek Województwa Śląskiego.

Basen otwarty, z niecką ze stali nierdzewnej

W ramach projektu pn. „Ośrodek rekreacyjny w Żorach-Roju: przestrzeń wypoczynku, rekreacji i integracji mieszkańców” powstanie basen otwarty, z niecką ze stali nierdzewnej. Główna część basenu będzie miała wymiary 50 x 44 metry i wyposażona będzie m.in. w zjeżdżalnię, siatki do wspinaczki, groty sztucznej fali czy dysze do masażu wodnego. Powstanie także brodzik dla dzieci o wymiarach 28 x 18 metrów oraz wodny z plac zabaw (28 x 28 metrów) z licznymi atrakcjami dla najmłodszych.

- Planowaliśmy zrealizować ten projekt z wykorzystaniem nowej technologii, opartej na naturalnych procesach oczyszczania wody. Jednak pandemia zmusiła nas, by zmienić technologię na tradycyjną, stosowaną na basenach, opartą m.in. na chlorze. Jest to bardziej bezpieczne choć mniej ekologiczne. Bardzo się cieszymy, że przy pomocy środków unijnych, będziemy mogli ośrodek w Roju zrewitalizowany i przywrócić go mieszkańcom. Mamy nadzieję, że już na przyszły sezon letni mieszkańcy Żor i regionu będą mogli korzystać z nowego ośrodka rekreacyjnego-sportowego w Żorach – powiedział podczas podpisania aneksu Waldemar Socha – Prezydent Miasta Żory.

Całkowita wartość projektu wynosi obecnie 20 502 725,35 zł. Po podpisaniu aneksy dofinansowanie dla Żor ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 10 915 177,10 zł, a współfinansowanie z budżetu państwa to 1 448 976,24 zł. Pozostałe środki będą pochodziły z budżetu Miasta.

Dodatkowe środki na budowę basenu w Roju!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również