Wiadomości z Żor

Długi COVID może wynikać z uszkodzeń nerwów

  • Dodano: 2022-03-04 08:45, aktualizacja: 2022-03-04 10:16

Niektórzy pacjenci cierpiący na tzw. długi COVID mają utrzymujące się uszkodzenia nerwów spowodowane reakcją autoimmunologiczną. Pomocne mogą więc okazać się standardowe terapie takich zaburzeń.

Długi COVID - jakie objawy?

Nawet po łagodnym przejściu COVID-19 część chorych jeszcze przez długi czas skarży się na objawy takie jak: osłabienie, trudności w wykonywaniu codziennych czynności, przyspieszone tętno, krótki oddech, pogorszenie zdolności poznawczych, chroniczny ból, zaburzenia narządów zmysłów, osłabienie mięśni. Jeśli te symptomy są obecne przez co najmniej trzy miesiące, mówi się o tzw. długim Covid.

Autorzy nowej pracy opublikowanej na łamach pisma „Neurology: Neuroimmunology & Neuroinflammation” przebadali 17 pacjentów spełniających kryteria takiego zaburzenia. 16 z nich przeszło tylko łagodną postać infekcji SARS-CoV-2. U 59 proc. uczestników naukowcy wykryli uszkodzenia nerwów obwodowych.

„To jedna z pierwszych publikacji na temat przyczyn długiego Covid - choroby, która będzie zyskiwała na znaczeniu, w czasie gdy liczba przypadków ostrego Covid będzie malała - podkreśla główna autorka pracy, dr Anne Louise Oaklander z Massachusetts General Hospital. - Nasze rezultaty wskazują, że niektórzy pacjenci z długim Covid mają uszkodzenia w obwodowych włóknach nerwowych, przy czym szczególnie wyraźne mogą być uszkodzenia komórek w małych włóknach” - dodaje.

Typowe objawy znanych dotąd neuropatii pokrywają się w dużej części z powikłaniami po COVID-19.

Badacze wymieniają tutaj:

  • osłabienie,
  • zmiany w działaniu narządów zmysłów,
  • bóle w dłoniach i stopach,
  • zmęczenie.

Zwracają uwagę, że jeśli stan pacjentów z trudnymi do wytłumaczenia inną chorobą objawami długiego Covid się nie poprawia, mogą skorzystać z pomocy specjalisty od chorób nerwowo-mięśniowych.

„Badania nasze oraz innych zespołów wskazują na różne rodzaje neuropatii powstających po przejściu COVID-19, jak je diagnozować i leczyć - zwraca uwagę Oaklander. - Większość opisanych do dzisiaj związanych z COVID-19 neuropatii wydaje się odzwierciedlać reakcję układu odpornościowego na wirusa, która zaczęła wadliwie działać. Stan niektórych pacjentów wydaje się poprawiać dzięki standardowym terapiom stosowanym przy innych autoimmunologicznych neuropatiach” - dodaje ekspertka.

Podkreśla przy tym, że nie minęło jeszcze wystarczająco dużo czasu, aby przeprowadzić właściwe badania kliniczne takich terapii w przypadku leczenia powikłań po COVID-19.

Więcej informacji:
https://nn.neurology.org/content/9/3/e1146 (PAP)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również