Wiadomości z Żor

Czym jest Laravel? Zalety i minusy frameworka

  • Dodano: 2022-10-10 14:00

Framework to szkielet oprogramowania, zestaw narzędzi wykorzystywany do tworzenia stron WWW, aplikacji i usług webowych. Można go również nazwać dodatkowym wsparciem, które stosowane jest do przygotowywania projektów szybciej, z ograniczeniem ryzyka błędów. Dzięki niemu można tworzyć rozwiązania za pomocą gotowych zasobów. Aplikacja nie powstaje od zera, co zdecydowanie przyspiesza cały proces. Jednym z takich frameworków jest Laravel. Jakie są jego wady i zalety?

Frameworki – dlaczego warto?

Efekt w postaci frameworka jest dopracowanym dziełem wielu specjalistów. Jest on optymalizowany, testowany, udoskonalany. Często narzędzia te są udostępniane na zasadzie open source i można z nich bez opłat korzystać również w komercyjnych projektach. Fakt, że pracuje nad nimi wielu specjalistów, powoduje, że są bezpieczne pod względem użytkowania. Ryzyko występowania w nich błędów jest niewielkie. Korzystanie z frameworków przynosi korzyści pod względem czasowym, wydajnościowym, organizacyjnym, budżetowym i nie tylko. Trudno w nich doszukać się większych wad.

Laravel – framework, który robi różnicę

Laravel to framework, który szybko zrobił dużą karierę na świecie. Zainteresowanie nim jest ogromne. To zdecydowanie najczęściej wybierany framework PHP. Jak wynika z danych zebranych na statisticsanddata.org, udział Laravel wśród używanych frameworków wynosi 43,7%. Drugą pozycję zajmuje Code Igniter z wynikiem 14,9%. Trzecią zaś Symfony – 13,6%, a czwartą – Zend z rezultatem 12,5%. Laravel ma już całkiem długą historię. Pierwszego wydania doczekał się w 2011 roku. Kluczowa informacja w jego przypadku to dostępność na zasadzie open source. Nie trzeba ponosić kosztów licencyjnych z tytułu korzystania z niego, nawet jeśli będzie używany do projektów komercyjnych. Jedną z cech, która najbardziej wyróżnia to rozwiązanie na tle konkurencji, jest prostota tworzenia za jego pomocą projektów.

Laravel – największe zalety

Ten framework nie przypadkiem stał się rozwiązaniem tak lubianym przez programistów na całym świecie. Dzięki niemu przygotowywanie aplikacji webowych stało się łatwiejsze. Do jego największych zalet zaliczamy:

  • Prostota – ten plus rozwiązania jest najczęściej podkreślany przez programistów. Kod Laravel jest przejrzysty i wygodnie się z nim pracuje. Efekt działań pozytywnie zaskakuje.
  • Dokumentacja – każda nowa funkcjonalność jest bardzo dokładnie opisana. Ponadto dostępne są również tutoriale video prowadzone przez specjalistę, który znakomicie zna ten framework.
  • Autentykacja – w Laravel wbudowany jest system autentykacji. Framework stworzy za nas wszystkie najczęściej wykorzystywane funkcje, takie jak choćby strony rejestracji czy logowania.
  • Artisan – tak się nazywa linia komend w tym frameworku. Najczęściej używane komponenty aplikacji można wygenerować jedną komendą.
  • System szablonów o nazwie Blade – zapewnia on wszystkie funkcje, które powinno oferować nowoczesne rozwiązanie tego typu, co spotyka się z pozytywnym odbiorem nawet tych, którzy nie przepadają za pisaniem szablonów w systemach.

Laravel – wady rozwiązania

Laravel to znakomity framework, najpopularniejszy, ale nie jest on idealną propozycją do każdego projektu. W zasadzie trudno to uznać za wadę, bo przecież nie ma produktów uniwersalnych, które sprawdzą się w każdym przypadku. Programiści mają do wyboru mnóstwo gotowych rozwiązań, które mogą stosować w tworzeniu aplikacji. Specjalista musi umieć wybrać odpowiedni system w zależności od potrzeb. W wielu przypadkach lepszy może się okazać Symfony, w którym można pisać aplikacje według własnych standardów, bez zwracania uwagi na wymagania frameworka. Daje to pełną kontrolę nad aplikacją, nie musimy się martwić ograniczeniami. Więcej na ten temat można się dowiedzieć tutaj: https://smartbees.pl/blog/laravel.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.