Wiadomości z Żor

Czy cegła nadaje się na podłogę z ogrzewaniem podłogowym? Fakty, mity i doświadczenia

  • Dodano: 2025-07-22 13:30

Od lat w nowoczesnych projektach budowlanych chętnie wykorzystywane jest ogrzewanie podłogowe. Rozwiązanie to zapewnia przyjemną temperaturę w pomieszczeniu. Nie wymaga także montowania widocznych grzejników. Znaczenie przy tego typu ogrzewaniu ma jednak również wykończenie podłogi. Czy w takim przypadku sprawdza się cegła rozbiórkowa?

Czy warto wybrać cegłę na podłogę?

Cegła podłogowa wyróżnia się trwałością i wyjątkową estetyką. Nadaje przestrzeni niepowtarzalnego charakteru. Przy tym jest łatwa w codziennej pielęgnacji. Doskonale sprawdza się w różnych stylach wnętrzarskich. Z powodzeniem można więc ją stosować w nowoczesnych wnętrzach, jak i również w industrialnych czy rustykalnych. Jest to także materiał odpowiedni do stosowania w różnego rodzaju pomieszczeniach. Sprawdzi się świetnie w salonie, w kuchni czy w łazience. Jest również odpowiedni do zastosowania w pomieszczeniach użytku publicznego. Cegła rozbiórkowa niesie ze sobą ślady minionej historii. Przy tym jest to także ekologiczny wybór.

Ceglana podłoga a ogrzewanie podłogowe

Jak wygląda sytuacja z efektywnością termiczną? Struktura cegły sprawia, że dobrze magazynuje ona ciepło i stabilizuje temperaturę w pomieszczeniu. Ciepło z podłogi jest przez nią zatrzymywane i stopniowo uwalniane. Dzięki temu w całym wnętrzu panuje przyjemna temperatura. Ceglana podłoga utrzymuje również już nagromadzone ciepło w pomieszczeniu. W połączeniu z ogrzewaniem podłogowym tworzą idealny duet. Zyskujesz więc piękną podłogę oraz komfort termiczny. A jeszcze do tego dochodzi niższe zużycie energii elektrycznej.

Ogrzewanie podłogowe

  • Równomierne rozprowadzanie ciepła.
  • Brak suchości powietrza i minimalna cyrkulacja kurzu.
  • Oszczędność energii.
  • Niewidoczna instalacja.
  • Brak otwartego źródła ciepła.

Cegła na podłogę

  • Unikalna estetyka.
  • Trwałość i odporność na uszkodzenia.
  • Doskonała akumulacja ciepła.
  • Łatwość w utrzymaniu.
  • Odpowiednia do różnych rodzajów pomieszczeń oraz pasująca do różnych aranżacji.

Fakty i mity na temat cegły i ogrzewania podłogowego

„Cegła pęka pod wpływem wysokiej temperatury”.
Odpowiednio przystosowane płytki podłogowe nie pękają przy ogrzewaniu podłogowym. Dlatego warto się w nie zaopatrzyć u sprawdzonego producenta. Wysokiej jakości cegły podłogowe oraz ceglane płytki na ścianę znaleźć można na e-ceglanafantazja.pl. 

„Cegła jest za gruba do ogrzewania podłogowego”.

Bardzo grube elementy rzeczywiście wolniej oddają ciepło. Cegły podłogowe jednak mieszczą się w granicach wymiarowych standardowych płytek. Nie wpływa to więc na skuteczność ogrzewania podłogowego.

„Montaż płytek z cegły i ogrzewania podłogowego jest trudny”.

Montaż cegieł podłogowych nie różni się zbytnio od montażu innych rodzajów płytek. Warto nabyć je u sprawdzonego producenta. Otrzymasz wówczas produkt kompletny, gotowy do montażu. Dobrze jest zaopatrzyć się również w specjalnie dedykowaną chemię montażową. Zastosowanie odpowiedniego kleju i fugi zdecydowanie ułatwi cały proces. Należy także pamiętać o impregnacji. Dzięki niej płytki będą miały dodatkową ochronę. Jeżeli jednak nie czujesz się na siłach, by zamontować je samodzielnie, to możesz zwrócić się do fachowca. Być może wykona to ta sama firma, która będzie zajmować się ogrzewaniem podłogowym.

Doświadczenia i porady montażowe

Prawidłowa instalacja ogrzewania podłogowego wymaga wiedzy i doświadczenia. Ważna jest również precyzja i staranne wykonanie. Zestawiając ze sobą płytki z cegły i ogrzewanie podłogowe należy zastosować siatkę o odpowiedniej gęstości i rozstawie przewodów. Nieraz warto także dołożyć warstwę izolacyjną. Podłoże musi być wyrównane i oczyszczone. Na nim umieszcza się maty grzewcze. Następnie można przejść do układania płytek.

Przy połączeniu ogrzewania podłogowego z ceglanymi płytkami należy:

  • Wyrównać podłoże przed montażem. Jest to istotne, aby wszystko dobrze działało i jednocześnie estetycznie wyglądało.
  • Zaopatrzyć się w produkt gotowy do montażu. Powinien być precyzyjnie docięty na określony wymiar oraz oczyszczony.
  • Zastosować impregnat. Ułatwi on utrzymanie cegły w doskonałej formie przez lata.
  • Montaż przeprowadzić z precyzją i dbałością o szczegóły. Dzięki temu będziesz się cieszyć maksymalną funkcjonalnością.

Zobacz ofertę cegieł na podłogę: https://e-ceglanafantazja.pl/cegla-na-podloge/

Podsumowanie

Cegła świetnie nadaje się na podłogę z ogrzewaniem podłogowym. Akumuluje ciepło, jest trwała i estetycznie się prezentuje. Odpowiednio zainstalowany system podłogowy w połączeniu z dobrze zamontowanymi płytkami gwarantują przyjemną temperaturę, komfort oraz umożliwiają obniżyć koszty zużycia energii. Wprowadzają również unikalny mikroklimat. To rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się w różnych pomieszczeniach. Warto więc zastanowić się nad tym połączeniem przy wykańczaniu swojego wnętrza.

Artur KristofArtur Kristof
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.