Wiadomości z Żor

Czarny bez - syropy i soki z czarnego bzu. Stosowany w staropolskiej medycynie

  • Dodano: 2021-09-28 11:45

Ciągle kichasz i prychasz, zwykłe skaleczenie goi się tygodniami, a na domiar złego odczuwasz wieczne zmęczenie? Prawdopodobnie Twój układ odpornościowy pracuje na pół gwizdka i najwyższy już czas zadbać o siebie. Spróbuj czarnego bzu, który działa profilaktycznie i leczniczo.

Czarny bez to bardzo stara roślina lecznicza

Czarny bez może poszczycić się wyjątkowo długą i ciekawą historią sięgającą czasów starożytnego Egiptu. Dla wielkiego Hipokratesa był niczym podręczna apteczka, bo tak często przepisywał go swoim chorym. Dioskurydes zbijał nim wysoką temperaturę u swoich gorączkujących pacjentów, podobnie jak Prasłowianie, którzy leczyli nim, poza gorączką, wzdęcia, skurcze i bóle różnego pochodzenia. Warto odnotować, że kwiat czarnego bzu musiał być zerwany o północy w noc świętojańską, bo tylko taki uchodził za lek. Dziś wiemy, że każdy kwiat czarnego bzu, byle zebrany w początku kwitnienia, wykazuje cenne właściwości lecznicze. Dla wygody stosuje się go w postaci syropu, który jest piękny w kolorze i doskonały w smaku.

Syrop z kwiatów czarnego bzu działa napotnie i przeciwgorączkowo

Syrop z kwiatów czarnego bzu można popijać profilaktycznie, a gdy podupadłeś na zdrowiu, leczniczo. Kwiaty zawierają tajemniczy związek, który działa silnie napotnie w chorobach z podwyższoną temperaturą. Zwiększone wydzielanie potu prowadzi do spadku gorączki i przynosi ulgę w chorobie.

Syrop z kwiatów stosuje się najczęściej w przeziębieniu, grypie i nieżycie górnych dróg oddechowych. Jest skoncentrowanym źródłem wielu cennych związków i pomaga w stanach ogólnego osłabienia organizmu — warto go popijać ot tak, dla wzmocnienia. Doskonały w smaku, w zalecanych dawkach jest bezpieczny dla dzieci i kobiet w ciąży. Skutki uboczne? Brak.

Sok z owoców czarnego bzu skraca grypę

Na sok nadają się wyłącznie owoce dojrzałe, co można poznać po tym, że są całkowicie wybarwione. Sok z owoców czarnego bzu jest smaczny i można go stosować profilaktycznie, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, jak i pomocniczo w czasie choroby. Wykazuje słabe działanie napotne, lekko moczopędne, nieznacznie przeciwbólowe, odtruwające i regulujące metabolizm.

Sok z czarnego bzu jest skuteczny w niektórych chorobach o podłożu infekcyjnym. Jak ustalono, przyspiesza zdrowienie pacjentów z grypą średnio o 4 dni. Jest bogaty w liczne związki, w tym niektóre witaminy i minerały, dlatego też warto stosować go regularnie dla wyrównania ewentualnych niedoborów. W zalecanych dawkach jest całkowicie bezpieczny.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.