Wiadomości z Żor

"Czad-owa" konferencja i koncert [FILM]

  • Dodano: 2022-12-12 10:30

W żorskim Kinie na Starówce odbyła się konferencja pod nazwą "Ale czad :( - Młodzi dla młodych". Głównym tematem spotkania były zagadnienia związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem, a przede wszystkim z zagrożeniami, jakie powoduje tlenek węgla. Policjanci oraz pozostali prelegenci przypomnieli o obowiązujących w tym zakresie przepisach. Inicjatywę uświetnił koncert Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Za nami konferencja "Ale czad :( - Młodzi dla młodych"

Pod koniec ubiegłego tygodnia odbyła się konferencja w ramach autorskiego projektu edukacyjnego "Ale czad :( - młodzi dla młodych". Inicjatywa odbyła się dzięki współpracy żorskiej Policji, III Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta oraz klasy plastycznej Liceum Sztuk Plastycznych. Projekt patronatem objął Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach. W konferencji uczestniczyli strażacy z Państwowej Straży Pożarnej oraz specjaliści z dziedziny kominiarskiej, którzy w swoich prelekcjach zwrócili uwagę niebezpieczeństwo zatrucia tlenkiem węgla. Podczas spotkania uczniowie zaprezentowali krótkometrażowy film kukiełkowy, który mówił właśnie o zagrożeniach, jakie powoduje czad. W trakcie spotkania prelegenci zwrócili uwagę, iż tlenek węgla zatruwa człowieka, trafiając do organizmu przez drogi oddechowe. Wchłaniany do krwiobiegu przez płuca paraliżuje organizm. Czad uniemożliwia prawidłowy transport tlenu do komórek ciała, co zaburza zmysły, koordynację, pracę mózgu, ostatecznie powoduje utratę przytomności i śmierć.

Profilaktyk żorskiej Policji aspirant Witold Lisiak opowiedział o obowiązkach właścicieli domów polegających na regularnym czyszczeniu przewodów kominowych. Mistrz kominiarski będący prelegentem zwrócił uwagę na nieprawidłowo dobraną lub źle działającą wentylację, która może przyczyniać się do ewentualnych zatruć. Na zakończenie Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zagrała przepiękny koncert, którego repertuar kojarzy się z nadchodzącymi Świętami Bożonarodzeniowymi.

- Apelujemy o systematyczne sprawdzanie poprawności działania wentylacji, a także szczelności urządzeń gazowych. Właśnie ta prewencja może uchronić nas od niebezpieczeństwa - przekazuje policja.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również