Wiadomości z Żor

Co na wilgoć w mieszkaniu? Jak sobie z nią poradzić?

  • Dodano: 2023-08-29 11:30

Czego jest najwięcej w twoim domu lub mieszkaniu? Oczywiście, masz rację, najwięcej jest w nim powietrza, a gdzie powietrze tam woda i wilgoć!

Czy wiesz, że w 1 m3 powietrza o temperaturze 0°C może pomieścić się zaledwie 4,85 g wody? Gdy temperatura powietrza wzrośnie do 20 °C w tym samym 1 m3 powietrza zmieści się już 17,24 g wody. Właśnie odkrywamy tajemnicę wilgoci w domach lub mieszkaniach. Im cieplejsze powietrze w pomieszczeniach, tym większą ilość wody może w sobie pomieścić.

Skąd ta wilgoć, skąd ta woda?

Skąd bierze się ta woda w powietrzu? Pewną część stanowi para wodna zawarta w powietrzu atmosferycznym, które przedostaje się do pomieszczeń przez nieszczelności budynków, ścian, dachów, a przede wszystkim okien i drzwi.

Reszta, to zwykły efekt naszego codziennego życia. Kąpiel, pranie, gotowanie, sprzątanie „na mokro”, podlewanie kwiatków, hodowla rybek akwariowych, a nawet oddychanie, to nic innego, jak produkcja wilgoci, która później znajduje się w powietrzu wypełniającym dom.

Pewnie nie uwierzycie, ale każdy dorosły człowiek tylko w wyniku oddychania „produkuje” w ciągu doby mniej więcej 0,4 litra wody, która miesza się z powietrzem. W nowym budynku, trzeba brać jeszcze pod uwagę „wilgoć budowlaną”, czyli wodę zawartą w materiałach budowlanych, których użyto przy wznoszeniu budynku.

Posadzki, schody, tynki, malowanie, to wszystko zawiera wodę, a wręcz setki litrów wody, która najpierw musi odparować do powietrza wewnętrznego, a później zostać odprowadzona na zewnątrz przez system wentylacji.

W budynkach wyposażonych w systemy wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej problem gromadzenia się nadmiernej ilości wilgoci w powietrzu wewnętrznym występuje rzadko, co innego w obiektach starszych, w których wentylację zapewniają systemy naturalne, w tym najpopularniejszy, ale zarazem niedoskonały system wentylacji grawitacyjnej działający w oparciu o różnicę temperatur i gęstości powietrza nawiewanego i wywiewanego.

Ograniczenie wilgotności w domu i mieszkaniu poprzez nawiewniki

W przypadku korzystania z wentylacji grawitacyjnej, jednym ze sposobów dostarczania powietrza wentylacyjnego do pomieszczeń jest zastosowanie nawiewników o regulowanym stopniu otwarcia. Strumień powietrza przepływającego przez całkowicie otwarty nawiewnik, przy różnicy ciśnienia po obu jego stronach 10 Pa, powinien mieścić się w granicach od 20 do 50 m3/h. Strumień powietrza przepływającego przez nawiewnik, którego element dławiący znajduje się w pozycji całkowitego zamknięcia, powinien zawierać się w granicach od 20 do 30% strumienia przy jego całkowitym otwarciu.

Więcej informacji o nawiewnikach do okien znajdziesz w Oknotest.pl pod adresem: https://oknotest.pl/nawiewniki-i-nawietrzaki-okienne-rodzaje-modele-producenci,9427

Zgodnie z wycofaną, ale ciągle jeszcze przywoływaną w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, Polską Normą PN-B-03421:1978 Wentylacja i klimatyzacja - Parametry obliczeniowe powietrza wewnętrznego w pomieszczeniach przeznaczonych do stałego przebywania ludzi, dopuszczalny minimalny poziom wilgotności względnej powietrza w pomieszczeniach wynosi 30%, a maksymalny dopuszczalny poziom wilgotności względnej wynosi 70%, przy czym za wartość optymalną zarówno w okresie zimowym, jak i letnim uważa się wilgotność względną powietrza w przedziale od 40% do 60%.

Aby zapewnić właściwy poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach prawidłowa wentylacja powinna zapewniać doprowadzenie powietrza do pokoi oraz kuchni z oknem zewnętrznym oraz usuwanie powietrza zużytego z kuchni, łazienki, oddzielnego ustępu, ewentualnego pomocniczego pomieszczenia bezokiennego (składzik, garderoba), pokoju oddzielonego od tych pomieszczeń więcej niż dwojgiem drzwi, pokoju znajdującego się na wyższym poziomie w wielopoziomowym domu jednorodzinnym lub wielopoziomowym mieszkaniu domu wielorodzinnego.

Strumień objętości powietrza wentylacyjnego w budynku mieszkalnym jest określony przez sumę strumieni powietrza usuwanego z pomieszczeń pomocniczych. Strumienie te powinny wynosić co najmniej:

  • W kuchni, która ma okno i jest w niej kuchenka gazowa lub piec kaflowy na węgiel - 70 m3/h
  • W kuchni, która ma okno i jest w niej kuchenka elektryczna od 30 m3/h do 50 m3/h, w zależności od ilości mieszkańców (3 osoby: 30 m3/h, powyżej 3 osób: 50 m3/h)
  • w kuchni , która nie ma okna a gotowanie i przyrządzanie posiłków odbywa się za pośrednictwem kuchenki elektrycznej - 50 m3/h
  • w łazience, wyposażonej w WC lub bez WC, która posiada okno lub jest bez okna - 50 m3/h
  • w odrębnej, wydzielonej toalecie - 30 m3/h
  • w pomieszczeniach pomocniczym , które nie posiadają okna - 15 m3/h
  • w kuchni pozbawionej okna (tzw. ślepej kuchni), wyposażonej w wentylację mechaniczną wywiewną, w które przyrządzanie posiłków i gotowanie odbywa się na kuchence gazowej - 70 m3/h
  • dla pokoju mieszkalnego, który jest oddzielony od kuchni, łazienki i WC więcej niż dwojgiem drzwi - 30 m3/h
  • dla pokoju mieszkalnego usytuowanego na wyższym piętrze w domu lub mieszkaniu - 30 m3/h

Więcej informacji o problemie wilgoci w domu lub mieszkaniu oraz o sposobach radzenia sobie z nimi znajdziesz na https://oknotest.pl/
 


 

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.