To także obiekt będący jedną z architektonicznych wizytówek naszego miasta. Mowa o żorskim Centrum Przesiadkowym przy ul. Męczenników Oświęcimskich, które już 1 września zostanie oddane do użytku pasażerów!
Nowoczesne i przyjazne dla pasażerów Centrum Przesiadkowe w Żorach
Dzięki realizacji projektu, na który miasto pozyskało środki z Unii Europejskiej powstało nie tylko Centrum Przesiadkowe, odpowiadające na potrzeby pasażerów komunikacji publicznej, ale również droga rowerowa wzdłuż al. Jana Pawła II, łącząca centrum miasta, osiedla i miejsca pracy.
Zależy nam na zwiększeniu atrakcyjności transportu publicznego dla pasażerów i wzroście bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu. Celem inwestycji jest także rozwój infrastruktury zachęcającej do wykorzystania roweru jako ekologicznego środka komunikacji, a tym samym promowanie alternatywnych wobec samochodu form przemieszczania się – przyznaje Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory.
Wraz z otwarciem Centrum Przesiadkowego wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu pasażerskiego:
-
z PERONU 3 będą odjeżdżały autobusy MZK Jastrzębie-Zdrój, linii 52 ZTZ oraz busy do Rybnika;
-
z PERONU 2 będą odjeżdżały autobusy Bezpłatnej Komunikacji Miejskiej;
-
z PERONU 1 będą odjeżdżały autobusy pozostałych przewoźników.
Ponadto, oprócz wyżej wymienionych peronów na terenie Centrum Przesiadkowego, znajduje się również peron do wysiadania z autobusów, które kończą bieg.
Autobusy, które na terenie Centrum Przesiadkowego mają przerwę w kursowaniu, będą parkować do czasu odjazdu na osobnym peronie, przeznaczonym do tego.
#rozkład#
Ponieważ Centrum Przesiadkowe to miejsce przyjazne dla miłośników jednośladów, na jego terenie znajduje się wypożyczalnia rowerów miejskich GeoVelo. Mieszkańcy mogą też skorzystać ze strefy „Kiss&Ride” - tu kierowca zatrzymuje się, by pożegnać i pozostawić pasażera. Jest to miejsce, gdzie dozwolone jest zaparkowanie samochodu, jednak pojazd nie może stać tu dłużej niż kilka minut. Zasada jest prosta: zatrzymaj się, daj całusa i odjedź.
Projekt „Mobilni Żorzanie – systemowe rozwiązania w zakresie mobilności miejskiej” otrzymał dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.