Wiadomości z Żor

Bezpieczna droga na wakacje. Policjanci przypominają o podstawowych zasadach

 • Dodano: 2023-07-19 12:00

Wakacje trwają, a policjanci dbają o bezpieczeństwo na naszych drogach. Zwiększona liczba kontroli, w tym autokarów i kierowców wiozących dzieci oraz dorosłych na letni wypoczynek.

Bezpieczna podróż w czasie wakacji

W czasie wakacji, na drogach pojawia się więcej pojazdów niż w innych okresach roku. Dlatego najważniejszym zadaniem służb działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest zapewnienie sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się podróżnych. Policjanci zwracają szczególną uwagę na respektowanie przepisów ruchu drogowego w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości kierujących, korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach oraz stanu technicznego.

Policjanci z drogówki apelują o rozsądek za kółkiem i unikanie brawury. Wakacje to czas wzmożonego ruchu na drogach, dlatego wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Jeśli planujemy podróż samochodem, warto się do niej odpowiednio przygotować. Sprawdźmy wcześniej jego stan techniczny, ustawienie świateł i wyposażenie. Obowiązkowo w aucie powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy, ale warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka czy kamizelka odblaskowa. Z uwagi na wzmożony ruch na drogach, warto przygotować się wcześniej i pomyśleć o drogach alternatywnych. Dzięki temu, w przypadku utrudnień na drodze, spowodowanych pracami drogowymi czy zdarzeniem drogowym, będziemy mogli pojechać inną drogą. W dłuższą trasę warto wyjechać wypoczętym, najlepiej po 7-8 godzinnym śnie. Analizując czas, w jakim chcemy przejechać zaplanowany dystans, powinniśmy przewidzieć przerwy, które pozwolą nam pokonać zmęczenie i odpocząć od siedzącej pozycji.

Najważniejsze zasady podróży

 • Sprawdź swoje auto przed wyjazdem na wakacje jego stan techniczny, ustawienie świateł i wyposażenie.
 • Obowiązkowo w aucie powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy, ale warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka czy kamizelka odblaskowa. 
 • Z uwagi na wzmożony ruch na drogach, warto przygotować się wcześniej i pomyśleć o drogach alternatywnych. 
 • Bądź wyspany i wypoczęty. Zmęczenie jest naszym wrogiem i stanowi poważne zagrożenie. Nie jest prawdą, że jesteśmy w stanie nad nim zapanować. W trakcie wielogodzinnych podróży róbmy przerwy.
 • Zadbajmy o odpowiednią temperaturę w samochodzie.
 • Ograniczmy do minimum rozmowy telefoniczne, gdyż wykonywane nawet przez zestawy głośnomówiące, dekoncentrują.
 • Sygnalizujmy swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu.
 • Prędkość dostosujmy do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności oraz stanu psychofizycznego.
 • Coraz lepsze samochody, wyposażone w urządzenia wspomagające jazdę, nie zwalniają kierowcy z myślenia. Jak sama nazwa wskazuje, tylko wspomagają one jazdę. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo podczas podróży pojazdem spoczywa w zasadniczej mierze na kierowcy.
 • Należy pamiętać, że na bezpieczeństwo podczas jazdy wpływ ma również rozmieszczenie bagaży oraz zabezpieczenie ich przed przemieszczeniem.
 • Niezależnie od tego, gdzie zaparkujemy pojazd, nie pozostawiajmy w jego wnętrzu dzieci ani zwierząt, szczególnie w czasie upałów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również