Wiadomości z Żor

Bajka dla dzieci z Pałacem w Baranowicach w tle. Żorzanka napisała niezwykłą książkę

  • Dodano: 2023-07-03 10:00

"Kto buja w obłokach?" to tytuł trzeciej już książki dla dzieci, napisanej i wydanej przez żorzankę Darię Szmelik. Akcja opowieści dzieje się przy Pałacu w Baranowicach, który widnieje też na pięknych ilustracjach. Patronat honorowy nad książką objął Waldemar Socha – Prezydent Miasta Żory.

"Kto buja w obłokach?", czyli trzecia już książka dla dzieci autorstwa żorzanki

Daria Szmelik jest absolwentką Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie na kierunku etnologia i miłośniczką kultury ludowej, która inspiruje ją do pisania książek dla dzieci.

- Moim celem jest wzbudzenie zainteresowania czytelników demonologią ludową, wierzeniami i kulturą słowiańską oraz rozwijanie dziecięcej wyobraźni. W książkach przekazuję proste przesłanie o tym, że dobro istnieje i warto się nim dzielić z innymi – mówi Daria Szmelik.

Żorzanka ma już na koncie trzy książki dla najmłodszych. Pierwsza z nich pt. „Utopek, ale kto to?”  opowiada o przyjaźni, empatii i otwartości na „inność”. Bohaterami są dwaj chłopcy: Antek, Franek oraz Utopek, którzy pomimo wcześniejszych obaw i nieufności, zaprzyjaźniają się ze sobą i wspólnie odkrywają świat. Akcja książki także rozgrywa się w dzielnicy Baranowice z której pochodzi autorka. Ilustracje oraz okładkę stworzyła Maja Gralewska.

Następna książka pt., „Dom z duszkiem” powstała we współpracy z ilustratorką Dashą Goor. Jest to publikacja w której bohaterami są babcia oraz domowy duszek. Ten ostatni, choć niewidzialny, jest obecny w życiu starszej kobiety, która żyje w zgodzie ze światem przyrody. Na jednej z ilustracji Dasha zamieściła ciekawostkę związaną ze swoją ojczyzną (Ukrainą).

Najnowsza książka pt. „Kto buja w obłokach?” to kolejny przykład współpracy Darii Szmelik z Dashą Goor.

Chcę poprzez książkę zainteresować dzieci lokalnym dziedzictwem, jakim jest pałac w Żorach - Baranowicach oraz zapoznać je z postaciami z demonologii ludowej – podkreśla autorka.

O autorce oraz jej dziełach można dowiedzieć się więcej na jej profilu na Facebooku. Tam także można zakupić książki.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również