Wiadomości / Atrakcje Śląska Żory  

Spodek – symbol Katowic i ikona od lat 70. XX wieku

  • Dodano: 2024-11-19 14:14:00

Przypominający statek UFO, od lat 70. XX wieku jest nieodłącznym symbolem Katowic. Trudno wyobrazić sobie miasto bez tego kultowego obiektu. Mowa oczywiście o katowickim Spodku! Poznajcie jego historię i odkryjcie fascynujące ciekawostki.

Spodek od lat zachwyca mieszkańców województwa szeroką gamą organizowanych wydarzeń: koncertów, meczów, warsztatów czy targów. Dziś znamy go jako nowoczesną halę, ale jak wyglądały jego początki?

Historia początków – od konkursu architektonicznego do projektu

W 1959 roku ogłoszono konkurs Stowarzyszenia Architektów Polskich na projekt wyjątkowego obiektu, który miał wzbogacić mapę Śląska. Wyróżniono projekt Macieja Gintowta i Macieja Krasińskiego, a za jego konstrukcję odpowiedzialny był prof. inż. Wacław Zalewski, znany również z projektów katowickiego dworca i warszawskiego Supersamu.

fot. Spodek

Rola generała Jerzego Ziętka w realizacji wizji Spodka

Ówczesny wojewoda śląski, generał Jerzy Ziętek, szczególną uwagę poświęcał realizacji projektu. Budowla miała być przede wszystkim symbolem miasta – co, jak się okazało, było trafnym założeniem. Początkowo planowano budowę hali sportowej w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, ale śmiały i awangardowy projekt przekonał Ziętka do realizacji inwestycji w Katowicach. W trakcie planowania zmieniono również przeznaczenie obiektu – miał on stać się halą sportowo-rozrywkową, z dodatkowymi elementami, takimi jak sala gimnastyczna, lodowisko, hotel czy pływalnia.

Budowa rozpoczęła się w 1964 roku i trwała aż 7 lat. 8 maja 1971 roku katowicki Spodek został oficjalnie otwarty jako największy i najnowocześniejszy obiekt widowiskowo-sportowy w Polsce. W uroczystości wzięło udział ponad 12 tysięcy gości, a na wielkiej gali wystąpili zespół „Śląsk”, Anna German oraz Ewa Decówna.

fot. Spodek

Gwiazdy światowej muzyki na scenie Spodka

Od chwili otwarcia Spodek stał się miejscem licznych wydarzeń. Wystąpili tu m.in. Tina Turner, Robbie Williams, Rammstein, Sting, Depeche Mode, Slipknot, Korn czy Black Sabbath. Przez ponad 30 lat organizowano tu Festiwal Rawa Blues, od ponad 20 lat Metalmanię, a od ponad dekady Mayday.

fot. Spodek

Sportowe emocje – mistrzostwa, rekordy i międzynarodowe wydarzenia

Spodek to także arena sportowych emocji. Odbywają się tu mistrzostwa w siatkówce, hokeju, piłce ręcznej, kulturystyce czy podnoszeniu ciężarów, a także finały Ligi Światowej w siatkówce mężczyzn oraz mistrzostwa Europy w zapasach, lekkoatletyce, piłce ręcznej mężczyzn i koszykówce kobiet. W 2001 roku pobito tu rekord frekwencji – na finale Ligi Światowej w siatkówce mężczyzn trybuny wypełniło około 50 tysięcy widzów.
E-sport i biznes – Intel Extreme Masters oraz Europejski Kongres Gospodarczy

fot. Spodek

W 2016 roku Spodek wkroczył w świat e-sportu, organizując po raz pierwszy Intel Extreme Masters – wydarzenie, które od początku przyciąga tysiące fanów. Tego samego roku odbył się również po raz pierwszy Europejski Kongres Gospodarczy, który co roku gromadzi gości z Polski i całego świata.

Spodek to także miejsce organizacji prestiżowych targów i wystaw, takich jak Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego „KATOWICE”, Targi Ślubne, wystawy „Skarby Ziemi” czy Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych.