Wiadomości z Żor

Zapotrzebowanie na usługi niań wciąż rośnie, jednak konkurencja na rynku pracy jest duża.

  • Dodano: 2023-09-04 18:15, aktualizacja: 2023-09-05 08:32

Zapotrzebowanie na usługi niań wciąż rośnie, jednak konkurencja na rynku pracy jest duża. Na najlepsze warunki i dobre wynagrodzenie mogą liczyć wykwalifikowane opiekunki. Jak zostać jedną z nich? Oto poradnik, który pomoże Ci w stawianiu pierwszych kroków w karierze niani.

Czy praca z dziećmi to zajęcie dla Ciebie?

Zanim rozpoczniesz poszukiwania pierwszego zatrudnienia, najpierw zastanów się, czy masz cechy charakteru, które są konieczne do pracy z najmłodszymi. Jeśli nie, szybko możesz doświadczyć wypalenia zawodowego, a wykonywanie codziennych obowiązków będzie dla Ciebie przytłaczające. W zawodzie niani niezbędna jest otwartość i empatia. Należy nie tylko zadbać o podstawowe potrzeby dzieci, ale także być dla nich wsparciem na drodze prawidłowego rozwoju. Przy tym musisz być osobą odpowiedzialną i konsekwentną. Praca z najmłodszymi wymaga też cierpliwości i odporności na stres, ponieważ maluch nie zawsze będzie chciał współpracować z Tobą bez sprzeciwu.

Podnoszenie kwalifikacji

Wielu ludziom wydaje się, że opieka nad dziećmi to zajęcie dla osób bez wykształcenia. Nic bardziej mylnego. Wymagania rodziców względem niań rosną z roku na rok. Dlatego osoba, która poszukuje atrakcyjnych ofert pracy, powinna nieustannie się dokształcać. Wiedza z zakresu rozwoju dziecka, czy odbycie kursu pierwszej pomocy to absolutne minimum. Dlatego, zwłaszcza jeśli poszukujesz swojej pierwszej pracy jako niania, koniecznie zapisz się na szkolenie. Dzięki niemu nie tylko gruntownej przygotujesz się do wykonywania codziennych obowiązków, ale także zyskasz w oczach potencjalnych pracodawców. A jeśli chcesz podjąć pracę w placówce, niezbędne uprawnienia możesz zdobyć, odbywając kurs na opiekuna w żłobku online.

Zaangażowanie w swoją pracę

Praca z dziećmi nie jest zajęciem, które można wykonywać na pół gwizdka. Jeśli rodzic zauważy, że niania nie wypełnia maluchowi czasu w sposób kreatywny, może szybko zakończyć z nią współpracę. Dlatego opiekunka musi mieć wiele pomysłów na angażujące zabawy dostosowane do wieku maluchów. Bywa również, że do obowiązków niani należy pomaganie dziecku podczas odrabiania lekcji, więc czasem odświeżenie podstawowej wiedzy to konieczność.

Dobry kontakt z rodzicami

Niania musi nie tylko nawiązać relację ze swoim podopiecznym, ale także wzbudzać zaufanie rodziców. A do tego niezbędne jest respektowanie ustalonych na początku współpracy zasad. Podstawą jest punktualność, ponieważ zbyt późne przyjście  niani może być jednoznaczne ze spóźnieniem się rodziców do pracy. Kluczową kwestią jest także dyskrecja. Opiekunka spędza z rodziną mnóstwo czasu, więc to naturalne, że poznaje wiele szczegółów z jej życia. Jednak chcąc pozostać profesjonalną, powinna zachować je dla siebie.

Jeśli chcesz podnieść swoje kwalifikacje jako niania, wejdź na stronę zawodniania.pl i przejrzyj ofertę kursów

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.