Wiadomości z Żor

Wypadanie włosów po porodzie jakie witaminy

  • Dodano: 2021-12-15 13:00

Wypadanie włosów po porodzie to dość powszechne i naturalne zjawisko wśród kobiet. Nie należy jednak wpadać w panikę, bowiem istnieje szereg rozwiązań, które pomogą nam uporać się z tą z pozoru problematyczną kwestią. Dlaczego po narodzinach dziecka wypadają włosy? Jakie są przyczyny wypadania włosów po ciąży? Jaką dietę należy stosować, aby wzmocnić włosy podczas karmienia piersią? Czy wypadanie włosów może być objawem innych dolegliwości? O jakich domowych sposobach na wypadające włosy warto pamiętać? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Dlaczego po narodzinach dziecka wypadają włosy?

Przede wszystkim należy rozpocząć od tego, że proces związany z wypadaniem włosów ma miejsce nie tylko po ciąży. To zupełnie normalne, że tracimy je podczas szczotkowania, zakładania czapki, mycia. Jako ciekawostkę warto wspomnieć o cyklu życia naszych włosów- trwa on od 2 do nawet 7 lat. Wszystko zaczyna się od fazy anagenowej- wówczas włosy rosną. Następnie przechodzimy przez fazę katagenową, co jest trzymiesięcznym okresem odpoczynku. Na końcu mamy do czynienia z fazą telogenową- wówczas włosy w sposób naturalny wypadają. Wykonano wiele badań, które potwierdzają, że u zdrowego człowieka 90% włosów znajduje się w fazie wzrostu, natomiast 10%- w fazie odpoczynku lub wypadania. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że wypadanie włosów http://ukryteterapie.pl nie jest czymś wyjątkowym. Do zmian może jednak dojść, kiedy w ciele zachodzą różnorodne zmiany hormonalne. Tak dzieje się chwilę po narodzinach dziecka. Z reguły po dwóch miesiącach kobiety zauważają, że mają problem z nadmiernym wypadaniem włosów. Zjawisko to może dotyczyć nawet 50% wszystkich mam.

Jakie są przyczyny wypadania włosów po ciąży?

Po porodzie zmniejsza się wysoki poziom estrogenów. To właśnie one odpowiedzialne były za zdrowie naszych włosów. W takich przypadkach włosy stają się znacznie słabsze, cieńsze, jednocześnie tracą swój połysk. Badania potwierdzają, że nawet 60% czupryny może przejść ze wcześniej wspomnianej fazy wzrostu do niechcianej fazy telogenowej. Nie zmienia to jednak faktu, że cykl życia związany z życiem naszych włosów nadal trwa. Z reguły po około 3 miesiącach sytuacja wraca do normy, natomiast na głowie pojawiają się nowe, silne włosy, które świetnie prezentują się pod względem wizualnym.

Jaką dietę należy stosować, aby wzmocnić włosy podczas karmienia piersią?

Kobiety, które po raz pierwszy odpowiedzialne są za karmienie piersią, często uciekają się do wszelakich diet eliminacyjnych. Błędnie rezygnują z pełnowartościowej diety, co jest bezpośrednio związane z obawami alergii u pociechy. Wprowadzenie diety eliminacyjnej jest wskazane jedynie w sytuacjach, kiedy u dziecka możemy dostrzec natężone objawy nadwrażliwości pokarmowej. Specjaliści zalecają, aby podczas karmienia piersią unikać jedynie niektórych produktów, które mogą prowadzić do niebezpiecznych zatruć pokarmowych. Wśród nich wyróżnić możemy surowe jaja, niepasteryzowany nabiał, surowe mięso. Warto pamiętać, że włosy także nie korzystają na dietach eliminacyjnych. Powrócenie do stanu sprzed porodu wiąże się z koniecznością spożywania witamin i niezbędnych mineralnych składników. Dla włosów szczególnie ważna jest witamina H, którą znaleźć można chociażby w wątróbce wołowej, orzechach włoskich, kalafiorze, migdałach. Nie bez znaczenia jest witamina B5. Aby ją uzupełnić, warto konsumować otręby pszenne, pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż. Warto wspomnieć o witaminie E, którą znaleźć można w sałacie, marchwi, natce pietruszki, oleju rzepakowych, brukselce, czosnku. Wśród składników mineralnych zaliczyć można krzem, magnez, miedź, żelazo.

Czy wypadanie włosów może być objawem innych dolegliwości?

Niekiedy oprócz nadmiernie wypadających włosów https://www.cs-jump.pl/w-jaki-sposob-podawac-witamine-d-w-kroplach/ zauważyć można także chroniczne zmęczenie, zawroty głowy, senność, bladość, a także inne niepokojące symptomy. W takim przypadku zaleca się, aby przeprowadzić badania w kierunku anemii. Jest to niebezpieczna dolegliwość, która wiąże się z niedoborem czerwonych krwinek, hemoglobiny czy też żelaza w organizmie. Niedokrwistość u kobiet może być powiązana ze wcześniejszym ciężkim porodem, cesarskim cięciem lub innymi porodowymi powikłaniami. W tym przypadku kluczowa jest prawidłowo zbilansowana dieta- powinna być bogata w witaminę C i żelazo.

O jakich domowych sposobach na wypadające włosy warto pamiętać?

Pielęgnacja włosów u mam, które karmią piersią, powinna charakteryzować się delikatnością. Zdecydowanie odradzane jest farbowanie, ze względu na wdychane opary. Czupryna powinna być czesana w sposób delikatny- dobrym pomysłem wydaje się być wykorzystanie szczotki o stosunkowo miękkim włosiu. Ostre spinki i inne akcesoria do włosów warto w tym czasie odstawić na bok. Korzystając z suszarki ustawmy niską temperaturę. Mycie głowy powinno opierać się na szamponach zawierających biotynę i krzem. Alternatywnie warto zastosować płukanki z pokrzywy.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze (1)    dodaj »

  • Edytka

    Większość kobiet ma chyba problem z wypadaniem włosów po ciąży. Sama przez to przechodziłam do czasu, aż nie zaczęłam używać serum Hair Cure. Początkowo sceptycznie do tego podchodziłam, bo myślałam, że to nic nie da, ale jednak efekty są widoczne. Nawet koleżanki zauważyły różnicę.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.