Wiadomości z Żor

Wirtualny portfel Paypal - co to jest i jak się nim płaci

  • Dodano: 2023-02-03 12:00, aktualizacja: 2023-04-18 10:23

W poniższej analizie odpowiemy na pytanie co to jest wirtualny portfel PayPal i jak go używać, dla kogo jest przeznaczony, jak się płaci przez Paypal i czy to bezpieczne.

W dobie cyfryzacji i wszechobecnego Internetu, mnogość metod płatności online i internetowych usług finansowych jest naturalnym następstwem. Firmy łączące technologię z finansami prześcigają się w pomysłach, mających na celu wyprzedzenie konkurencji poprzez zachęcenie do korzystania ze swoich usług jak największą liczbę użytkowników. Powstaje też coraz więcej aplikacji mobilnych, na których możemy dokonywać wszelkich operacji finansowych. Jednym z najbardziej trafionych pomysłów okazały się tak zwane e-wallety, czyli wirtualne portfele. Jednym z najpopularniejszych jest PayPal, który z powodzeniem działa już od lat na całym świecie. Co to jest wirtualny portfel PayPal, jak go używać i jak się nim płacić?

Wirtualny portfel – co to?

Portfel elektroniczny, internetowy, cyfrowy czy wirtualny, to usługa finansowa pozwalająca na korzystanie z różnych metod płatności online w jednym miejscu często bez numeru konta. Środki przechowywane w takiej formie oraz transakcje dokonywane za jej pośrednictwem są zwykle bardziej anonimowe i trudniejsze do wyśledzenia, choć nie musi być to oczywiście regułą. Jednym z najbardziej znanych i popularnych portfeli elektronicznych jest PayPal, który działa na światowym rynku finansowym od lat. Jest to wygodne rozwiązanie, które pozwala na połączenie wszystkich używanych form płatności z jednym kontem PayPal, bez konieczności późniejszego podawania numerów kart czy kont. Serwis nie wymaga długich przygotowań jak wpłacić pieniądze na Paypal czy jak zapłacić.

Wirtualny portfel daje nam możliwość wpłat, wypłat, przelewów krajowych i zagranicznych, płatności online wszelkiego rodzaju, a często również korzystania z karty przedpłaconej fizycznej i wirtualnej, a nawet obracania kryptowalutami. Bardzo wiele serwisów internetowych umożliwia tę formę płatności, nawet zakłady bukmacherskie – bukmacherzy z PayPal chcą mieć coraz więcej wspólnego. Do aplikacji nie jest przypisany żaden numer konta, co zwiększa anonimowość i bezpieczeństwo środków oraz transakcji online. W dalszej części opiszemy kwestie wzbudzające ewentualne pytania, między innymi niż płacić PayPal?

Jak się płaci przez PayPal?

PayPal to amerykańska firma świadcząca usługi płatnicze online dla osób posiadających adres mailowy. Szeroka funkcjonalność tego wirtualnego portfela pozwala zebrać wszystkie nasze metody płatności, jak karty debetowe i kredytowe, konta i inne źródła w jednej aplikacji i korzystać z nich dowolnie po zasileniu środków e-portfela. Pieniądze można przelewać z rachunku bankowego na konto PayPal, z konta PayPal na inne konto PayPal oraz z PayPala na konto bankowe lub oszczędnościowe. Da się też poprosić o przelew środków od innego użytkownika – opcja zażądania płatności, zorganizować zbiórkę na jakiś cel czy obsługiwać faktury elektroniczne wystawiane bezpośrednio na koncie użytkownika. Po doładowaniu konta PayPal środkami, płacenie za jego pomocą za zakupy online czy subskrypcje opłacane cykliczne staje się możliwe. 

Minusem tego wirtualnego portfela są dość niekorzystne kursy wymiany walut. Natomiast mocno ułatwia on robienie zakupów w sieci, a także przesyłanie środków innym użytkownikom serwisu. PayPal troszczy się o bezpieczeństwo użytkowników, szyfrując ich płatności i monitorując ewentualne zagrożenia, jak przestępstwa, nadużycia czy oszustwa. Numery kart i kont nie są widoczne w transakcjach. Obsługa serwisu i aplikacji mobilnej jest bardzo czytelna i intuicyjna, a także dostępna na każdym urządzeniu mobilnym – telefonie, tablecie oraz laptopie. 
PayPal umożliwia też założenie konta firmowego oraz dodanie do niego maksymalnie 200 użytkowników o różnych nazwach i poziomach uprawnień, a także zatwierdzanie zadań. Dodatkowo istnieje też możliwość wystawiania faktur.

Wirtualny portfel PayPal w liczbach

System internetowych płatności PayPal swoje początki miał w 1998 roku. Od 2002 roku był integralną częścią systemu aukcyjnego eBay, uniezależnił się dopiero w roku 2015 (https://pl.wikipedia.org/wiki/PayPal). Ten amerykański potentat internetowych płatności funkcjonuje w ponad 200 krajach i obsługuje transakcje w 25 walutach. Można z niego korzystać po ukończeniu 18 roku życia. Firma jest pionierem płatności online na świecie i wycenia się ją na ponad 300 milionów dolarów. Między 2020 a 2021 rokiem zanotowała rekordowy wzrost klientów w Polsce, bo aż o 25%.

Nikt nie jest bez wad – PayPal również

Klienci PayPala najbardziej narzekają na dodatkowe opłaty oraz brak kryptowalut. Zdarzały się też sytuacje zablokowania konta i trudności z odzyskaniem środków. Fintech PayPal jest trochę monopolistą i narzuca czasem swoje zasady klientom, którzy mają niewiele alternatywnych opcji tego typu. Opinie ma zatem skrajne, ale obsługę klienta bez zarzutu i w przypadku sporów transakcyjnych zwykle nie ma problemu ze zwrotem.

Podsumowując, jeśli chodzi o wirtualne portfele dostępne w naszym kraju, niewielki jest jeszcze wybór poza PayPalem, który nadal rządzi i dzieli, choć rynek ten rozwija się na świecie na tyle dynamicznie, że powoli się to zmienia. PayPal wydaje się być najbardziej uniwersalnym narzędziem tego typu, choć takie marki jak Payoneer, TransferWise, Stripe, czy Skrill także mają swoich zwolenników, podobnie jak płatności PingPong, Shopify czy Google i Amazon Pay.  

Artykuł utworzony przez Dawida Żurawskiego, redaktora portala https://www.probukmacher.pl/, który ma ponad 6 lat doświadczenia w branży.

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.