Wiadomości z Żor

Szkoła osteopatii - co warto wiedzieć na jej temat?

  • Dodano: 2021-12-15 12:45, aktualizacja: 2022-12-06 09:44

Osteopatia jest czymś, co w gwałtownym tempie nabiera na popularności. Coraz więcej osób poszukuje dobrych osteopatów, a tych wciąż jest za mało. Nic więc dziwnego, że przy tak dużym popycie coraz więcej osób decyduje się na podjęcie się nauki w tej tematyce - tak, aby móc skorzystać na tejże popularności. W tym wpisie skupimy się właśnie na tego typu nauce. Gdzie można się jej podjąć i kto może to zrobić? Co warto wiedzieć na jej temat? O tym wszystkim - poniżej.

Kto może zostać osteopatą?

Osteopatia jest dziedziną rehabilitacji, która stara się o włączenie do szeroko pojętej medycyny. Mimo tego, że jeszcze nie jest formalnie uważana za takową, w Polsce coraz bliżej ku temu, by zawód osteopaty rzeczywiście był zawodem, a nie jedynie dodatkiem dla osoby uprawiającej pewien rodzaj medycyny. Kto zatem może zostać osteopatą? Jak się okazuje, wbrew obecnej konstrukcji prawa, nie każdy. Każda szkoła osteopatii pozwala bowiem na dołączenie w swoje szeregi wyłącznie dyplomowanym specjalistom z dziedziny medycyny lub pokrewnej. Osteopatą może zostać zatem lekarz, choć równie często decydują się na to również fizjoterapeuci i rehabilitanci.

Zanim tak właściwie dostanie się do takiej szkoły, trzeba przejść przez proces rekrutacyjny. To właśnie w jego trakcie są sprawdzane uprawnienia do udziału w kształceniu - dość długim, bo rozgrywającym się w sposób akademicki. Nawet jeśli jakaś szkoła pozwalałaby - czysto hipotetycznie - na kształcenie się przez osoby niepowiązane z medycyną, w czasie zajęć sięga się po bardzo specjalistyczne terminy i zachowania ściśle związane chociażby z anatomią. Ich znajomość to absolutna podstawa - nikt bowiem nie będzie tutaj tracił czasu na tłumaczenie podstaw. Cel tego typu nauki jest bowiem zgoła odmienny.

Co warto wiedzieć o nauce osteopatii przed podjęciem się jej?

Szkoła osteopatii jest miejscem, które powstało stosunkowo niedawno - podobnie zresztą, jak sama osteopatia, która zaczęła się upowszechniać zaledwie kilka lat temu. Choć na świecie istnieje już od wielu lat, pierwsze gabinety w naszym kraju zaczęły powstawać stosunkowo niedawno. Wciąż mało jest specjalistów parających się właśnie nią. Naturalnym jest więc, że to właśnie ku niej kierowany jest wzrok wielu osób aktywnie działających już w branży medycznej, a chcących poszerzyć swoje horyzonty i zakres świadczonych przez siebie usług. Poszerzyć nie byle jak, bo osteopatia jako rehabilitacja potrafi współcześnie przynosić całe mnóstwo wymiernych korzyści. Co trzeba wiedzieć na temat jej nauki w profesjonalnej szkole? Co do czego trzeba mieć świadomość zanim się na nią zdecyduje? To wszystko przedstawimy poniżej.

  • Szkoła osteopatii przeznaczona jest wyłącznie dla osób, które ukończyły medyczny kierunek studiów, ale i kwalifikowanych fizjoterapeutów oraz rehabilitantów. Aby móc uczyć się w niej, należy przedłożyć dokumenty udowadniające, że ukończyło się odpowiednie studia.
  • Cykl szkolenia w szkole osteopatii obejmuje cztery lata nauki i przypomina studia zaoczne. Oznacza to, że wszystko jest zorganizowane w postaci zjazdów (zazwyczaj dziesięciu na jeden rok nauki), które z kolei odbywają się w weekendy (zwykle od piątku do niedzieli). Należy wziąć to pod uwagę przy organizowaniu swojego czasu. Ma to spore znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy praktykuje się swój zawód prywatnie. Większość szkół idzie tutaj na rękę i przedstawia harmonogram szkoleń zawczasu, zanim jeszcze jakiekolwiek szkolenia się rozpoczną.
  • Liczba miejsc dla chętnych jest zwykle ograniczona - właśnie dlatego nie należy zwlekać z zapisywaniem się na zajęcia i przechodzeniem przez proces rekrutacyjny.
  • Szkoły osteopatii są szkołami prywatnymi i płatnymi - należy się liczyć z opłatą za każdy rok zajęć i zawsze należy zapoznać się z nią jeszcze zanim podejmie się uczestnictwa w projekcie.
  • Każdy rok kończy się sesją egzaminacyjną, która warunkuje "awans" do kolejnego roku zajęć. Po ukończeniu nauki przyznawany jest dyplom i wszelkiego rodzaju certyfikaty uprawniające do wykonywania zawodu osteopaty, ale jednocześnie będące świadectwem odpowiedniej wiedzy kierunkowej.

Warto wiedzieć: podejmując decyzję o kształceniu się w kierunku osteopaty warto wybrać taką uczelnię, która przygotuje do wykonywania tego zawodu tak dobrze, jak to tylko jest możliwe. Idealnym przykładem takowej jest Still Academy - akademia, która działa już od wielu lat, a która proponuje kompleksowe szkolenie bazujące na schematach czysto akademickich.

Podsumowanie

Szkoła osteopatii jest miejscem, które szkoli osteopatów. Wbrew temu, jakie przekonanie istnieje w Polsce, z jej usług wcale nie może skorzystać absolutnie każdy. Jest ona bowiem dostępna wyłącznie dla osób znających się na medycynie lub na dziedzinach ściśle z nią związanych. Należy też mieć świadomość, że szkoła osteopatii nie zapewnia zaledwie szybkiego, weekendowego kursu fizjoterapii. Podchodzi do wszystkiego poważnie, będąc instytucją działającą w sposób akademicki, przekazującą wiedzę w przeciągu aż czterech lat nauki. Warto mieć to na uwadze - zwłaszcza że podejmowanie się nauki w niej jest bardziej zobowiązujące niż mogłoby się wydawać, choć oczywiście bardzo przyszłościowe i wartościowe.


Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.