Wiadomości z Żor

Przesyłki kurierskie – jak zapakować delikatne przedmioty i jakim oznaczeniem opatrzyć tak

  • Dodano: 2023-10-09 09:30

Co prawda do rzadkości należą dziś sytuacje, w których przesyłki kurierskie docierają do adresatów uszkodzone, nie zmienia to jednak faktu, że każdy nadawca powinien zwracać szczególną uwagę na optymalne zabezpieczenie przesyłanych rzeczy. To szczególnie ważne, gdy wysyłka paczki kurierem obejmuje dostarczenie przedmiotów delikatnych. Jak je zapakować? O co zadbać? Jak oznaczyć przesyłkę? Rozwiewamy najczęstsze wątpliwości.

Czym są delikatne przedmioty w przesyłkach kurierskich?

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, jak przygotować się do wysyłki paczek z delikatnymi przedmiotami, warto określić, które przedmioty określamy mianem „delikatnych”. Nie istnieje żadna konkretna definicja – nie przedstawiają jej także regulaminy firm kurierskich. W praktyce natomiast za przedmioty delikatne uznajemy wszystkie, które mogą łatwo zostać uszkodzone, nawet pod wpływem niewielkiego uderzenia.

Większość osób z pewnością pomyślała teraz o takich materiałach jak szkło, ceramika, kryształ. Na tym jednak lista przedmiotów delikatnych się nie kończy. Jeśli czeka Cię wysyłka paczki kurierem, weź pod uwagę dodatkowe zabezpieczenie elektroniki wrażliwej na wstrząsy, antyków i dzieł sztuki oraz instrumentów muzycznych. To typowe przykłady przedmiotów wymagających szczególnej uwagi.

Pamiętaj, że nie wszystkie firmy kurierskie oferują międzynarodową wysyłkę delikatnych przedmiotów. Na stronie Shipcenter sprawdzisz, kiedy taka przesyłka kurierska jest możliwa.

Jak zabezpieczyć przedmioty delikatne przed wysyłką paczek?

Przejdźmy do wyjaśnienia, jak zabezpieczyć przesyłki kurierskie z przedmiotami delikatnymi. Oczywiście, wszystko zależy od tego, jakie dokładnie rzeczy mają trafić do paczki, z reguły jednak potrzebować będziesz:

  • solidnego pudełka kartonowego o odpowiedniej wielkości,
  • pierwszej warstwy ochronnej w postaci materiału do bezpośredniego owinięcia przedmiotu,
  • materiału wypełniającego puste przestrzenie,
  • folii chroniącej przedmiot przed wilgocią,
  • taśmy lub wiązania do zabezpieczenia kartonu.

Jeśli wysyłasz kilka przedmiotów w jednej przesyłce kurierskiej, owiń każdy z osobno, wykorzystując do tego celu na przykład kilka warstw folii bąbelkowej. W przypadku rzeczy o nieregularnym kształcie wykorzystaj zgnieciony papier lub dodatkowy kartonik, aby ograniczyć ryzyko uszkodzenia.

Dla większej pewności staraj się układać rzeczy obok siebie, a nie na sobie. Powstałe pomiędzy przedmiotami szczeliny oraz wolne miejsca w kartonie wypełnij materiałem amortyzującym. Możesz także zastosować trik z włożeniem mniejszego pudełka w większe, z dodatkową warstwą styropianu.

Jeśli transportujesz elektronikę lub instrument muzyczny, szczególnie zatroszcz się o to, by przedmiot nie przesuwał się w paczce. Użyj wypełniaczy i kartonowych form. Postaraj się jak najwierniej odwzorować sposób pakowania stosowany przez producentów.

Przesyłki kurierskie przedmiotów delikatnych a oznaczenia na pudełku

Wysyłka kurierska zawierająca przedmioty delikatne powinna być nie tylko odpowiednio przygotowana, ale również właściwie zabezpieczona. Głównym sygnałem nakazującym szczególną ostrożność w obchodzeniu się z paczką są naklejki ostrzegawcze.

Na rodzaj przedmiotu wskazują nalepki z napisami „ostrożnie: szkło”, „fragile” oraz z symbolem kieliszka. Bardzo często spotyka się również dodatkowe symbole wskazujące na konieczność ostrożnego obchodzenia się z paczką, na przykład wskazania „GÓRA/DÓŁ” czy „nie przewracać”.

Pamiętaj też, że niektórzy przewoźnicy naliczają dodatkowe opłaty za obsługę każdej paczki oznakowanej w ten sposób.

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.