Wbrew pozorom nauka programowania pozwala nabyć nie tylko konkretne, „twarde” zdolności. Przy okazji można rozwijać wiele dodatkowych kompetencji, ogólnie przydatnych w szkole, w pracy i w życiu. Przedstawiamy 3 umiejętności miękkie, które dziecko może zdobyć biorąc udział w zajęciach z programowania!
1. Logiczne i analityczne myślenie
Przy tworzeniu aplikacji należy nie tylko znać określone algorytmy, ale też trzeba wiedzieć, jak odpowiednio je wykorzystać. Z tego względu konieczne jest planowanie swoich działań, analizowanie dostępnych opcji, przewidywanie ich konsekwencji itp. Umiejętności tego typu znajdują zastosowanie w życiu codziennym, ponieważ pomagają m.in. lepiej podejmować decyzje, szybciej przewidywać ewentualne problemy, dobrze wykorzystywać konkretne możliwości czy optymalnie organizować swój czas.
2. Rozwiązywanie problemów / myślenie komputacyjne
Programowanie w dużej mierze polega na uczeniu się na błędach. Dzięki temu dziecko może się dowiedzieć, jak szukać i przewidywać trudności, a następnie jak sobie z nimi radzić oraz jak wyciągać z nich wnioski na przyszłość. W ten sposób wyrabia sobie też cierpliwość i wytrwałość, jak również odporność na porażki. Nauczy się, że potknięcie się czy niepowodzenie nie musi tylko smucić, zniechęcać do działania czy świadczyć o jakichś brakach, bo można je potraktować jako okazję do zdobycia wielu cennych informacji.
3. Kreatywność
Przy tworzeniu aplikacji i poszukiwaniu rozwiązań dziecko musi być pomysłowe. Kreatywne myślenie jest niezwykle pomocne w wielu dziedzinach. Nie bez powodu umiejętność ta jest tak powszechnie doceniana. Nieszablonowe podejście, inne spojrzenie na świat i odwaga do eksperymentowania pozwalają osiągać sukcesy na ścieżce rozwoju edukacji, a później na drodze zawodowej. Chociaż cechy te zazwyczaj kojarzy się z artystami, inżynierowie również muszą je posiadać – tworzą przecież innowacje, które zmieniają nasze otoczenie i rzeczywistość. Osoby kreatywne są też po prostu postrzegane jako bardziej intersujące, inspirujące. Pomysłowość często przyczynia się także do lepszego dobrostanu psychicznego, ponieważ dzięki niej życie wydaje się ciekawsze, bardziej wartościowe, stale zaskakujące itp.
Inne umiejętności miękkie, które dziecko zdobędzie na zajęciach z programowania
Opisane powyżej umiejętności miękkie to najczęściej doceniane kompetencje, które przede wszystkim można zdobywać na takich zajęciach. Dzieci mogą jednak rozwijać jeszcze więcej zdolności, m.in.: związanych z umiejętnościami poznawczymi i społecznymi. Uczęszczając na kurs w grupie nauczą się pracować w zespole. Dowiedzą się, jak można skutecznie komunikować się z innymi, jak zachęcać innych do działania i inne zalety wynikające z wspólnej nauki poprzez zabawę
Chcesz zapisać swoją pociechę na takie zajęcia? Wybierz kursy programowania dla dzieci prowadzone przez doświadczonych specjalistów!