Wiadomości z Żor

Problemy z organizacją czasu? Zacznij stosować te metody

  • Dodano: 2022-06-13 08:00, aktualizacja: 2022-06-13 08:05

W dzisiejszych czasach wszyscy jesteśmy bardzo zabiegani. Musimy pilnować różnych dat, terminów spotkań, wyjazdów. Jeśli nie będziemy wystarczająco zorganizowani, to do naszego życia będzie mógł wedrzeć się niepotrzebny chaos. Co zrobić, aby do tego nie dopuścić?

Planuj cały tydzień

Na pewno podstawą jest dobre planowanie. Nauczmy się dokładnego określania, jakie rzeczy musimy zrobić w danym tygodniu. W miarę możliwości starajmy się rozłożyć obowiązki tak, aby każdego dnia mieć podobne obciążenie. W tym wszystkim znajdźmy również czas dla naszej rodziny i bliskich, ale i tylko dla siebie.

Jakkolwiek to nie zabrzmi, w swoich planach naprawdę warto umieszczać również odpoczynek. Tylko niech to faktycznie będzie czas, gdy będziemy mogli zrelaksować się i odprężyć umysł. Wielu psychologów podkreśla, że ludzie mają coraz większy problem z odpoczynkiem, ponieważ myślami nieustannie są w pracy albo rzeczach, które muszą jeszcze zrobić. To sprawia, że jesteśmy bardziej zestresowani iŚ swoje obowiązki wykonujemy wolniej.

Używaj kalendarza

Każda dobra księgarnia ma w swojej ofercie kalendarze. Warto nabyć takowy, ponieważ zapisywanie terminów spotkań i rzeczy do zrobienia jest ważnym krokiem do lepszej organizacji. Co prawda istnieją również kalendarze wirtualne, jednak z naszego doświadczenia wynika, że papierowa wersja jest zdecydowanie lepsza. Przede wszystkim ręczne zapisanie danej rzeczy automatycznie sprawia, że lepiej ją zapamiętujemy.

Warto zaznaczać poszczególne rzeczy kolorami. Innym oznaczajmy spotkania zawodowe, innym rzeczy związane z naszą rodziną, hobby czy listami zakupów. Nauczymy się, że każdą rzecz warto notować w kalendarzu. W ten sposób szybko będziemy mogli ocenić, czy daną czynność wpisywać na czwartek, czy jednak lepiej będzie, jeżeli wpiszemy ją na piątek.

Cenne jest wyrobienie sobie nawyku odhaczania każdej wykonanej rzeczy oraz odbytego spotkania. Dzięki temu w naszej głowie pojawi się przyjemna satysfakcja za każdym razem, gdy wykreślimy kolejny obowiązek.

Mamy nadzieję, że wiesz już, dlaczego kalendarz jest tak istotny. Sprawdź, która księgarnia będzie mieć taki, który najbardziej przypadnie ci do gustu.

Miej czas dla siebie

Choć pobieżnie już o tym pisaliśmy, to chcielibyśmy jednak mocniej to podkreślić. Każdego dnia warto znaleźć czas dla siebie samego. Być może wydaje nam się, że dajemy radę i bez problemu poradzimy sobie z napiętym grafikiem. Z czasem jednak zacznie nas on przytłaczać.

Dlatego nawet w swoim kalendarzu warto zaznaczyć moment w ciągu dnia, kiedy po prostu skupimy się na sobie. Dodajmy od razu, że „na sobie”, a więc nie na rodzinie czy bliskich. Zdajemy sobie sprawę z tego, że każdy ma wiele obowiązków a doba nie jest z gumy. Jednak dla własnego komfortu psychicznego ważne jest to, aby mieć choćby chwilę na zajęcie się sobą samym.

Jeśli nauczymy się dobrze zarządzać naszym czasem, to szybko przekonamy się, że wolnych chwil w grafiku nagle będzie więcej. Skupienie, sprawne wykonywanie obowiązków i działanie według planu to klucz do sukcesu w przypadku lepszej organizacji.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.