Wiadomości z Żor

Praca w Niemczech bez języka – czy to możliwe? 

  • Dodano: 2022-02-09 13:45, aktualizacja: 2022-02-14 14:29

Od pewnego czasu rozważasz podjęcie pracy jako opiekunka osób starszych. Zastanawiasz się, czy znajomość języka niemieckiego jest konieczna? Poniższy tekst odpowie na Twoje najważniejsze pytania dotyczące tej kwestii. 

Polacy w Niemczech największą grupą imigrantów UE

Jak wynika z danych zgromadzonych przez federalny urząd statystyczny, w Niemczech mieszka 860,145 tys. osób posiadających wyłącznie polskie obywatelstwo. Grupa osób z polskim tłem migracyjnym w RFN jest szacowana na jeszcze większą, liczącą aż 2,2 mln. Jesteśmy więc największą pod względem liczebności grupą imigrantów spośród obywateli wszystkich państw należących do Unii Europejskiej. Praca w Niemczech, z uwagi na możliwość uzyskania atrakcyjnych zarobków, a także bliskość terytorialną z Polską, jest chętnie wybierana jako cel migracyjny naszych rodaków. 

Praca w Niemczech z zakwaterowaniem – dlaczego warto?

Rodzajów prac, które mogą wykonywać Polacy przebywający na terenie Niemiec, jest sporo. Większość z nich to jednak obowiązki związane z pracą fizyczną, a więc nie do końca odpowiednie dla kobiet. Ciekawą zatem opcją może się okazać praca opiekunki osób starszych w Niemczech, która jest zajęciem z misją, a w dodatku fachem dobrze opłacanym i poszukiwanym. Brak znajomości języka niemieckiego nie stanowi bariery, jeśli chodzi o możliwość znalezienia zatrudnienia w tym zawodzie. Dla osób chcących poszerzyć kwalifikacje i czuć się pewniej w kontaktach z podopiecznymi Promedica24 przygotowała kursy językowe, których ukończenie jest równoznaczne z gwarancją zatrudnienia.

Poznaj argumenty, które przemawiają za tą pracą za granicą dla kobiet

Współczesny rynek pracy dynamicznie się zmienia. Pewne profesje, dziś dość popularne, za jakiś czas mogą zostać całkowicie wyparte przez procesy automatyzacji lub po prostu staną się niepotrzebne. Zupełnie inaczej ma się sprawa z zawodem opiekunki osób starszych, na który popyt z każdym rokiem będzie tylko rosnąć. Wynika to ze starzejącego się społeczeństwa europejskiego. Jak wynika z danych Eurostatu, w 2030 roku 53,3%, a więc ponad połowę jednoosobowych gospodarstw domowych, będą stanowiły osoby powyżej 65. roku życia. Z kolei 17,3% będą prowadzone przez seniorów, którzy ukończyli 80. rok życia. Widać więc wyraźnie, że wraz ze zmianą struktury rodziny, coraz rzadziej spotykanymi domami wielopokoleniowymi oraz wzrostem średniej długości życia problem braku bieżącej opieki nad osobami starszymi będzie się pogłębiał. Stąd też zapotrzebowanie na kompetentne i godne zaufania opiekunki seniorów będzie coraz wyższe. Atrakcyjne zarobki, stabilność zatrudnienia i możliwość czerpania satysfakcji z realnego pomagania osobom, które tego potrzebują – ta praca może dać wiele korzyści w różnych aspektach. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.