Wiadomości z Żor

Opiekunka osób starszych w Niemczech - zakres obowiązków i wymagania

  • Dodano: 2019-11-15 11:30

Opiekunka osób starszych to zawód, który polega na zajmowaniu się seniorem oraz pomaganiu mu w codziennych czynnościach. Coraz więcej osób decyduje się na wyjazd za granicę, np. do Niemiec i wykonywanie tego zawodu w domu podopiecznego. Do podjęcia pracy w tym zawodzie zachęcają atrakcyjne zarobki, profesjonalne wsparcie oferowane przez niektóre polskie agencje oraz możliwość podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych.

Na czym polega praca opiekunki osób starszych?

Opiekunka osób starszych na za zadanie pomagać swojemu podopiecznemu w różnych czynnościach dnia codziennego. Zakres jej obowiązków różni się w zależności od stanu zdrowia, wieku oraz wymagań poszczególnych seniorów. Niektóre opiekunki zajmują się w pełni sprawnymi i samodzielnymi seniorami, ich obowiązki ograniczają się więc do pomocy w codziennych czynnościach, zajmowania się domem, przygotowywania posiłków oraz towarzyszenia seniorowi. Inne asystują natomiast seniorom obłożnie chorym oraz wymagającym specjalistycznej opieki – ich praca jest więc trudniejsza i bardziej wymagająca.

Osoby początkujące, które dopiero rozpoczynają swoją drogę zawodową w opiece nad osobami starszymi, zazwyczaj zajmują się seniorami o dobrym stanie zdrowia, co pozwala opiekunom stopniowo wdrożyć się w specyfikę tej pracy oraz zdobyć nowe, cenne doświadczenie zawodowe. Opiekunki osób starszych współpracujące z profesjonalnymi agencjami mogą liczyć na dopasowanie charakteru pracy i obowiązków do posiadanego doświadczenia oraz osobistych preferencji. W trakcie pracy mogą także poszerzać swoją wiedzę oraz zdobywać nowe umiejętności, aby w przyszłości móc ubiegać się o coraz lepsze oferty pracy w tym zawodzie.

Opiekunka osób starszych w Niemczech. Jakie wymagania należy spełnić?

Opiekunka osób starszych musi posiadać doświadczenie w zajmowaniu się osobami w podeszłym wieku. Wbrew pozorom, o pracę w tym zawodzie mogą ubiegać się nie tylko osoby, które w przeszłości pracowały już w opiece osób starszych. Cenne doświadczenie może być bowiem zdobyte również podczas zajmowania się starszym członkiem własnej rodziny, wolontariatów w szpitalach, domach spokojnej starości oraz innych instytucjach sprawujących opiekę nad osobami starszymi.

Kolejnym, bardzo istotnym warunkiem, który pozwala na znalezienie zatrudnienia w Niemczech w roli opiekunki osób starszych, jest znajomość języka niemieckiego. Kandydatka musi władać językiem niemieckim na co najmniej komunikatywnym poziomie. Jest to niezbędne, aby mogła bez większych problemów porozumiewać się ze swoim podopiecznym, rozumieć jego potrzeby oraz być w stanie właściwie wykonywać swoje codzienne obowiązki. Znajomość języka obcego przydaje się nie tylko w domu, ale także podczas zakupów, wizyt z seniorem u lekarza oraz informowania jego rodziny o stanie zdrowia oraz realizowanych aktywnościach. Profesjonalne agencje zapewniają opiekunkom wsparcie językowe, dzięki czemu nauka na różnych poziomach znajomości języka obcego w krótkim czasie przestaje stanowić jakikolwiek problem.

Oprócz doświadczenia i znajomości języka niemieckiego dobra opiekunka osób starszych powinna być osobą cierpliwą, wyrozumiałą i empatyczną. Praca w opiece osób starszych dostarcza wykonującej ją osobie wiele satysfakcji, ale zdarzają się także trudne chwile, którym opiekunka musi umieć spokojnie i profesjonalnie stawiać czoła. Wszystkie kandydatki do pracy w tym zawodzie muszą zdawać sobie sprawę z tego, że ich głównym zadaniem jest zapewnienie swoim podopiecznym komfortu życia na możliwie najwyższym poziomie oraz wspieranie ich w trudach codziennego życia.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Weronika

    W promedica w której pracuje przede wszystkim moim obowiązkiem jest dbanie o podopiecznego o jego samopoczucie, często też ze swoim pdp rozmawiam, żeby nie czuł się samotny. Gotuje mu obiady, jak muszę również sprzątam itd. W sumie tak jakbym normalnie domem się zajmowała.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.