Olga Tokarczuk stała się znana niemal każdemu Polakowi wkrótce po tym, jak otrzymała literacką Nagrodę Nobla za rok 2018. Tym samym zapisała się na tej samej historycznej karcie co pozostali pisarze-nobliści: Wisława Szymborska, Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont i Czesław Miłosz.
Olga Tokarczuk - znawczyni ludzkiej psychiki
Olga Tokarczuk urodziła się w Sulechowie 29 stycznia 1962 r. Miłość do literatury odziedziczyła po rodzicach, pracujących w zawodzie nauczyciela.
Miała od wczesnych lat świadomość, że bez wiedzy na temat działania ludzkiej psychiki, nie będzie w stanie wykreować wiarygodnych postaci. Skończyła więc psychologię na Uniwersytecie Warszawskim i opiekowała się w czasie studiów osobami z problemami psychicznymi w ramach wolontariatu. Również w pierwszych latach po zakończeniu edukacji pracowała jako psychoterapeutka w wałbrzyskiej poradni.
Jak sama wielokrotnie powtarzała w udzielanych wywiadach, pisanie jest dla niej niczym innym, jak opowiadaniem bajek w dorosłym życiu. Posługuje się przy tym nieograniczoną wyobraźnią i balansuje na granicy snu i jawy - zupełnie tak, jak robią to dzieci.
Olga Tokarczuk - pisarka na trudne czasy
Olga Tokarczuk jest laureatką wielu prestiżowych nagród, w tym m.in.:
- The Man Booker International Prize,
- Nagroda Literacka "Nike",
- Międzynarodowa Nagroda Literacka Samorządu Sztokholmu,
- Nagroda Laure-Bataillon.
Największą chwałę przyniosła jej jednak przyznana literacka Nagroda Nobla za rok 2018. Wyróżnienie to spotkało się z krytyką ze strony prawicowych i konserwatywnych mediów z uwagi na działalność i poglądy artystki - jest feministką, wegetarianką, działa na rzecz wspierania równouprawnienia i przeciwdziałania dyskryminacji.
Do 2020 r. wydała aż 18 książek, które zostały przetłumaczone na 37 języków, w tym m.in.: arabski, japoński, portugalski i rosyjski.
Najbardziej znanymi pozycjami są:
- Prawiek i inne czasy,
- Gra na wielu bębenkach,
- Anna In w grobowcach świata,
- Bieguni,
- Prowadź swój pług przez kości umarłych,
- Księgi Jakubowe.
Choć jej książki, głównie ze względu na metaforyczność, nie cieszyły się nigdy większym zainteresowaniem filmowców, to jednak kilka dzieł zostało przeniesionych na wielki ekran. "Prowadź swój pług przez kości umarłych" można było oglądać w kinach w roku 2017. Zmieniony został jednak tytuł na "Pokot". Ponadto krótkometrażowy film "Aria Diva" z 2007 r. powstał na podstawie opowiadania "Adriana na Nakos". Najstarsza natomiast produkcja czerpiąca z twórczości Tokarczuk to "Żurek", który został nakręcony na podstawie opowiadania o tym samym tytule.