Czy wiesz, w jaki sposób oszczędzać pieniądze i jednocześnie dbać o środowisko? Jak być ekologicznym bohaterem we własnym domu? Od czego zacząć i co można zrobić, aby żyło nam się lepiej?
OZE, czyli odnawialne źródła energii
O odnawialnych źródłach energii słyszymy od wielu lat, ale czy wiemy, jak działają? Co warto o nich wiedzieć?
Przede wszystkim, OZE opierają się o naturalne zasoby, które się nie wyczerpują. Są to na przykład wiatr, woda (m.in. rzeki i pływy), energia jądrowa, geotermalna czy biopaliwa. Obecnie, taka produkcja gwarantuje nie tylko bezemisyjne wytwarzanie energii elektrycznej czy cieplnej, ale też niekończące się możliwości wykorzystania.
Pozyskiwanie ciepła oraz prądu z tych źródeł cieszy się coraz większą popularnością w naszych gospodarstwach. Daje to możliwość nie tylko oszczędzania na rachunkach, ale także bycia przyjaznym wobec planety. Z roku na rok obserwujemy wzrost udziału OZE w produkcji energii w Polsce i kształtowanie się nowego trendu w tym sektorze.
Nieodnawialne = nieopłacalne
Tradycyjne źródła energii, takie jak węgiel brunatny i kamienny, gaz ziemny, ropa naftowa, czy benzyna są uznawane za najbardziej dostępne i rentowne. Na szczęście coraz częściej mówi się o ich negatywnym wpływie na środowisko. Dlatego warto zapoznać się z alternatywnymi sposobami, aby świadomie podejmować decyzje dotyczące naszego życia.
– Z perspektywy troski o planetę, wymiana źródeł ciepła zasilanych paliwami stałymi czy też gazowymi na źródła ciepła zasilane energią elektryczną, produkowaną w przydomowych instalacjach fotowoltaicznych, pozwala na eliminację pyłów i gazów spalinowych produkowanych w budynku mieszkalnym (tzw. niska emisja) – opowiada pan Dawid Jakubiec ze Związku Międzygminnego ds. Ekologii w Żywcu.
– Jednocześnie źródła ciepła działające w oparciu o energię elektryczną są praktycznie bezobsługowe w porównaniu do źródeł ciepła na paliwa stałe, co znacznie poprawia komfort ich użytkowania. W dłuższej perspektywie czasu, biorąc pod uwagę rosnące ceny zarówno energii elektrycznej, jak i paliw tradycyjnych, instalacje fotowoltaiczne w połączeniu z pompami ciepła pozwalają na uzyskanie znacznych oszczędności na rachunkach, w szczególności, gdy w grę wchodzi możliwość otrzymania wsparcia finansowego.
Wspieramy w zmianie na lepsze
Związek Międzygminny ds. Ekologii z siedzibą w Żywcu, to jedna z inicjatyw, która ma na celu propagowanie rozwiązań ekologicznych
– W ramach prowadzonych przez nasz związek programów w kwestii odnawialnych źródeł energii, przewidziane zostały dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych oraz pomp ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej – mówi Kierownik Referatu Organizacyjnego, Niskiej Emisji i Promocji, pani Magdalena Kliś.
– Od strony ekonomicznej koszty ogrzewania budynków dobrze ocieplonych przy użyciu energii elektrycznej są zauważalnie niższe w porównaniu do paliw tradycyjnych, w związku z czym wysokie koszty początkowe w dłuższej perspektywie czasu zostają zbalansowane przez niższe rachunki. Jednocześnie uzyskanie dotacji pozwalającej na pokrycie części wkładu początkowego znacznie skraca okres zwrotu inwestycji.
Takie przedsięwzięcia są szerzone w całym województwie śląskim - W ramach projektów refundowanych z Unii Europejskiej z możliwości instalacji OZE skorzystało w ostatnim czasie wiele gmin w województwie śląskim. Liczby mówią same za siebie.
I tak na przykład w Gminie Tarnowskie Góry kwotę prawie 70 mln złotych dofinansowania z UE zainwestowano w odnawialne źródła energii w budynkach jednorodzinnych.
Z kolei w Gminie Zawiercie inwestycja wyniosła ponad 70 mln złotych dofinansowania z UE.
Jeśli jesteś właścicielem budynku jednorodzinnego i chciałbyś skorzystać ze wsparcia finansowego na modernizację energetyczną - dowiedz się czy Twoja gmina realizuje projekt dofinansowany z RPO.
Zobacz, jak z Funduszami Europejskimi dajemy efekty na:
https://rpo.slaskie.pl/media/addons/kampania2021/