Wiadomości z Żor

Odnawialne źródła energii - sprawdź jak uzyskać dofinansowanie do instalacji!

  • Dodano: 2021-11-22 08:00, aktualizacja: 2021-11-29 11:18

Czy wiesz, w jaki sposób oszczędzać pieniądze i jednocześnie dbać o środowisko? Jak być ekologicznym bohaterem we własnym domu? Od czego zacząć i co można zrobić, aby żyło nam się lepiej?

OZE, czyli odnawialne źródła energii

O odnawialnych źródłach energii słyszymy od wielu lat, ale czy wiemy, jak działają? Co warto o nich wiedzieć? 
Przede wszystkim, OZE opierają się o naturalne zasoby, które się nie wyczerpują. Są to na przykład wiatr, woda (m.in. rzeki i pływy), energia jądrowa, geotermalna czy biopaliwa. Obecnie, taka produkcja gwarantuje nie tylko bezemisyjne wytwarzanie energii elektrycznej czy cieplnej, ale też niekończące się możliwości wykorzystania.  

Pozyskiwanie ciepła oraz prądu z tych źródeł cieszy się coraz większą popularnością w naszych gospodarstwach. Daje to możliwość nie tylko oszczędzania na rachunkach, ale także bycia przyjaznym wobec planety. Z roku na rok obserwujemy wzrost udziału OZE w produkcji energii w Polsce i kształtowanie się nowego trendu w tym sektorze. 

Nieodnawialne = nieopłacalne

Tradycyjne źródła energii, takie jak węgiel brunatny i kamienny, gaz ziemny, ropa naftowa, czy benzyna są uznawane za najbardziej dostępne i rentowne. Na szczęście coraz częściej mówi się o ich negatywnym wpływie na środowisko. Dlatego warto zapoznać się z alternatywnymi sposobami, aby świadomie podejmować decyzje dotyczące naszego życia. 

– Z perspektywy troski o planetę, wymiana źródeł ciepła zasilanych paliwami stałymi czy też gazowymi na źródła ciepła zasilane energią elektryczną, produkowaną w przydomowych instalacjach fotowoltaicznych, pozwala na eliminację pyłów i gazów spalinowych produkowanych w budynku mieszkalnym (tzw. niska emisja) – opowiada pan Dawid Jakubiec ze Związku Międzygminnego ds. Ekologii w Żywcu.

– Jednocześnie źródła ciepła działające w oparciu o energię elektryczną są praktycznie bezobsługowe w porównaniu do źródeł ciepła na paliwa stałe, co znacznie poprawia komfort ich użytkowania. W dłuższej perspektywie czasu, biorąc pod uwagę rosnące ceny zarówno energii elektrycznej, jak i paliw tradycyjnych, instalacje fotowoltaiczne w połączeniu z pompami ciepła pozwalają na uzyskanie znacznych oszczędności na rachunkach, w szczególności, gdy w grę wchodzi możliwość otrzymania wsparcia finansowego.

Wspieramy w zmianie na lepsze

Związek Międzygminny ds. Ekologii z siedzibą w Żywcu, to jedna z inicjatyw, która ma na celu propagowanie rozwiązań ekologicznych 

– W ramach prowadzonych przez nasz związek programów w kwestii odnawialnych źródeł energii, przewidziane zostały dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych oraz pomp ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej – mówi Kierownik Referatu Organizacyjnego, Niskiej Emisji i Promocji, pani Magdalena Kliś.

– Od strony ekonomicznej koszty ogrzewania budynków dobrze ocieplonych przy użyciu energii elektrycznej są zauważalnie niższe w porównaniu do paliw tradycyjnych, w związku z czym wysokie koszty początkowe w dłuższej perspektywie czasu zostają zbalansowane przez niższe rachunki. Jednocześnie uzyskanie dotacji pozwalającej na pokrycie części wkładu początkowego znacznie skraca okres zwrotu inwestycji.

Takie przedsięwzięcia są szerzone w całym województwie śląskim - W ramach projektów refundowanych z Unii Europejskiej z możliwości instalacji OZE skorzystało w ostatnim czasie wiele gmin w województwie śląskim. Liczby mówią same za siebie.

I tak na przykład w Gminie Tarnowskie Góry   kwotę prawie 70 mln złotych dofinansowania z UE zainwestowano w odnawialne źródła energii w budynkach jednorodzinnych.

Z kolei w Gminie Zawiercie  inwestycja wyniosła ponad 70 mln złotych dofinansowania z UE.

Jeśli jesteś właścicielem budynku jednorodzinnego i chciałbyś skorzystać ze wsparcia finansowego na modernizację energetyczną - dowiedz się czy Twoja gmina realizuje projekt dofinansowany z RPO. 

Zobacz, jak z Funduszami Europejskimi dajemy efekty na: 
https://rpo.slaskie.pl/media/addons/kampania2021/
 

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Artykuł sponsorowany (mat. dostarczony przez zleceniodawcę)