Wiadomości z Żor

OC dla ciężarówki - jak to ugryźć?

  • Dodano: 2019-11-07 07:00, aktualizacja: 2019-11-07 07:05

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe nie tylko dla kierowców samochodów osobowych, ale również dla tych, którzy jeżdżą nieco większymi pojazdami. Dzisiaj zajmiemy się ciężarówkami i przyjrzymy się tematowi ubezpieczeń tego typu aut. Jakie są koszty i kiedy właściwie trzeba wykupić OC dla ciężarówki? Więcej dowiesz się z tego tekstu.

Więcej niż 3,5 tony

Ubezpieczenie samochodu o masie większej niż 3,5 tony nie różni się zbytnio od OC dla osobówek. Warunki wyliczania składki są dosyć podobne, ale mało kto zdaje sobie sprawę z jednej, ale za to bardzo wiele znaczącej różnicy - ogromnego ryzyka, jakie bierze na siebie firma ubezpieczeniowa obejmująca polisą samochód ciężarowy. Wszystko przez bardzo specyficzny charakter eksploatacji takich pojazdów. Zazwyczaj jest on bardzo intensywny i w miesiąc potrafią przejechać dziesiątki tysięcy kilometrów. Do tego dochodzi masa pojazdu, ciężki towar, pośpiech oraz ryzyko spowodowania wypadku. Uszkodzenie ciężarówki sprawia, że wysokość wypłacanego świadczenia może stanowić ogromny uszczerbek na portfelu firmy ubezpieczeniowej.

Jak wygląda suma ubezpieczeniowa w OC dla ciężarówki?

Jest ona nieporównywalnie większa niż w przypadku aut osobowych, ale również regulowana prawnie. Kwota ubezpieczenia na osobę dla samochodu ciężarowego wynosi aż 5 milionów euro. Jeśli chodzi o zabezpieczenie mienia, to sięga ono ponad  1 miliona euro. Widzisz więc teraz, jak bardzo ryzykowne jest ubezpieczenie tego typu samochodu.

Jak więc ubezpieczyć duży samochód?

Na pewno zauważyłeś, że wiele firm nie posiada w swojej ofercie ubezpieczeń aut ciężarowych. Wszystko przez ryzyko i wysokość gwarantowanych ustawą świadczeń. Spokojnie - nie brakuje jednak też przedsiębiorstw, które wyczuły lukę na rynku i zajęły się obsługą pojazdów o masie większej niż 3,5 tony. Oczywiście znalezienie tego typu oferty jest nieco trudniejsze, ale wiele zależy od Twojej determinacji. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z ogólnodostępnych porównywarek ubezpieczeń. Wystarczy tylko, że wpiszesz tam kilka podstawowych informacji, by już po chwili mieć przed oczami szereg atrakcyjnych propozycji od najlepszych firm. Jeśli interesują Cię ubezpieczenia - czytaj na: http://ubezpieczenie24.org/

Czy składki są wyższe?

Odpowiedź na to pytanie to w zasadzie formalność - oczywiście, że tak. Firma ubezpieczeniowa bierze na siebie duże ryzyko, obejmując polisą Twój pojazd ciężarowy, więc próbuje sobie zrekompensować to wyższymi składkami. Nie ma w tym niczego dziwnego. Zalecamy jednak skrupulatnie sprawdzać każdą ofertę, ponieważ okazuje się, że taka sama polisa może różnić się cenowo w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego.

Podsumowanie

Jak widzisz, ubezpieczenie samochodu ciężarowego nie jest łatwym zadaniem, ale nie masz wielkiego wyboru. W Polsce każdy zarejestrowany i poruszający się po drogach samochód musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Zachowaj jednak rozwagę i nie decyduj się na pierwszą lepszą ofertę. Postaraj się przeanalizować kilka propozycji, zanim ostatecznie wybierzesz. W końcu gra toczy się o Twoje pieniądze, na które tak ciężko codziennie pracujesz.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.