Choć fotowoltaikę coraz częściej kojarzymy już jedynie z ciemnymi panelami montowanymi na dachach budynków, lista jej zastosowań jest zdecydowanie dłuższa. Energia słoneczna wykorzystywana jest bowiem nie tylko do zasilania energią elektryczną wyłącznie dużych konstrukcji czy urządzeń, ale również tych bardzo niewielkich rozmiarach. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co jeszcze zawdzięczamy fotowoltaice, koniecznie zapoznaj się z poniższym tekstem.
Fotowoltaika to jeden z dynamiczniej rozwijających się rynków. Domowe mini elektrownie to jego istotna część
W ciągu ostaniach kilku lat fotowoltaika zdążyła zrobić ogromną furorę. Przyczyn jej gwałtownego rozwoju jest oczywiście wiele. Wśród tych najbardziej oczywistych można wymienić postępujące i uwarunkowane troską o klimat odejście od paliw kopalnych na rzecz energii odnawialnej, a także większy dostęp do samej technologii, która tym samym staje się coraz tańsza. Każdego roku na świecie otwieranych jest coraz więcej elektrowni i farm fotowoltaicznych (przodują w tym przede wszystkim Chiny i USA), a fotowoltaika zdążyła też wejść do użytku zupełnie prywatnego. Świadczy o tym coraz większa liczba dachów pokrytych panelami fotowoltaicznymi. Dzięki temu, że przekształcają one energię słoneczną na elektryczną, która później trafia do sieci, każdy posiadać takiej instalacji z konsumenta staje się prosumentem i może liczyć na niższe rachunki za energię elektryczną z sieci. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że fotowoltaika to technologia znana już od kilku dziesięcioleci (pierwszy panel powstał w latach 50. XX w.) i szeroko wykorzystywana również na innych polach niż tylko to związane z produkcją energii w większych bądź tych zupełnie małych elektrowniach.
W jakich urządzeniach stosuje się ogniwa fotowoltaiczne? Lista jest naprawdę długa!
Ogniwa fotowoltaiczne od dawna montowane są bowiem w kalkulatorach, zegarkach, kamerach monitoringu czy systemach antywłamaniowych. Wyposażone są w nie również lampy ogrodowe, LED, a także te oświetlające znaki drogowe. Za pomocą energii pochodzącej zasilane są także urządzenia w stacjach pomiarowo–rozliczeniowych gazu ziemnego i ropy naftowej. Coraz większą popularnością cieszą się solarne powerbanki (montowane również w plecakach) pozwalające podładować telefon lub inne urządzenia elektryczne w trakcie wielogodzinnej wędrówki w górach czy lesie. Możliwości, jakie daje fotowoltaika, szczególnie upodobali sobie podróżujący po całym świecie posiadacze kamperów i przyczep kempingowych. Po zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych na dachu mogą oni bowiem cieszyć się nieograniczonym dostępem do energii elektrycznej, potrzebnej np. do podłączenia komputera czy podgrzania wody. Niezależnie od późniejszego zastosowania panele fotowoltaiczne za każdym razem muszą cechować się najwyższą jakością wykonania i długowiecznością. Jeśli zamierzasz zamontować je na dachu, pomogą Ci w tym specjaliści PSMSolar, której zdążyło zaufać już wielu klientów indywidualnych, jak i właścicieli firm.