Nemezja to roślina, która może stać się ozdobą przydomowego ogrodu. Jest ona rośliną jednoroczną, która uprawiana jest dla niezwykle atrakcyjnych kwiatów. Nemezje można sadzić w ogrodzie lub w skrzynkach na balkonie. Co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem nasion nemezji?
Nemezja – krótka charakterystyka rośliny
Nemezja jest rośliną, która w naturalnych warunkach rośnie w Afryce. Dzięki swoim walorom ozdobnym stała się ona popularna na całym świecie. Nemezja wchodzi w skład rodziny trędownikowatych (co oznacza, że jest spokrewniona między innymi z trędownikiem i dziewanną). W naturalnych warunkach nemezje występują w mokrych miejscach skalistych, nad strumieniami, przy źródłach. Uprawia się je jako rośliny jednoroczne, byliny lub półkrzewy. W zależności od gatunku mogą one osiągać do 30 centymetrów wysokości. Ich pojedyncze, naprzeciwległe liście mogą być całobrzegie lub ząbkowane. Kwiaty nemezji zebrane są w grona. Ich cechą charakterystyczną jest to, że płatki korony są zrośnięte w krótką rurkę. Posiadają one rozmaite zabarwienie – pomarańczowe, czerwone, różowe, fioletowe, niebieskie, żółte, białe. Spotkamy także nemezje dwubarwne. Okres kwitnienia nemezji rozpoczyna się w czerwcu i może trwać nawet do października. Nemezja jest rośliną miododajną.
Co warto wiedzieć na temat uprawy nemezji?
Nemezje są chętnie uprawiane przez polskich ogrodników. Największą popularnością cieszą się: nemezja powabna, nemezja wielobarwna, nemezja rozłożysta, a także ich mieszańce. Rośliny te można sadzić zarówno na balkonie, jak i w ogrodzie. Doświadczeni ogrodnicy zalecają sadzić je na stanowiskach, gdzie rosły byliny cebulowe (na przykład narcyzy lub tulipany). Nemezje wypełnią przestrzeń po przekwitnięciu tych gatunków.
Uprawa nemezji nie jest trudna, dlatego poradzą sobie z nią nawet osoby nie mające dużego doświadczenia w ogrodnictwie. Bardzo ważne jest, żeby sadzić nasiona nemezji (https://www.esklep.legutko.com.pl/317-nemezja) na stanowiskach słonecznych, ciepłych i osłoniętych od silnego wiatru (podmuch wiatru mógłby połamać lub położyć delikatne rośliny). Jednocześnie pamiętajmy, że nemezje poradzą sobie również w półcieniu. Jednak ograniczony dostęp do słońca może spowodować, że roślina wyda mniej kwiatów (równocześnie okres kwitnienia będzie dłuższy).
Nemezje w naturalnych warunkach spotyka się przede wszystkim w miejscach, gdzie panuje wilgoć. W ogrodzie warto jest zapewnić im warunki zbliżone do naturalnych. Podłoże dla nemezji powinno być umiarkowanie wilgotne, zasobne w składniki pokarmowe (choć rośliny te poradzą sobie także w uboższych glebach), przepuszczalne, z wysoką zawartością próchnicy, o pH od lekko kwaśnego do lekko zasadowego (nemezje wykazują dużą tolerancję w tym zakresie).
Nemezja wywodzi się z Afryki, co sprawia, że nie jest w stanie znieść polskich mrozów. Z tego względu można uprawiać ją w szklarniach lub traktować jako roślinę jednoroczną.
Sadzenie tej rośliny zaczyna się w kwietniu. Nasiona wysiewamy w pojemnikach, a dopiero późną wiosną (gdy ryzyko przymrozków będzie już znikome) przesadzamy je do gruntu. Nemezje są roślinami,, które dość intensywnie się rozrastają, dlatego należy pamiętać o zachowaniu większej odległości (jest zależna od odmiany, którą wybraliśmy) pomiędzy poszczególnymi sadzonkami.
Nemezja – niezbędne zabiegi pielęgnacyjne
W przypadku nemezji niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne podlewanie. W przypadku uprawy roślin w skrzynkach balkonowych konieczne jest podlewanie nawet dwa razy dziennie.
Nemezje warto jest nawozić przy użyciu nawozów wieloskładnikowych. Konieczne jest również usuwanie przekwitłych kwiatostanów (zabieg ten będzie stymulował roślinę do jeszcze bardziej intensywnego kwitnienia).