Wiadomości z Żor

Na czym polega detoks narkotykowy

  • Dodano: 2021-12-15 13:00, aktualizacja: 2022-12-06 09:40

Narkotyki często doprowadzają do sytuacji, w której tracimy kontrolę nad życiem i organizmu. Jeśli jesteśmy tego świadomi nie powinniśmy czekać - konieczny okaże się detoks, który pomoże nam w zwalczaniu tego okrutnego nałogu. W jaki sposób zdefiniować detoks narkotykowy? Jakie efekty odtrucia narkotykowego możemy wyróżnić? Na czym polega detoks narkotykowy? Co powinniśmy wiedzieć o zespole abstynencyjnym? Kto powinien zgłosić się na detoks narkotykowy? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.

W jaki sposób zdefiniować detoks narkotykowy?

Detoksykacja narkotykowa, powszechnie znana również jako odtrucie narkotykowe, jest to usuwanie toksyn z chorego organizmu. Niebezpieczne substancje pochodzą z narkotyków, które są silnie uzależniające. Detoks to także wspomaganie fizjologii i psychiki w trudnym okresie, jakim jest powrót do trzeźwości. Dodatkowo organizm uzupełniany jest o brakujące substancje, a jego równowaga biochemiczna jest przywracana. Można więc stwierdzić, że są to wszelkie działania, które mają pomóc narkomanowi, aby mógł on wrócić do normalnego życia, wolnego od jakichkolwiek uzależnień. Długotrwałe zażywanie zakazanych substancji prowadzi do wielu niebezpiecznych zmian w naszym organizmie, dlatego tak ważne jest, aby w odpowiednim czasie się opamiętać i całkowicie zerwać z dotychczasowymi przyzwyczajeniami.

Jakie efekty odtrucia narkotykowego możemy wyróżnić?

Detoks narkotykowy w ośrodku leczenia uzależnień przeznaczony jest dla wszystkich osób, którym eksperyment związany z narkotykami wymknął się spod kontroli. Po odtruciu organizmu i pokonaniu zespołu abstynencyjnego (o którym piszemy w dalszej części artykułu), odczujemy znaczną ulgę. Przede wszystkim poprawie ulegnie nasze samopoczucie zarówno to psychiczne, jak i fizyczne, co umożliwia nam powrót do rzeczywistości i codziennego życia. Zyskujemy trzeźwość, która to umożliwia nam podjęcie decyzji, która jest związana bezpośrednio z leczeniem uzależnienia. Warto wspomnieć o poczuciu bezpieczeństwa i oparcia. Współpracujemy bowiem z doświadczonym, wyspecjalizowanym zespołem, który udzieli nam pomocy w zakresie odzyskiwania kontroli nad własnym życiem. Zanim jednak będziemy mogli cieszyć się z wolności od nałogu, w pierwszej kolejności zmierzymy się z zespołem odstawienia narkotyków. Dla osób zażywających nielegalne substancje okres ten jest szczególnie trudny, dlatego warto dowiedzieć się, czego możemy się spodziewać. Cierpienia te są niekiedy konieczne, jeśli chcemy uniknąć tego typu sytuacji w przyszłości.

Co powinniśmy wiedzieć o zespole abstynencyjnym?

Kiedy odłożymy niebezpieczne substancje uzależniające, w zdecydowanej większości przypadków pojawia się głód biochemiczny. Warto w tym miejscu zdawać sobie sprawę z tego, że związki zawarte w narkotykach trafiają do krwionośnego układu, natomiast organizm się do nich przyzwyczaja. Kiedy ich zabraknie, wówczas procesy metaboliczne ulegają zmianie. Właśnie z tego powodu pojawiają się niezbyt przyjemne objawy zarówno psychiczne, jak i fizyczne, co powszechnie określane jest zespołem abstynencyjnym. Jakie symptomy występują w tym przypadku najczęściej? Wśród nich wyróżnić możemy bóle głowy, nudności, wymioty, drżenie rąk, napady agresji, skoki ciśnienie, bóle mięśniowe, nudności, skurcze mięśniowe, wymioty, nerwowość, ogólne rozdrażnienie, zaburzenia podczas snu. W wielu przypadkach po gwałtownym odstawieniu narkotyków pojawiają się stany depresyjne, omamy, stany lękowe. Najpoważniejszymi objawami zespołu abstynencyjnego jest padaczka i zapaści- te drugie pojawiają się jednak tylko w skrajnych przypadkach.

Na czym polega detoks narkotykowy?

Zanim rozpocznie się proces związany z detoksem narkotykowym w ośrodku leczenia uzależnień, w pierwszej kolejności pacjent przechodzi różnorodne badania medyczne. To właśnie na ich podstawie możliwe jest określenie stanu fizycznego i psychicznego osoby uzależnionej, dzięki czemu dobieranie środków farmakologicznych jest mniej problematyczne - skutecznie łagodzą one skutki związane z odstawieniem substancji uzależniających. Pacjent otrzymuje leki przeciwbólowe, uspokajające, nasenne, przeciwgorączkowe, obniżające ciśnienie, substancje zapobiegające skurczom mięśni. Z lekami podawane są kroplówki- to właśnie dzięki nim skutecznie uzupełnimy brakujące witaminy i minerały, jednocześnie zostanie przywrócony odpowiedni poziom elektrolitów.

Kto powinien zgłosić się na detoks narkotykowy?

Nie da się ukryć, że samodzielne zakończenie ciągu narkotykowego to kwestia bardzo problematyczna. Osoby, które przerywają długotrwały ciąg odurzenia, będą musiały poradzić sobie z zespołem abstynencyjnym, o którym pisaliśmy w poprzednich akapitach. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że objawy te często okazują się niebezpieczne dla zdrowia i życia, dlatego też odtruwanie powinno być wykonywane jedynie pod opieką prawdziwych fachowców. Na detoks narkotykowy powinny wybrać się wszystkie osoby, które uzależnione są od dowolnego rodzaju narkotyków.


Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.