Wiadomości z Żor

Młodzi kierowcy i ubezpieczenie samochodu - o czym należy pamiętać?

  • Dodano: 2022-04-14 07:15, aktualizacja: 2022-04-14 08:46

Większość początkujących kierowców decyduje się na zakup pierwszego samochodu w krótkim czasie od otrzymania prawa jazdy. Jest to najlepszy sposób na zdobycie praktyki i umiejętności poruszania się po drodze bez pasażera, który w razie potrzeby udzieli nam cennych wskazówek. Niemniej jednak młodzi kierowcy muszą wykupić ubezpieczenie, dzięki któremu będą mogli poczuć się na drodze bezpiecznie. O czym w szczególności powinni pamiętać?

OC - ubezpieczenie obowiązkowe

Każdy właściciel pojazdu ma obowiązek wykupić ubezpieczenie OC, jeszcze zanim po raz pierwszy wyruszy w trasę. O ile jednak doświadczeni kierowcy zwykle uprawnieni są do różnego rodzaju zniżek, o tyle młodzi kierowcy muszą zapłacić całkiem wysoką składkę. Kupując OC po raz pierwszy, możemy skorzystać z porównywarek, dzięki którym znajdziemy najkorzystniejszą ofertę. Pamiętajmy, że istnieje możliwość obniżenia składki, między innymi poprzez:

  • zakup samochodu w średnim wieku i z mniejszą pojemnością silnika,
  • uczynienie współwłaścicielem samochodu osobę, której przysługuje pełny pakiet zniżek,
  • garażowanie samochodu,
  • wybranie odpowiedniej marki pojazdu, na którą ubezpieczyciele nakładają niższe opłaty.

OC dla młodych kierowców znajdziesz na https://najtaniejuagenta.pl/. Pamiętajmy, że polisę OC można wykupić bez wychodzenia z domu, przez internet.

Czy warto kupować polisę AC?

Z polisy OC mogą być pokryte koszty, których poniesienie niezbędne jest do naprawienia wyrządzonych szkód poszkodowanym. Tymczasem polisa AC chroni nie poszkodowanego, a osobę, która wypadek spowodowała. 
Nie ulega wątpliwości, że jej zakup jest dla początkujących kierowców poważnym wydatkiem, jednak w niektórych przypadkach warto z owej polisy skorzystać. Powinniśmy ją wykupić przede wszystkim, jeśli będziemy poruszać się po drogach nowym samochodem. Bardzo często producenci zastrzegają, że aby zachować gwarancję, należy wykupić ubezpieczenie AC. Co więcej, przyda się ono, jeśli zamierzamy wykorzystywać samochód nie tylko do celów prywatnych, ale również służbowych. Nie zapomnijmy zgłosić tego faktu ubezpieczycielowi zarówno w momencie, gdy kupujemy polisę OC, jak i AC. Więcej informacji o ubezpieczeniu AC możemy znaleźć na stronie internetowej https://najtaniejuagenta.pl/ubezpieczenia-ac/.

Ubezpieczenie NNW - niedrogie, lecz bardzo przydatne

Można powiedzieć, że ubezpieczenie OC i AC chroni samochód, natomiast wypadek drogowy bardzo często nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Możemy bowiem doznać uszczerbku, który będzie wymagał długotrwałego leczenia i rehabilitacji. Jeśli posiadamy ubezpieczenie NNW drogowe, to koszty mogą zostać pokryte z odszkodowania. Warto mieć na uwadze, że o ile ubezpieczenie OC i AC kosztują naprawdę sporo, o tyle polisa NNW stanowi stosunkowo niewielki wydatek, podczas gdy daje dużą ochronę. Najczęściej możemy wykupić ją razem z ubezpieczeniem OC - wtedy też zapłacimy sumarycznie niższą składkę. Polisa NNW przyda się nie tylko podczas podróży prywatnych, ale również wtedy, gdy poruszamy się samochodem w celach służbowych. 
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.