W XIII wieku panował w USA zwyczaj parzenia popołudniowej herbaty i delektowania się nią w ramach odpoczynku. Tradycja ta wymagała specjalnego przygotowania: nakrycia stołu odpowiednim obrusem, a także odpowiedniego serwowania dań oraz napojów w zastawach stołowych. W związku z faktem konieczności ochrony porcelanowych naczyń czy żywności, okrywano je specjalnymi lnianymi serwetami. Zwyczaj ten rozniósł się prawie po całym świecie, a len stał się materiałem uwielbianym przez wszystkich wielbicieli piękna i funkcjonalności w jednym.
Od herbaty, aż po sam stół. Fenomen lnianych serwetek w każdym rozmiarze
O popularności dzisiejszych serwet zdecydowały przede wszystkim kobiety – szczęśliwe, iż nie będą już musiały używać pociętych worków po mące, zaczęły nagminnie kupować lniane serwety w dużych ilościach. Prócz bycia estetycznymi, posiadały wielką zaletę, jaką była wytrzymałość i odporność na intensywne użytkowanie – szczególnie w pomieszczeniu takim jak kuchnia. Współcześnie ściereczka czy serweta zrobiona z lnu występuje chyba w każdym polskim domu – lub występowała. Szczególnie babcie lub prababcie mogą opowiedzieć o czasach, w których to na swoich serwetach haftowano się piękne, niepowtarzalne wzory przypominające kwiaty czy leśne zwierzęta. Haftowanie było jednym z ulubionych zajęć dawnych lat – dziś obserwujemy ponowny wzrost zainteresowania tą czynnością, śledząc chociażby najnowsze trendy w social mediach. Wiele kół gospodyń wiejskich wiosną bądź latem wyszywa wspaniałe serwety, które później dumnie zdobią stoły w gospodarstwie, zaskakując złożonością wzorów i kolorów. Lniane serwetki perfekcyjnie nadają się nie tylko do kuchni, lecz również na wydarzenia takie jak piknik – są dodatkowo ekologiczne, gdyż (w przeciwieństwie do papierowych serwetek) nie niszczą się tak szybko, a ryzyko ich rozdarcia jest znikome.
Jak zacząć tworzyć? Zacznij od narzędzi
Jeżeli zafascynowała cię historia lnu i tego, jak bardzo można wyrazić siebie na lnianych serwetach, polecamy spróbować praktyki samodzielnie. Z początku może zdawać się to trudne, jednak z pewnością szybko wyrobisz u siebie odpowiednie umiejętności manualne, zaskakując przy tym bliskich. Serwety lniane mogą stanowić świetny prezent i dekorację do domu – można umieścić je na stole.. lub w ramce – w drugim przypadku stanowić mogą prawdziwe dzieło sztuki. Obecnie wiele sklepów oferuje serwety z lnu bez żadnych wzorów – jednym z nich jest SzyjemyKolorem. W asortymencie sklepu znaleźć można rozmaite serwety różnych rozmiarów i barw; wszystko to w przystępnej i zachęcającej cenie. Odkryj w sobie nową pasję i zaopatrz się w materiał, a także igłę i nić – następnie zacznij działać i realizować się artystycznie. Powrót do pewnych tradycji jest niezwykłym doświadczeniem duchowym, które przede wszystkim rozwija umysł i napawa niesamowitą radością. Aby zacząć haftować, nie trzeba posiadać umiejętności lub doświadczenia – wystarczą chęci i skupienie. Finalny efekt może wtedy przekroczyć najśmielsze oczekiwania!