Wiadomości z Żor

Materace dla dzieci - w trosce o zdrowie najmłodszych

  • Dodano: 2017-12-01 11:00

Wygodny materac to podstawa komfortowego, ale przede wszystkim zdrowego snu. Dlatego materace stają się tematem coraz częściej i chętniej poruszanym przy okazji aranżowania sypialni. Warto poświęcić im uwagę także w momencie przygotowywania się na powiększenie rodziny. Materace odgrywają bowiem znaczącą rolę w rozwoju noworodków, a potem także starszych dzieci.

(Nie) twarde materace dla najmłodszych

Wybierając materace dla dzieci, należy wziąć pod uwagę kilka zasadniczych kwestii. Przede wszystkim muszą być to produkty o optymalnej twardości. W tym miejscu należałoby rozprawić się z pierwszym i wciąż słyszanym stereotypem, jakoby dla najmłodszych najlepsze były twarde materace. Nic bardziej mylnego. Takie produkty nie są dobre dla dziecka, ponieważ nie dostosowują się do kształtów jego ciała. Męczą nie tylko mięśnie, ale również kręgosłup.

Niedobra będzie jednak także druga skrajność, a mianowicie mięciutkie materace do dziecięcych łóżeczek. Modele te nie zapewniają wystarczającego oparcia, w krótkim czasie pojawiają się w nich również zagłębienia, najczęściej na wysokości główki i bioderek. A to nie sprzyja wygodzie snu dziecka, nie czyni go również zdrowszym. Najlepiej postawić na średni poziom twardości, na materacu zbytnio nie oszczędzać, za to zwrócić uwagę na materiał jego wykonania.

Materace wysokiej jakości

Jakie materace są najlepsze dla dzieci? Odpowiedzi udziela przedstawiciel sklepu z materacami Materace-dla-Ciebie.pl i wskazuje, że klienci chętnie wybierają produkty na bazie tworzyw takich jak pianka, kokos czy lateks. Włókna te wykazują bowiem wysokie właściwości antyalergiczne, łatwo utrzymać je w czystości, a do tego mogą dopasowywać się do krzywizn ciała dziecka. O ile jeszcze nie tak dawno najchętniej wybieranym materiałem była tradycyjna pianka poliuretanowa, to obecnie wypiera ją ta termoelastyczna. Jak sama nazwa wskazuje, takie materace zmieniają swój kształt pod wpływem temperatury ludzkiego ciała. Rodzice chętnie je wybierają dla swoich dzieci z uwagi na optymalną twardość, wynikającą z bardzo dobrego dopasowania do indywidualnej sylwetki małego członka rodziny. Taki materac jest wygodny i dostosuje się do rosnącego dziecka. Do wciąż popularnych rozwiązań należą również materace kokosowe. W ich przypadku na pierwszy plan wysuwa się ich antyalergiczność. Włókna kokosowe zapewniają optymalny przepływ powietrza, odprowadzają wilgoć i nie stanowią przyjaznego środowiska dla bakterii czy grzybów.

Wymiana materaca

Z biegiem czasu potrzeby dziecka zmieniają się i dotyczy to także materacy. To dlatego wielu rodziców wciąż wybiera tanie materace do kołyski czy łóżeczka. Są bowiem przekonani, że dosyć szybko trzeba będzie je wymienić. Mają rację, ale tylko po części. Otóż wysokiej jakości materace to inwestycja w prawidłowy rozwój, zdrowie oraz samopoczucie dziecka. Oszczędzać można na innych elementach wyposażenia jego pokoju. W pierwszych latach życia maluchy spędzają w łóżku sporą część doby. Dlatego materace należy wybierać odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.