Aby zdiagnozować żylaki, lekarz może zalecić wykonanie badania zwanego USG Doppler żył w nodze. USG Dopplera jest nieinwazyjnym badaniem, które wykorzystuje fale dźwiękowe do oglądania przepływu krwi przez zastawki w żyłach. Badanie USG nogi może pomóc w wykryciu skrzepu krwi.
Podczas tego badania lekarz przesuwa małe ręczne urządzenie (przetwornik), które jest wielkości kostki mydła, po skórze badanego obszaru ciała. Przetwornik przekazuje obrazy żył w nogach do monitora, który wyświetla wyniki.
Leczenie żylaków
Leczenie żylaków może obejmować samodzielną pielęgnację, pończochy uciskowe, operacje lub zabiegi. Zabiegi w leczeniu żylaków są często wykonywane w trybie ambulatoryjnym, co oznacza, że zazwyczaj tego samego dnia wracasz do domu.
Jak dbać o nogi, kiedy chorujesz na żylaki
Samoopieka - np. ćwiczenia, podnoszenie nóg w pozycji siedzącej lub leżącej albo noszenie pończoch uciskowych - może pomóc złagodzić ból związany z żylakami i zapobiec ich pogłębianiu się testujemyjedzenie.pl
Pończochy uciskowe
Noszenie pończoch uciskowych przez cały dzień jest często pierwszą metodą, którą należy wypróbować. Pończochy uciskają nogi, pomagając żyłom i mięśniom nóg w bardziej efektywnym przepływie krwi. Stopień ucisku różni się w zależności od rodzaju i marki. Pończochy uciskowe są dostępne w większości aptek i sklepów z artykułami medycznymi.
Operacje lub inne zabiegi na żylaki
Jeśli samodzielna pielęgnacja i pończochy uciskowe nie działają lub żylaki są poważniejsze, lekarz może zalecić operację lub inne zabiegi:
Skleroterapia - lekarz wstrzykuje do żylaków roztwór lub piankę, która powoduje blizny i zamyka żyły. W ciągu kilku tygodni wyleczone żylaki powinny zniknąć.
Ta sama żyła może wymagać więcej niż jednego zastrzyku. Skleroterapia nie wymaga znieczulenia i może być wykonywana w gabinecie lekarskim.
Leczenie laserowe żylaków
Leczenie laserowe polega na wysyłaniu silnych impulsów światła na żyłę, co sprawia, że żyła powoli zanika. Nie stosuje się żadnych cięć ani igieł. Zabiegi z użyciem cewnika, wykorzystujące częstotliwość radiową lub energię lasera. Ta procedura jest preferowana w przypadku większych żylaków. Lekarz wprowadza cienką rurkę (cewnik) do powiększonej żyły i ogrzewa końcówkę cewnika za pomocą częstotliwości radiowej lub energii laserowej. Po wyjęciu cewnika ciepło niszczy żyłę, powodując jej zapadnięcie i zamknięcie.
Podwiązanie i usunięcie żyły
Zabieg ten polega na podwiązaniu żyły przed jej połączeniem z żyłą głęboką i usunięciu jej przez małe nacięcia. Dla większości osób jest to zabieg ambulatoryjny. Usunięcie żyły nie spowoduje zatrzymania przepływu krwi w nodze, ponieważ żyły położone głębiej w nodze zajmują się większą ilością krwi.