Wiadomości z Żor

Mały dom parterowy - 3 kosztorysy budowy w 2019 roku

  • Dodano: 2019-10-21 11:45, aktualizacja: 2020-02-12 08:08

Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu z nas. Zanim podejmiemy jednak decyzję o rozpoczęciu budowy, warto zapoznać się z kosztami budowy w 2019 roku. Oto trzy przykładowe kosztorysy.

Jak będzie wyglądał nasz wymarzony dom? To zależy od wielu czynników. Dlatego podpowiadamy dostępne opcje oraz wskazujemy najchętniej wybierane projekty w 2019 roku. Czy postawimy na ekologiczny dom parterowy w kształcie litery L, czy też funkcjonalny i przy tym tani w budowie dom jednorodzinny w zwartej bryle – to zależy tylko od nas.

Własna „elka”

Domy parterowe w kształcie litery L – dom podzielony na dwie strefy – czy takie rozwiązanie jest optymalne? To pytanie zadaje sobie wiele osób przeglądających projekty domów. Za tego typu kształtem przemawia kilka argumentów. Najważniejszym jest z góry określony podział na część wspólną, użytkowaną w ciągu dnia, oraz część sypialnianą, gdzie domownicy znajdują intymność i miejsce do wyciszenia. Kolejna zaleta „elki” to naturalnie tworząca się przestrzeń tarasowa, gdzie dzięki otoczeniu z dwóch stron nie brakuje prywatności. To bardzo komfortowe rozwiązanie dla rodzin z dziećmi, ponieważ pociechy zyskują miejsce do zabaw, będąc jednocześnie cały czas pod okiem rodziców.

Projekt domu Pralina 121,48 m2

Opcja budżetowa

Finanse to kluczowy aspekt każdej budowy. Jeżeli szukamy oszczędności, warto zapoznać się projektami domów parterowych w prostej bryle, gdzie przy niewielkim wkładzie pieniężnym zyskujemy sporo przestrzeni. Na stronach firm specjalizujących się w tworzeniu projektów domów, jak np. Domowe Klimaty, bez trudu znajdziemy ciekawe rozwiązania. Połączenie oszczędności z walorami estetycznymi, a także funkcjonalnością wymaga sporego wysiłku. Każdy budynek powinien być dostosowany do miejsca, w którym powstanie. Należy uwzględnić chociażby orientację względem stron świata oraz nasłonecznienie. To zaś wpływa na usytuowanie pomieszczeń oraz decyzję, gdzie najlepiej założyć ogród lub patio.

Projekt domu Tytus 78.11m2

Dom statystycznego Polaka

Według ubiegłorocznego „Raportu o budowie domów w Polsce” najczęściej wybieramy opcję pośrednią. Polubiliśmy małe domy jednorodzinne parterowe z poddaszem użytkowym o powierzchni 126–150 m2. Budujemy się na działkach nie przekraczających 20 arów, co oznacza, że po postawieniu domu wystarczy miejsca na przyjemny ogródek. Coraz chętniej też korzystamy z gotowych projektów – w 2018 roku zrobiło tak 63% badanych. Średnia cena za metr kwadratowy, jaką ostatecznie płacimy, budując dom, wynosi 4–4,5 tysiąca złotych. Spora w tym zasługa dobrze skomponowanego kosztorysu. Jeśli zaniedbamy ten element, możemy przepłacić nawet o 20%.

Projekt domu Alfa 7 S 101.05 m2


Spora w tym zasługa dobrze skomponowanego kosztorysu. Jeśli zaniedbamy ten element, możemy przepłacić nawet o 20%. Kosztorys budowy domu można stworzyć na darmowym kalkulatorze dostępnym na https://kb.pl/budowa/

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.