Czyste ściany to ozdoba każdego wnętrza, niestety podczas codziennych aktywności może się zdarzyć, że zostaną one pobrudzone i będą wymagać malowania. Bez względu na to, czy chcesz tylko odświeżyć kolor, czy zmienić go na inny, by nadać wnętrzu innego wyrazu, musisz się do tego odpowiednio przygotować. Z nami dowiesz się, jak zrobić to dobrze.
Malowanie ścian – kompresorem, wałkiem czy pędzlem?
Jeśli chcesz pomalować ściany lub sufity, możesz to zrobić na kilka sposobów. Możesz w tym celu użyć np. wałka malarskiego lub pędzla. W zależności od Twoich umiejętności, powierzchni ściany oraz jej struktury, wybór może być inny. Pędzle zalecane są do malowania powierzchni o słabej przyczepności tynku lub farby, gdyż użycie wałka mogłoby spowodować nawijanie się starych powłok na runo. Malowanie pędzlem pozwala też dotrzeć w zagłębienia chropowatego podłoża. Nie bez znaczenia będzie tu rodzaj włosia pędzla, naturalne jest trwałe i polecane do farb rozpuszczalnikowych, natomiast źle znosi kontakt z farbami akrylowymi i winylowymi. Jeśli postawisz na farby wodorozcieńczalne, możesz nakładać je pędzlem z włosiem syntetycznym, poliestrowym czy jeszcze trwalszym, nylonowym. Pamiętaj, by jedynie 1/3 pędzla moczyć w farbie i pozwolić jej ścieknąć. Dobrym pomysłem będzie także zakup dwóch wielkości pędzla, mniejszy zastosujesz do krawędzi i trudno dostępnych miejsc, większym szybciej pomalujesz powierzchnię ściany czy sufitu. Jeśli zależy Ci na szybkim malowaniu, można skorzystać z kompresora, jednak pamiętaj, by uprzednio zabezpieczyć dokładnie przedmioty, które nie mają zostać pomalowane. Gdy nie wiesz, jaki kompresor do malowania ścian wybrać, możesz skorzystać z porad dostępnych w Internecie lub poradzić się wykwalifikowanego sprzedawcy w sklepie z tego typu sprzętem.
Malowanie ścian – jak się przygotować?
Wybór odpowiedniego narzędzie do malowania to nie wszystko, trzeba także zdecydować się na rodzaj i kolor farby, a także zabezpieczyć elementy, jakie znajdują się w pomieszczeniu, by nie zostały omyłkowo pokryte farbą. Jeśli zrobisz to dobrze, unikniesz żmudnych porządków, a nawet zniszczenia przedmiotów. Bardzo ważną kwestią jest także odpowiednie wyliczenie powierzchni ścian i sufitów, jakie mają zostać pomalowane, by wiedzieć, ile litrów farby będzie potrzebne. Dzięki temu unikniesz jeżdżenia kilka razy do sklepu budowlanego czy wydawania zbyt dużej ilości pieniędzy na farbę (https://aleo.com/pl/porady/jak-zmierzyc-powierzchnie-scian-do-malowania/). Robiąc zakupy, pamiętaj także o taśmie malarskiej i folii do zabezpieczania np. mebli czy podłogi.
Gruntowanie przed malowaniem – czy zawsze trzeba to robić?
Wiele osób chcących pomalować wnętrze swojego domu czy mieszkania zastanawia się, czy zawsze wcześniej należy położyć grunt. Bez wątpienia gruntowanie trzeba wykonać, gdy ściany są nowe i jeszcze nigdy nie były malowane, są jedynie pokryte tynkiem, a także w przypadku starych ścian, na których były robione miejscowe poprawki. Grunt to specjalna chemia budowlana, która ma na celu stabilizację podłoża, a także zmniejszenie chłonności i zwiększenie przyczepności podłoża. Warto zauważyć, że ściany wcześniej pomalowane farbami lateksowymi lub akrylowymi mogą nie być odpowiednie do gruntowania, gdyż w ich przypadku nałożenie gruntu może spowodować, że powierzchnia „zeszkli się” (https://www.terazkrosno.pl/biznes-i-finanse/20075-malowanie-scian-czy-zawsze-nalezy-je-gruntowac). Jeśli nie wiesz, czy Twoje ściany wymagają gruntowania, najprostszym sposobem na sprawdzenie będzie przetarcie ich suchą dłonią. Jeśli dłoń pozostanie czysta, nie musisz pokrywać ścian gruntem, natomiast gdy został na niej biały osad, będzie to konieczne.