Instalacja kominka to jedno z większych przedsięwzięć remontowych w każdym domu. Warto wiedzieć, że na liście zakupów oprócz tradycyjnego wkładu kominkowego, powinno znaleźć się wiele innych, mniejszych, ale bardzo ważnych elementów. Poznaj niektóre z nich i dowiedz się, jak ważną rolę odgrywają.
Kratki wentylacyjne – co trzeba o nich wiedzieć?
Zadaniem tych małych elementów jest doprowadzenie powietrza do komory spalania, a także regulowanie temperatury wewnątrz obudowy. To one chronią system przed przegrzaniem, a do tego zapewniają prawidłową pracę kominka.
Dodatkowo odgrywają one ważną rolę aranżacyjną, mogą mieć różne ciekawe kształty i formy. Kratki wentylacyjne doskonale sprawdzą się we wnętrzu industrialnym, tradycyjnym i minimalistycznym. A przy okazji zasłaniają nieestetyczne kanały rozprowadzające powietrze z wkładu. Kratki wentylacyjne to bardzo ważne elementy, ponieważ zapewniają prawidłową pracę kominka i jednocześnie gwarantują bezpieczeństwo jego użytkownikom.
Drzwiczki kominkowe – na co zwrócić uwagę?
Oprócz wkładu i obudowy kominka trzeba mieć na uwadze również drzwiczki kominkowe. Warto sprawdzić, z jakiego materiału zostały wykonane. Na plus jest, to kiedy zrobione są z solidnego materiału, którym jest m.in. wysokogatunkowa stal. Dodatkowy atut stanowi ceramika żaroodporna, która może wytrzymać bardzo wysoką temperaturę, wynoszącą nawet 660 stopni Celsjusza. Sprawdź też, czy szyba takich drzwi ma elegancki oraz nowoczesny wygląd i jednocześnie powiększa front wkładu.
Sterownik wspomagający sterowanie kominkiem – dlaczego jest tak ważny?
Bardzo dużo zależy też od dobrze dobranego sterownika, którego zadaniem m.in. jest dopuszczenie zimnego powietrza z zewnątrz budynku do komory spalania, tak, aby spalanie było maksymalnie efektywne.
Nowoczesne funkcje takich urządzeń to między innymi: sterowanie dwoma pompami c.o. oraz jednym niezależnie nastawianym urządzeniem np. turbiną lub oświetleniem, a także precyzyjne dawkowanie powietrza do spalania. Dodatkowo cenne opcje to: zabezpieczenie przed przegrzaniem, akustyczne ostrzeżenia, odcięcie dopływu powietrza w przypadku zaniku zasilania.