Wiadomości z Żor

Leasing dla początkujących - praktyczny poradnik

  • Dodano: 2019-08-27 11:00

Słyszałeś o leasingu? To narzędzie finansowe przy pomocy którego możesz znacznie ułatwić sobie zakup sprzętu potrzebnego do usprawnienia działania twojej firmy. W jaki sposób? Przeczytaj nasz krótki przewodnik – wyjaśnimy krok po kroku na czym to dokładnie polega.

Podstawowe informacje na temat leasingu

Leasing jest formą finansowania, podobną do kredytu, z tą tylko różnicą, że za jego pomocą możesz nabyć jedynie określone środki trwałe. Najpopularniejszą jego formą jest leasing operacyjny, a najczęściej wybieranymi przedmiotami finansowanymi za jego pomocą są auta osobowe. Główna różnica pomiędzy leasingiem a kredytem jest taka, że w przypadku kredytu, bank użycza nam swoich środków na zakup potrzebnych rzeczy, które stają się naszą własnością. W przypadku leasingu, zyskujemy możliwość używania np. samochodu, jednak jej właścicielem pozostaje firma leasingowa, bądź bank. My, jako leasingobiorca, opłacamy ustalone wcześniej raty. Dopiero po ich spłaceniu, mamy prawo do wykupienia pojazdu na własność.

Sam ustalasz ile zapłacisz

Jeżeli wybierzesz dobrą ofertę leasingu, masz szansę zapłacić za to naprawdę niewiele. W Internecie znajdziesz wiele stron, zawierających kalkulatory umożliwiające porównanie ze sobą różnych ofert – oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby wykonanać samodzielne zestawienie.

W kwestii kosztów, które trzeba będzie ponieść na początku, składają się na nie: wkład własny i koszt wykupienia ubezpieczenia. Tzw. czynsz inicjalny to inaczej pierwsza wpłata, a jej wartość wynosi zazwyczaj ok 20% wartości rzeczy, którą pragniemy sfinansować. W zależności od naszych preferencji i posiadanych środków, kwota ta może dojść nawet do 45% wartości.

Kolejną rzeczą, o którą należy zadbać to wykupienie niezbędnych polis ubezpieczeniowych i koszty rejestracji w przypadku pojazdów. Ubezpieczenie przedmiotów wziętych w leasing jest konieczne i zazwyczaj jego koszt ponosi leasingobiorca. To ważne zabezpieczenie, na wypadek różnych niespodziewanych wydarzeń. W sytuacji, w której dojdzie do uszkodzenia spłacanego przez nas sprzętu, zyskujemy pewność, że nie zostaniemy z niczym.

Leasing – to się opłaca!

To w zasadzie wszystkie podstawowe informacje, które powinien znać przyszły leasingobiorca. Zagłębiając się dalej w temat, możemy poznać jeszcze różne jego rodzaje: leasing operacyjny czy pożyczka leasingowa.  Ale to już tematy na oddzielne artykuły.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.