Wiadomości z Żor

Krótkie vademecum wiedzy, czyli na czym polega odebranie władzy rodzicielskiej

  • Dodano: 2022-08-16 07:00, aktualizacja: 2022-08-16 07:12

Kiedy małżeństwo ulega rozpadowi bez wątpienia najbardziej cierpią na tym dzieci. Sprawy komplikują się szczególnie wtedy kiedy wszczęte jest postępowanie sądowe o sprawowanie władzy rodzicielskiej. Jednym ze skrajnych przypadków są sytuacje kiedy jeden z rodziców ubiega się o pozbawienie drugiego małżonka praw rodzicielskich. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik wyjaśniający najważniejsze kwestie prawne związane z odebraniem praw rodzicielskich. Zapraszamy do czytania!

Poznaj najczęstsze przyczyny stanowiące przesłankę do odebrania władzy rodzicielskiej

Na wstępie wyjaśnijmy czym dokładnie jest władza rodzicielska. Poprzez to określenie rozumie się wszystkie prawa oraz obowiązki jakie spoczywają na rodzicach względem dziecka. Kiedy zatem powstaje władza rodzicielska? Odpowiedź jest bardzo prosta! Przełomowym momentem są narodziny dziecka. Należy zawsze mieć na uwadze, że powstające prawo rodzicielskie ma charakter zbywalny. Co to dokładnie oznacza? W skrajnych przypadkach zaniedbywania dziecka władza rodzicielska może zostać odebrana. Zgodnie z przepisami prawnymi odebranie może nastąpić w trzech przypadkach. Pierwszy dotyczy sytuacji kiedy rodzice w rażący sposób zaniedbują dziecko. Przykładem może być głodzenie, pozostawienie samego, nie zaspokajanie jego podstawowych potrzeb. Drugi przypadek dotyczy zachowań agresywnych rodziców wobec dziecka. Zdarzają się sytuacje kiedy opiekunowie nadużywają przemocy, a także zmuszają dziecko do wykonywania obowiązków przewyższających jego możliwości. Trzecim przypadkiem odebrania władzy rodzicielskiej są sytuacje związane z brakiem obecności rodzica. Przykładem może być m.in. ograniczenie wolności lub poważna choroba.

Przyjmij właściwą strategię działania i skorzystaj z pomocy dobrego adwokata rodzinnego

Przejdźmy zatem do wyjaśnienia kwestii związanej ze złożeniem odpowiedniego wniosku. Jeśli chcesz pozbawić swojego małżonka praw rodzicielskich postępowanie sądowe jest nieuniknione. Pomocny okazuje się tutaj adwokat rodzinny, który przeprowadzi Cię przez całą sprawę od A do Z. Musisz wiedzieć, że aby sąd pozytywnie rozpatrzył Twój pozew nie dopuszczalne są jakiekolwiek błędy mogące spowodować, że wniosek zostanie odrzucony. Najważniejszą kwestią w składnym wniosku jest właściwie uzasadnienie swojej decyzji. Dodatkowo konieczne jest zebranie skutecznego materiału dowodowego. Dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnej? Zapewne doskonale wiesz, że Twój były małżonek nie pozostawi sprawy bez komentarza i za wszelką cenę będzie próbował zaprzeczyć Twoi zarzutom. Z doświadczonym adwokatem u boku zwiększasz swoją szansę na wygraną. Chojka Kancelaria Adwokacka świadczy pomoc wszystkim zainteresowanym chcącym jak najszybciej uporać się ze skomplikowaną sprawą rodzinną. Nie zastanawiaj się i skonsultuj się już dziś. Profesjonalny adwokat przeanalizuje Twoją sytuacje, a także dzięki wieloletniemu doświadczeniu przewidzi ruchy drugiej strony!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.