Wiadomości z Żor

Kredyt konsolidacyjny – co warto wiedzieć o tym finansowaniu?

  • Dodano: 2023-07-14 09:45

Kredyt konsolidacyjny to produkt o wyjątkowym przeznaczeniu. Środków z tego typu finansowania nie wydaje się na cele inwestycyjne czy konsumpcyjne, a na spłacenie innych długów. Instrument ten scala kilka zobowiązań i tworzy jedną, wspólną wierzytelność. Dzięki temu można ujednolicić wydatki, podreperować budżet domowy i lepiej zarządzać finansami. Jak uzyskać kredyt konsolidacyjny?

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest nieco inny niż pozostałe rodzaje finansowania. Ten produkt bankowy wyróżnia przede wszystkim cel, na jaki zostaje on udzielony. Zobowiązanie o charakterze konsolidacyjnym służy spłacie innych zadłużeń. Oznacza to, że bank nie wypłaca środków na konto klienta, a przekazuje pieniądze bezpośrednio na ręce jego wierzycieli. W ten sposób kredytodawca spłaca dotychczasowe długi konsumenta i przekształca je w jeden kredyt.

Nowe zobowiązanie jest większe, ale ma za to dłuższy okres spłaty. Dzięki temu raty miesięczne ulegają obniżeniu. W rezultacie klient może odciążyć budżet domowy, a także ułatwić sobie regulowanie zobowiązań. Wszystko dlatego, że po konsolidacji nie trzeba pamiętać o wielu transzach, które opiewają na odmienne sumy i mają różne terminy spłaty. Miesięczne należności zamykają się wtedy w jednej racie, co bardzo ujednolica wydatki i upraszcza zarządzanie finansami.

Kredyt konsolidacyjny – dla kogo?

Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie dla osób, które mają co najmniej dwa zobowiązania finansowe. Warto jednak zaznaczyć, że nie zawsze opłaca się łączyć zadłużenia. Przed podjęciem decyzji o konsolidacji należy sprawdzić, czy rata nowego kredytu będzie niższa niż suma dotychczasowych opłat uiszczanych co miesiąc na rzecz kilku wierzycieli. Jeśli połączona transza okaże się większa, to scalanie zobowiązań nie będzie miało większego sensu.

Konsolidacja długów zazwyczaj opłaca się konsumentom, którzy mają sporo zadłużeń i suma ich rat utrudnia im zarządzanie finansami. Połączenie zobowiązań powinny rozważyć zwłaszcza osoby znajdujące się o krok od przekredytowania. Jest sytuacja, w której środki przeznaczane na spłatę rat przekraczają połowę zarobków netto.

W takich okolicznościach nietrudno o upadłość konsumencką. Wystarczy, że kredytobiorca straci pracę albo dojdzie do innej, nieprzewidzianej sytuacji życiowej, a na horyzoncie szybko pojawią się trudności ze spłacaniem zaciągniętych zobowiązań. Wtedy łatwo jest wpaść w spiralę zadłużenia i brać kolejne kredyty czy pożyczki na poczet regulowania dotychczasowych opłat. Zanim dojdzie do takiego zapętlenia, warto skonsolidować swoje długi i wyjść na prostą w kwestii finansowej.

Jak wziąć kredyt konsolidacyjny?

Aby zaciągnąć kredyt konsolidacyjny, trzeba wykonać kilka niezbędnych kroków. Proces ubiegania się o takie finansowanie dobrze opisuje artykuł, który można znaleźć na pod adresem: https://www.o2.pl/pozostale/kredyt-konsolidacyjny-co-to-jest-i-kto-moze-z-niego-skorzystac-6887345996102560a. Autor publikacji zauważa, że podstawowym krokiem na drodze do uzyskania kredytu jest wybór atrakcyjnego finansowania. Jednak przed potencjalnym kredytobiorcą stoi znacznie więcej zadań. Co jeszcze trzeba zrobić? Oto instrukcja uzyskania kredytu krok po kroku!

Analiza ofert kredytowych

Aby zaciągnąć kredyt w świadomy sposób, warto przeanalizować oferty różnych banków. To zadanie można zrealizować całkiem łatwo i szybko za sprawą internetowych kalkulatorów kredytów. Są to narzędzia, które analizują oczekiwania klienta (podaje się tam pożądaną kwotę i okres spłaty), a następnie wyszukują oferty pasujące do oczekiwań.

Później kalkulator tworzy ranking propozycji. Opiera się on na danych takich jak rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO), całkowita kwota do spłaty, wysokość miesięcznej raty, a także prowizji. Taka lista pozwala wyodrębnić najkorzystniejsze finansowanie w bardzo prosty sposób.

Wybór rodzaju kredytu konsolidacyjnego

Warto wiedzieć, że kredyty konsolidacyjne występują w dwóch wersjach – gotówkowej oraz hipotecznej. W przypadku tego drugiego zobowiązania można scalić długi opiewające na większe sumy, ale trzeba najpierw spełnić jeden ważny warunek. Trzeba posiadać nieruchomość, na którą zostanie nałożona hipoteka. Jest to ograniczone prawo rzeczowe, które daje wierzycielowi możliwość przejęcia nieruchomości na wypadek niespłacania zobowiązania. Przed podjęciem współpracy z bankiem, konsument musi zastanowić się, czy taki kredyt będzie dla niego odpowiedni, czy pozostanie przy popularniejszej opcji gotówkowej.

Przygotowanie dokumentacji

Choć wybór oferty jest bardzo ważny, to stanowi on dopiero początek starań o uzyskanie kredytu. Kiedy konsument zdecyduje się już na propozycję konkretnego banku, to musi jeszcze przygotować pewne dokumenty. Z reguły każda instytucja weryfikuje tożsamość przy pomocy dowodu osobistego lub paszportu. Jednak gdy dochodzi do potwierdzenia wysokości uzyskiwanych dochodów, to dokumenty mogą przybierać już różne formy.

Niektórzy kredytodawcy wymagają zaświadczenia o zatrudnieniu i dochodach, a inni chcą uzyskać wyciąg z konta osobistego za wskazany okres czy deklarację podatkową PIT za poprzedni rok. Inne zasady dotyczą również emerytów lub rencistów. Osoby, które nie prowadzą dochodowej działalności, są zobowiązane do przedstawienia pism potwierdzających przyznawane im świadczenia.

Zróżnicowanie funkcjonuje też w kontekście dokumentów, które pozwalają na identyfikację konsolidowanych zobowiązań. Jedne banki poproszą o wgląd do umowy kredytowej lub pożyczkowej, a drugie będą oczekiwały zaświadczenia o zadłużeniu, wyciągów z kart czy harmonogramu spłaty rat i dowodów na jego realizację.

Szczegółowa lista dokumentów ustalana jest w ramach polityki banku i może różnić się w przypadku każdego konsumenta. Dlatego dobrze jest zapoznać się z wymaganiami wybranej instytucji oraz odpowiednio przygotować się na składanie wniosku kredytowego. Przedłożenie pełnej dokumentacji sprawia, że analitycy bankowi nie muszą wysyłać próśb o uzupełnienie załączników, a tym samym skraca się czas oczekiwania na decyzję w sprawie przyznania finansowania.

Złożenie wniosku o kredyt konsolidacyjny

Kiedy konsument skompletuje już wszystkie wymagane dokumenty, to pozostaje mu jeszcze złożyć wniosek o udzielenie kredytu. Da się to zrobić zarówno w stacjonarnej placówce banku, jak i przez internetowy formularz. Jeśli ktoś ubiega się o finansowanie w instytucji, w której ma już konto, to również może zawnioskować o konsolidację poprzez bankowość elektroniczną.

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.